Wyposażenie

Inspiracje

High-tech

Tekst Magda Pawluk

2015-06-16
High-tech

Nowoczesne wnętrza wyróżnia przede wszystkim dbałość o funkcjonalność oraz odpowiednią estetykę wystroju. Duża przestrzeń i praktyczne rozwiązania to charakterystyczne współczesne trendy. W obrębie szeroko rozumianego nurtu nowoczesnego eksperci wyróżniają kilka głównych stylistyk. Za jedną z najbardziej rozpoznawalnych można uznać styl high-tech, cieszący się w ostatnich latach ogromną popularnością.

 

Pierwsze koncepcje architektoniczne naznaczone cechami stylu high-tech powstały w latach 80-tych XX-go wieku. Rozwój tego nurtu architektonicznego wiązał się z nagłym postępem cywilizacyjnym oraz rewolucją technologiczną. Podstawową ideą stylu high-tech jest potraktowanie elementów konstrukcji, struktury instalacji, a także nowych technologii jako elementu aranżacyjnego i dekoracyjnego. Jego istotę stanowi również połączenie wysokiej funkcjonalności z atrakcyjnym efektem wizualnym oraz zestawienie techniki z architekturą w taki sposób, by stanowiły oryginalną, a jednocześnie praktyczną całość. Ponadto high-tech określany jest często mianem stylu futurystycznego, a zaaranżowane przestrzenie – wnętrzami przyszłości. Wszystko za sprawą stosowanych nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań oraz nowatorskiego wzornictwa.

 

 

EFEKTOWNE TECHNOLOGIE

 

High-tech, jako stosunkowo nowy trend w dziedzinie aranżowania wnętrz, znajduje zwolenników głównie wśród młodych osób, ceniących wygodę i praktyczność, chętnie korzystających z osiągnięć technologicznych oraz nowatorskich rozwiązań. Wspomniane nowinki techniczne oraz wszelkiego rodzaju instalacje czy systemy (elektryczne, hydrauliczne, teleinformatyczne) są eksponowane we wnętrzu jako element nie tylko praktyczny ze względu na pełnioną funkcję, ale również istotny dla ogólnego wyrazu stylizowanej przestrzeni. Nadawana jest im dodatkowo wartość estetyczna. Rury hydrauliczne, przewody, urządzenia, takie jak wentylatory czy sprzęt elektroniczny oraz fragmenty konstrukcji, stanowią swoiste ornamenty - elementy o charakterze dekoracyjnym.

 

Styl high-tech korzysta z określonych materiałów. We wnętrzach dominuje stal, chrom, szkło, kolorowy plastik czy inne tworzywa sztuczne. Unika się drewnianych i ceglanych wykończeń. Tym, co odróżnia aranżacje utrzymane w nurcie high-tech od stylistyki industrialnej, którą uważa się za bardzo zbliżoną, jest między innymi możliwość zastosowania miękkich tkanin. Odpowiednio dobrane materiały stanowią bowiem przeciwwagę dla surowych akcentów typowych dla wnętrza high-tech.

 

 PROSTOTA I ELEGANCJA

 

Duża otwarta przestrzeń, prostota form, minimalizm, funkcjonalne podejście do potrzeb danego wnętrza – to podstawowe wyróżniki stylu high-tech. W związku z tym, typowe mieszkanie utrzymane w tej konwencji nie posiada wyraźnego podziału na pomieszczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o kuchnię, jadalnię i salon. We wnętrzu wydziela się natomiast strefy, takie jak: aneks kuchenny, jadalny, wypoczynkowy, a niekiedy również strefę zorganizowaną na kształt gabinetu, przeznaczoną do pracy.

 

Meble komponujące się z założeniami stylu high-tech to sprzęty o prostych, geometrycznych kształtach. Idealnym wyposażeniem salonu są meble tapicerowane – kanapy i sofy modułowe, najlepiej w jednolitych kolorach, ponieważ wielobarwne sprzęty mogą kolidować z założeniem stylistyki. W jadalni pojawiają się najczęściej stoły o szklanych blatach oraz krzesła, których nogi wykonane są z metalu, zaś w kuchni – wysokie taborety z plastikowymi siedziskami. Zwykle prosta forma mebli łączy się z elegancją i nowoczesnym designem.

 

 

KOLORYSTYKA

 

We wnętrzach utrzymanych w stylu high-tech bądź nawiązujących do tej konwencji dominować powinna określona kolorystyka. Królują barwy chłodne i stonowane. Podstawową bazę kolorystyczną stanowią czerń oraz biel, a dopełniają ją różne odcienie szarości, beżów, brązów. Dodatkowo, jako wyrazisty akcent, pojawiają się intensywne kolory: czerwony czy niebieski, rzadziej fioletowy lub żółty. Najczęściej w takich barwach utrzymana jest tapicerka mebli (kanap, foteli czy krzeseł), lampy czy różnorodne dodatki.

 

OŚWIETLENIE

 

Do rangi znaku rozpoznawczego stylu high-tech można podnieść kwestię oświetlenia. Pełni ono nie tylko rolę funkcjonalnego elementu wyposażenia, ale także obiektu uzupełniającego aranżację. Najlepiej w konwencję omawianej stylistyki wpisują się wbudowane systemy oświetleniowe. Doskonale sprawdzają się zatem lampy halogenowe o rozmaitych kształtach, rozmieszczone punktowo lub w formie kaskad czy też niebanalne kinkiety. Klasyczne ozdobne żyrandole: kryształowe, udekorowane motywami kwiatowymi czy wykonane z papieru nie współgrają z tego typu wystrojem. Z wysoką frekwencją stosowane jest także kolorowe oświetlenie, głównie niebieskie i fioletowe, a także jarzeniowe oraz techniczne. Równie częsty zabieg to podświetlanie mebli, zwłaszcza regałów przy użyciu lampek lub łańcuchów ledowych.

 

Duże znaczenie, jeśli chodzi o oświetlenie pomieszczenia, odgrywa także światło naturalne, dostające się do wnętrza przez okna, które mają zazwyczaj duże gabaryty. Mieszkania w stylu high-tech doświetlane mogą być również dzięki popularnym w tym nurcie kreowania przestrzeni szklanym ścianom. Typowym elementem są także poziome bądź pionowe żaluzje. Jednak, aby pomieszczenie nabrało cieplejszego wyrazu, zastosować można zasłony.

 

 

KUCHNIA

 

Pomieszczeniem doskonałym do stworzenia stylizacji w konwencji high-tech jest kuchnia. Jako przestrzeń, której charakterystyczną cechę stanowi dążenie do osiągnięcia jak najwyższego poziomu funkcjonalności przy jednoczesnej trosce o łatwość utrzymania higieny, nowoczesne kuchnie wyposaża się w elementy ze stali nierdzewnej oraz szkła, typowego dla nurtu high-tech. Pojemne i praktyczne szafki o minimalistycznych formach ukrywają wszystko, co zbędne. Eksponowane są jedynie sprzęty kuchenne wysokiej technologii.

 

Domenę stylu high-tech stanowi zerwanie z konwencjonalnością i dążenie do tworzenia nowej jakości. W efekcie wnętrzom nadaje się oryginalny, futurystyczny wygląd, a jednocześnie dba się o ich atrakcyjny, elegancki wyraz, wzbogacony różnego typu osiągnięciami technologicznymi.