Wyposażenie

Inspiracje

Kamienne piękno na wyciągnięcie ręki

Tekst Tomasz Ługowski Bruk-Bet

2012-10-26
Kamienne piękno na wyciągnięcie ręki
Pomysłów na wykończenie i udekorowanie domu jest całe mnóstwo. Producenci różnego rodzaju ozdób prześcigają się w kreowaniu coraz to nowszych projektów, które możemy wykorzystać do stworzenia wystroju o spójnej kompozycji. Jednym z ciekawszych pomysłów na aranżację wnętrza jest zastosowanie ściennego kamienia dekoracyjnego.
Bez względu na to, czy wprowadzamy się do nowego domu, czy chcemy tylko wizualnie odświeżyć wnętrze, sposób wykończenia ścian jest elementem, od którego zależy bardzo wiele. Choć o tym, czy zaplanowana aranżacja się powiedzie, niejednokrotnie decydują detale, to jednak często właśnie duże powierzchnie ścienne stanowią podstawę przeprowadzenia udanej metamorfozy wnętrza.

Nie tylko tapeta

Poszukując idealnego materiału do wykończenia ścian w pokoju dziennym czy korytarzu, stajemy najczęściej przed wyborem dwóch opcji: farby lub tapety. W łazienkach i kuchniach prym wiodą płytki ceramiczne oraz cieszące się ostatnimi czasy coraz większą popularnością szklane tafle. Szeroki wybór dostępnych na rynku elementów wykończeniowych może przyprawić nas o zawrót głowy. Jeśli jednak poszukujemy materiałów o wyrazistej fakturze, wytrzymałych, ciepłych w dotyku i jednocześnie łatwych w montażu, powinniśmy rozważyć jeszcze jedną opcję – kamień dekoracyjny. Dostępny w postaci płytek o zróżnicowanej wielkości, kształcie, kolorystyce i strukturze, kamień dekoracyjny pozwoli nam osiągnąć efekt niepowtarzalnego w wyglądzie mieszkania.
Coś na ciepło

Gładkie, szklane powierzchnie oraz wszechobecny minimalizm form i kolorów z pewnością mają wielu wielbicieli. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że pomieszczeń utrzymanych w takim stylu raczej nie nazwiemy przytulnymi. Czy zatem kamienna dekoracja ścienna, nawiązującego swoim wyglądem do skalistych murów, nie ochłodzi wizualnie aranżowanego wnętrza? Wcale tak być nie musi. Choć skały kojarzą nam się z surowością i nieprzystępnością, płytki kamienia dekoracyjnego nadają ciepły i lekki klimat. Wszystko zależy od właściwego wyboru modelu oraz koloru. Pastelowe barwy, lekko chropowata powierzchnia i nieregularne kształty stanowią zaprzeczenie naturalnej, kamiennej oziębłości, dlatego jeśli naszym celem jest nadanie wnętrzom przytulnego charakteru, wybierzmy model w ciepłych, np. piaskowych odcieniach czy jasnych brązach, o dosyć gęstej strukturze. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku kamienie dekoracyjne układane warstwowo w stos.

Łagodny chłód

Ścienny kamień dekoracyjny to rozwiązanie idealne także dla designerskich wnętrz. Jeśli zostanie wyeksponowany np. na jednej tylko ścianie lub jej fragmencie, nie przytłacza wnętrza. W nowoczesnych stylizacjach bardzo chętnie wykorzystywane są kamienie dekoracyjne w stonowanych, chłodnych kolorach – szarościach czy złamanych bielach. Do designerskich wnętrz mogą pasować zarówno kamienie o drobnej, jak i gęstej strukturze oraz te o dużych, wyrazistych kształtach. Doskonale współgrają z geometrycznymi w formie elementami wyposażenia, jednolitymi kolorystycznie wykładzinami i dywanami oraz domową roślinnością. Ściana wyłożona jasnoszarym kamieniem dekoracyjnym optycznie powiększy pomieszczenie. Pamiętajmy jednak o tym, że w niewielkich pokojach nie sprawdzi się wyłożenie wszystkich ścian taką dekoracją – umiar ma w tym przypadku znaczenie kluczowe.
Jaki kamień wybrać?

Wśród kamieni dekoracyjnych odnaleźć można wiele zróżnicowanych modeli. Część z nich inspirowana jest surowymi skałami rodem z wysokich Tatr czy alpejskich szczytów, inne przywołują na myśl ciepło piaskowców i wapieni, kolejne kształtem przypominają wąskie, łupane slaby kamienne. Nowością na polskim rynku są płytki kamienia dekoracyjnego Relief, które wiernie oddają piękno prawdziwych, surowo ciosanych polan drewna. Taki kamień podkreśli charakter wnętrza utrzymanego zarówno w sentymentalnej, jak i nieco surowszej estetyce. Kamień dekoracyjny w postaci ostrych odłamków skalnych dobrze komponuje się ze szkłem i metalem, zaś imitacje starej cegły zawsze pasują do wnętrz kuchennych czy jadalnianych. Drobne, jakby układane w stos nieregularne i wąskie kamienie, chętnie wykorzystywane są do eksponowania wybranej ściany w pokojach dziennych czy sypialniach.
Samodzielna aranżacja

Jedną z niewątpliwych zalet stosowania kamienia dekoracyjnego jest możliwość jego samodzielnego montażu. Choć „z zewnątrz” płytki są nieregularne, to od strony montażowej zostały zaprojektowane tak, by z łatwością je zabudować. Kamień dekoracyjny do ściany mocuje się przy użyciu zaprawy klejowej. Pamiętać należy przede wszystkim o przygotowaniu podłoża – usunięciu z niego pozostałości farb czy tapet, odpyleniu i wysuszeniu. Po zamontowaniu kamień warto zaimpregnować - zabieg ten poprawia estetykę dekoracji i jej trwałość.