Wyposażenie

Sprzęt

Ekspres do kawy ozdobą kuchni

Tekst www.przyjacielekawy.pl • Zdjęcia delonghi.com;eueosmeuspijamas.blogspot.com

2015-10-22
Ekspres do kawy ozdobą kuchni

Jeszcze do niedawna, chcąc napić się aromatycznego espresso lub pysznego cappuccino, trzeba było udać się do kawiarni. Dziś wystarczy zaopatrzyć się w automatyczny ekspres do kawy, aby mieć te kawowe napoje (i wiele innych) dostępne w zaciszu swojego domu, za jednym naciśnięciem guzika. Ponieważ popularność tych urządzeń w ostatnich latach bardzo wzrosła, producenci prześcigają się w pomysłach nie tylko na to, jak szybko i łatwo przygotować smaczną kawę, ale również dbają o to, aby różnicować wygląd ekspresów do kawy tak, żeby każdy mógł znaleźć aparat pasujący do stylu wnętrza i kolorów swojej kuchni. W ten sposób automat do kawy jest nie tylko użytecznym i praktycznym artykułem gospodarstwa domowego, ale także jego interesującym akcentem, wręcz ozdobą kuchni.

 

Tym sposobem, decydując się na zakup ekspresu do kawy, oprócz jego walorów użyteczności, warto także zwrócić uwagę na wygląd. Aparaty te są obecnie produkowane w bardzo wielu formach (stylach) i kolorach. Ich wygląd zależy także od typu urządzenia. Wyróżnia się aparaty automatyczne (z wbudowanym młynkiem, kapsułkowe i na saszetki), półautomatyczne (na kawę mieloną lub tabletki) oraz przelewowe (z filtrem, na kawę mieloną). Te ostatnie obecnie tracą na popularności na rzecz ekspresów automatycznych, dzięki którym doskonałą kawę przygotowuje się bardzo szybko i łatwo.

 

Zacznijmy od ekspresów w pełni automatycznych, które są najchętniej kupowane. Ich popularność wynika z faktu, że dzięki wbudowanemu młynkowi, mielą ilość ziaren odpowiednią do przygotowania porcji napoju, dzięki czemu napar ma najlepszy smak i aromat. Taką kawę otrzymuje się tylko za jednym naciśnięciem guzika. Podobnie łatwo można przygotować napoje z mlekiem, jak cappuccino czy latte macchiato. Poza tym utrzymanie takiego aparatu w czystości jest dość proste, dzięki automatycznym systemom płukania i odkamieniania. Ekspresy te są produkowane w wielu stylach.

 

Dla tych, którzy lubią styl minimalistyczny i zabudowę urządzeń AGD, producenci oferują ekspresy do kawy do zabudowy. Są one projektowane w takim samym stylu co kuchenki mikrofalowe i piekarniki, dzięki czemu pasują do ogólnego wystroju kuchni.

 

Jeśli natomiast ekspres do kawy ma stać oddzielnie, można wybierać spośród wielu stylów, kolorów i rodzajów. Wyróżnić tu można styl nowoczesny, który charakteryzuje minimalizm i nowoczesny design. Ekspresy te mają najczęściej kształt czworokątnej bryły, o ostrych lub trochę zaokrąglonych krawędziach. Dominujące kolory to czarny i metaliczny oraz biały.

 

Inny, to styl klasyczny, albo mówiąc dokładniej – uznawany za klasyczny. Elegancki i wyrafinowany design, w którym innowacyjne elementy utrzymane są w klasycznym stylu. Kształtom nadawana jest stara struktura, która przeplata się z nowoczesnymi detalami. Ich wygląd można uznać za syntezę starego z nowym. Kolory są tu stonowane, a kształty trochę zaokrąglone. Styl ten uznaje się za najbardziej uniwersalny, ponieważ pasuje większości wnętrz.

 

Dla osób, które ciągle się spieszą i chcą mieć pyszną kawę przygotowaną wyjątkowo łatwo i szybko, a do tego bez poświęcania czasu na czyszczenie ekspresu z fusów, najlepsze są ekspresy na kapsułki lub saszetki. Są one raczej małe i produkowane w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Dzięki temu, na pewno każdy znajdzie wśród nich taki, który przyozdobi jego kuchnię.

 

Innym wariantem są ekspresy w stylu retro. Ponieważ w ostatnich latach dodatki w tym stylu wracają do łask, producenci proponują tu również spory wybór. Oryginalna struktura, „figlarne” kształty i zabawne kolory są na nowo wykorzystywane i doceniane. Najprościej opisać je słowami: nowe formy, ale stylizowane na stary styl. Najbardziej w tym typie są aparaty półautomatyczne, zwane też kolbowymi. Od aparatów w pełni automatycznych różnią się one tym, że nie mielą ziaren, a do filtra samemu trzeba nasypać odpowiednią ilość kawy mielonej.

 

Dla osób, które lubią kawę parzoną tradycyjnie, najlepsze będą ekspresy przelewowe. Są one najczęściej projektowane w stylu uniwersalnym, w którym harmonijnie przeplatają się zarówno elementy klasyczne, jak i nowoczesne. Można mieć pewność, że znajdzie się ekspres przelewowy, który będzie pasował do wnętrza danej kuchni.

 

Jak widać, ekspresy do kawy sprzedawane są „do wyboru, do koloru”. Oprócz niewątpliwych funkcji użytkowych, mogą również być dekoracją kuchni. Ponieważ czasami trudno jest dokonać wyboru lub ma się pytania dotyczące samego działania i obsługi aparatu, najlepiej przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, skontaktować się ze specjalistą, który wyjaśni wątpliwości.

 

Autor: www.przyjacielekawy.pl– specjalistyczny sklep z kawą i ekspresami do kawy

ładny ekspres do kawy

 FOTO:eueosmeuspijamas.blogspot.com