Wyposażenie

Inspiracje

Design...

Tekst Michał Nowicki • Zdjęcia Glas Italia

2013-06-25
Design...

Znane od niepamiętnych czasów szkło do dziś nie wyczerpało swego potencjału. Oddane w ręce najlepszych designerów na świecie i poddane nowoczesnemu procesowi obróbki wciąż zaskakuje zastosowaniem i formami, jakie przybiera. Proste formy, innowacyjność i zabawa iluzjami optycznymi cechują dzieła dzisiejszych projektantów.

 

 

Na przestrzeni długich wieków ze szkła powstawały praktycznie tego samego rodzaju przedmioty. Zmieniał się jedynie styl, w jakim je formowano zgodnie z panującymi aktualnie modami. Dopiero powstanie nowoczesnych sposobów obróbki, jak np. wynalezienie szkła hartowanego, otworzyło dla materiału kolejne szerokie pola zastosowań. Gdy dodać do tego nieskończoną wyobraźnię współczesnych designerów, to okazuje się, że to jedno z najstarszych tworzyw nadal potrafi zaskakiwać. Sposobów formowania i zabarwiania szkła jest tak wiele, że powstały firmy, które, bazując tylko na tym jednym materiale, produkują z niego całe kolekcje akcesoriów wnętrzarskich i mebli. Jedną z takich marek jest np. Glas Italia, dla której w wyrafinowanym prostym stylu tworzą najsłynniejsi projektanci, m.in.: Alessandro Mendini, Ettore Sottsass, Jasper Morrison, Jean - Marie Massaud, Patricia Urquiola, Piero Lissoni i inni.

 

 

Włoska firma została założona w 1970 roku w mieście Macherio położonym w północnej Lombardii. Region ten jest prawdziwym zagłębiem firm produkujących meble i akcesoria wnętrzarskie. To tu narodziło się i jest realizowane zjawisko „włoskiego designu”, który podbił świat. Kluczem do sukcesu marki stała się otwartość na innowacje. Dzięki takiemu podejściu mogły powstać produkty zaskakujące sposobem wykorzystania szklanego tworzywa, np. Crystal Lounge. Zaprojektowane przez Jean - Marie Massaud sofa i fotel posiadają szklane nogi i ramę, na której spoczywają wygodne tapicerowane siedziska. Ujęte w niemal niewidoczne ramy miękkie poduszki wydają się unosić ponad podłogą salonu. Do salonu i jadalni dobrze nadają się meble projektu Piero Lissoniego. Różnej wielkości komody i szafki posiadają ścianki z cienkiego, kolorowego lub białego szkła w wykończeniu matowym bądź błyszczącym. Wewnątrz zastosowano wykończenie lustrzane, półki z transparentnego szkła oraz elementy fornirowane. Szczególnie elegancko komody prezentują się w wersji z delikatnymi stalowymi nogami.

 

 

Ciekawy zabieg zastosowano w komodach, które posiadają pół transparentne części obudowy i zamontowane wewnętrzne oświetlenie, co razem daje ciekawy efekt wizualny. Bardzo modne są dziś szklane stoły, stoliki i ławy. Przebierać można w kształtach kolorach i wielkościach – począwszy od stołów do jadalni, tych służących do pracy, po stoliki kawowe. Spośród nich niesamowite wrażenie robią dwa przeznaczone do jadalni projekty Patricji Urquioli. Uwagę zwraca model Crossing, który dzięki specjalnej trójwymiarowej i wielobarwnej dekoracji prezentuje magiczny efekt przenikania się kolorów. Co więcej, zatopiony w szkle wzór wygląda za każdym razem inaczej w zależności od kąta patrzenia.

 

 

 Natomiast efekt stopniowego rozmywania koloru można prześledzić, patrząc na stół Faint, którego jeden koniec jest czarny lub biały, a drugi całkowicie przezroczysty… Lustrzane stoliki kawowe najciekawiej prezentują się ustawione w grupie, kiedy wzajemnie odbijają się od siebie, wywołując zwielokrotniony efekt. Podobną iluzję zastosowano w wielu modelach luster, które często składają się z kilku części lub posiadają trójwymiarowe płaszczyzny, potęgujące efekt odbijania. Wśród drobnych akcesoriów można pomyśleć o zawieszanych na ścianie mini witrynach o nieregularnych bryłach, w których przechowywać można drobne działa sztuki lub pamiątki.

 

 

Do przedzielania dużych pomieszczeń służy zaprojektowana przez Marka Krusina szklana kurtyna Transmit. Poza łączeniem różnych faktur i kolorów szkła, nadawaniu mu nietypowych kształtów, projektanci sięgają czasami po inne tworzywa. Blat stołu lub nogi mogą być wykonane z marmuru, a stolik kawowy może spoczywać na surowym, monolitycznym bloku wapienia. 

 

      

Bez wątpienia szklane meble i akcesoria dodadzą szyku i designu każdemu wnętrzu. Salon, jadalnia, pokój bądź biuro będą miały zupełnie inny charakter, zyskają na elegancji, szklany mebel będzie nadawać ton całemu wnętrzu i na pewno nie zostanie niezauważony – taka właśnie jest magia szkła…

 www.laboratorio.pl