Wyposażenie

Sprzęt

Domowa uczta kinomana. Telewizory dla wymagających

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia Philips

2020-04-30
Domowa uczta kinomana. Telewizory dla wymagających

Seanse filmowe to nie tylko doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. To także chwila rozrywki, emocji, wzruszeń oraz źródło spektakularnych wrażeń. Chociaż klimatyczną atmosferę wypełnionej widzami sali kinowej niełatwo odwzorować w domowych warunkach, to efekty towarzyszące profesjonalnym pokazom są już dostępne w technologii dedykowanej prywatnym użytkownikom. Nowoczesne telewizory zamieniają każdą minutę przed ekranem w prawdziwą ucztę kinomana.

 

Realistyczny obraz, żywe kolory, głębia dźwięku, przyjemny dla oka design obudowy, intuicyjna obsługa i szeroka gama dodatkowych funkcji to wyróżniki sprzętu dla wymagających. Zaawansowane urządzenia gwarantują oglądającym wyjątkowe doznania, pozwalają przenieść się w sam środek akcji, a jednocześnie dbają o komfort użytkowników. Co dokładnie mają nam do zaoferowania telewizory najnowszej generacji?

 

 

JAKOŚĆ W NAJWYŻSZYM STANDARDZIE

Sercem każdego modelu, odpowiadającym za przetwarzanie gigantycznej ilości danych, jest procesor. Moc podzespołów stosowanych w najbardziej zaawansowanych telewizorach pozwala oglądać treści w jakości 4K Ultra HD, a nawet standardzie HDR (High Dynamic Range), uzyskując obraz porównywalny do tego, który postrzega ludzkie oko – dynamiczny, realistyczny, ostry, jasny, z głębią.

Producenci dbają także, by użytkownicy mogli dobierać rozmiar wyświetlacza do indywidualnych potrzeb. Najczęściej wybierane modele wyróżniają przekątne ekranu o wartości od około 40 do przeszło 70 cali. Pokaźne gabaryty nie są jednak najważniejsze dla udanego seansu. O wiele istotniejszym parametrem wydaje się szeroki kąt widzenia. W nowoczesnych telewizorach obraz pozostaje idealny bez względu na miejsce, z którego spogląda się na wyświetlacz.

 

 

OBRAZ REALISTYCZNY DO GRANIC

Odkąd wyświetlacz LCD stał się standardem, zaczęto rozwijać nowe, rozszerzające jego potencjał technologie. Tak powstał OLED. Pod tą nazwą kryje się innowacja polegająca na zastosowaniu tzw. diod organicznych. Każda odpowiada za jeden piksel i działa niezależnie od pozostałych, które – gdy nie przepływa przez nie światło – pozostają całkowicie wyłączone. Filtry przetwarzają wiązkę na kolory, jakie oglądamy na ekranie. W rezultacie możemy cieszyć się widokiem głębokiej, atramentowej czerni, czystej bieli, wyrazistych barw oraz ich wysokim kontrastem. Obraz staje się niezwykle realistyczny, a obserwowany ruch płynny. W tej technologii eliminowany jest efekt klatkowania podczas wyświetlania dynamicznych scen. Dzięki temu nie umkną nam żadne szczegóły, a sceny pełne akcji zachwycą swoją dynamiką.

 

 

SIŁA DŹWIĘKU

Znakomity obraz to niejedyny aspekt brany pod uwagę podczas doboru telewizora na miarę potrzeb wymagającego użytkownika. Aby seans filmowy w domowym zaciszu dostarczał pełni wrażeń, musimy zadbać także o doskonały dźwięk. Producenci zaawansowanych technologicznie urządzeń dobrze o tym wiedzą, dlatego też niektóre marki podejmują współpracę z firmami dostarczającymi na rynek najwyższej jakości sprzęt audio. Wbudowane głośniki wysoko-, niskotonowe oraz subwoofery gwarantują przestrzenne, czyste brzmienie niezależnie od jego częstotliwości. Muzyka, dialogi czy odgłosy przyrody stają się wyraziście słyszalne, a to zapewnia fonię na miarę profesjonalnej sali kinowej.

W MAGICZNEJ AURZE Poza jakością obrazu i dźwięku, telewizory nowej generacji oferują coś więcej – dodatkowe doznania. Na rynku znajdziemy np. zjawiskowo prezentujące się modele z podświetleniem za pomocą inteligentnych diod LED montowanych z tyłu telewizora. Ich zadanie polega na rzucaniu na ścianę światła w kolorach aktualnie pojawiających się na ekranie, tworząc efektowną oprawę dla seansu. Otoczony barwną poświatą wyświetlacz wydaje się jeszcze większy, a pomieszczenie zyskuje spektakularną dekorację oraz wyjątkowy klimat. W ten sposób obraz wychodzi poza ramy urządzenia, przenosząc widza w sam środek akcji. Ledowe podświetlenie gwarantuje nie tylko zachwycający wizualny efekt, ale też pozytywnie wpływa na wzrok podczas oglądania filmu w ciemności, zapewniając dodatkowe źródło światła. Takie zalety doceni każdy wymagający kinoman.

 

 

***

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, KUPUJĄC TELEWIZOR?

PIOTR RYSZAWA PHILIPS TV

Przy zakupie nowego telewizora warto wybierać modele Smart TV, czyli umożliwiające dostęp do treści na żądanie i internetu oraz takie, które posiadają intuicyjny interfejs. Dzięki temu możemy korzystać z popularnych serwisów społecznościowych lub przeglądać strony www bezpośrednio na ekranie telewizora. Dodatkowo często wystarczy nawet jedno przyciśnięcie pilota albo komenda głosowa, aby przejść do interesującej nas aplikacji. Do najpopularniejszych z pewnością zaliczymy YouTube, Netflix czy ipla. Inna przydatna funkcja w modelach smart to Wi-Fi pozwalające chociażby na wygodne przesyłanie materiałów ze smartfona na duży ekran oraz komunikowanie się telewizora z innymi urządzeniami domowymi. Obecnie jednym z najpopularniejszych systemów, na którym oparte są modele smart, jest Android. Przy zakupie sprawdzajmy, czy w interesującym nas telewizorze zainstalowano najbardziej aktualną wersję systemu. Zapewni nam to dostęp do najszerszej oferty aplikacji i bezproblemowe działanie. Ogromnym ułatwieniem jest głosowe sterowanie za pomocą np. Google Assistant lub Amazon Alexa. Dzięki temu wystarczy wypowiedzieć tytuł interesującego nas filmu lub serialu, a telewizor sam go dla nas znajdzie, bez żmudnego wpisywania tytułu w wyszukiwarkę aplikacji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Jeżeli chcemy, aby sprzęt służył nam nie tylko do oglądania telewizji, ale też grania w gry, warto wybierać modele z niskim czasem reakcji. Chodzi o tzw. input lag, czyli opóźnienie pomiędzy wydaniem komendy (np. przyciśniecie przycisku na kontrolerze konsoli), a jej wykonaniem (np. ruch postaci na ekranie). Dlatego ważne, aby telewizor osiągał możliwie niskie wartości czasu reakcji, a za takie są uznawane wyniki poniżej 50 ms. Przykładowo, niektóre telewizory z naszej oferty mogą pochwalić się czasem reakcji na poziomie 18 ms, co jest jednym z najlepszych wyników wśród dostępnych na rynku modeli.