Wyposażenie

Meble

Komoda

Tekst Paulina Majewska • Zdjęcia shutterstock.com

2017-07-26
Komoda

Kiedy twórca komody przygotowywał pierwszy tego typu mebel w historii mający zdobić dwór Ludwika XVI, zapewne nie przypuszczał, że jego projekt w szybkim tempie podbije serca Europejczyków, a w kolejnych wiekach trafi do domostw na całym świecie. Dziś komoda jest jednym z najpopularniejszych sprzętów, w jakie wyposażamy nasze mieszkania, a jej szuflady - ulubionym schowkiem na różnego rodzaju drobiazgi.

 

Komoda to mebel, bez którego trudno wyobrazić sobie wystrój współczesnego wnętrza. Gości ona w salonach, sypialniach, gabinetach, przedpokojach, a nawet w kuchniach i łazienkach. Jednym słowem, nie ma takiej przestrzeni, w której komoda nie znalazłaby zastosowania. Wszystko za sprawą jej funkcjonalności oraz ogromu możliwości aranżacyjnych, jakie się z nią wiążą.

 

komoda

 

Komoda komodzie nierówna

Jak w przypadku niemal każdego elementu domowego wyposażenia, komody występują w różnych wariantach i stylach. Wspólna dla nich cecha to oczywiście posiadanie szuflad, półek, szafek, które rozmieszczane są w rozmaitych konfiguracjach. Jako mebel skrzyniowy, komoda przeznaczona jest do przechowywania wszelkiego typu przedmiotów oraz odzieży. Stosownie do potrzeb, można jej używać w funkcji szafki nocnej, bieliźniarki bądź mebla reprezentacyjnego umieszczanego w salonie, stanowiącego idealne miejsce na ekspozycję zdjęć, pamiątek czy innych rzeczy o szczególnej wartości sentymentalnej. Komoda z powodzeniem sprawdzi się także wśród mebli RTV. Masywny, długi, niski mebel będzie atrakcyjną podstawą pod sprzęt radiowo-telewizyjny, który dodatkowo podkreśli atuty urządzeń.

 

Wygląd i styl komody pozostaje ściśle związany z jej przeznaczeniem oraz estetyką preferowaną przez użytkowników. O jej charakterze decydować powinna także ogólna koncepcja otoczenia, zatem warto zadbać, aby mebel należycie komponował się z całością wystroju. Dopasowanie stylistyki komody do danego wnętrza nie należy jednak do najłatwiejszych zadań, ponieważ do wyboru mamy niemal nieograniczoną liczbę rodzajów tych niebanalnych mebli. Jeżeli gustujemy w klasycznych rozwiązaniach, sięgnijmy po subtelnie zdobioną, masywną komodę z litego drewna. Ten elegancki, a jednocześnie uniwersalny mebel z pewnością idealnie sprawdzi się w salonie, gabinecie, sypialni czy jadalni. Dobrym rozwiązaniem będzie również urozmaicenie aranżacji antykami bądź komodą stylizowaną na sprzęty z minionych epok. Do wnętrz bardziej nowoczesnych odpowiednie okażą się komody o oryginalnej formie, nietypowej kolorystyce i lekkiej konstrukcji. Z kolei w przypadku przestrzeni utrzymanych w duchu minimalistycznym, wybierajmy meble o jak najprostszej bryle, unikajmy też wszelkich zbędnych zdobień. W nurt ten znakomicie wpisują się także komody o szklanych frontach szuflad lub lakierowanych na wysoki połysk obudowach. Natomiast z wystrojem w stylu industrialnym i loftowym skomponują się metalowe meble stylizowane na sprzęty przemysłowe. To specyficzna stylistyka, nieco surowa i zimna, dlatego nie każdemu przypadnie do gustu.

 

Szczegół ma znaczenie

W znacznej mierze to detale decydują o ostatecznym charakterze i stylu mebla. Tak też dzieje się w przypadku komody. Jednym ze szczegółów wpływających na estetykę tego domowego sprzętu są wszelkiego rodzaju dekoracyjne malunki, rzeźbienia, czasem też zdobienia w postaci fantazyjnej mozaiki. Inny rodzaj detali kojarzonych z komodą, wywierających istotny wpływ na jej stylistykę, stanowią uchwyty. Są one wykonywane z niemal każdego rodzaju materiału. Mają rozmaite formy i kształty. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na mebel z prostymi, niewielkimi uchwytami, czy też postawimy na skomplikowane, bogato zdobione rączki i gałki, uzyskamy odmienny efekt wizualny. Dzięki zmianie uchwytów zmocowanych przy szufladach komody, możemy kształtować i odmieniać oblicze mebla. Dużą popularnością cieszą się uchwyty porcelanowe dekorowane motywami roślinnymi oraz zdobione kamieniami szlachetnymi, kryształami, a nawet diamentami, nadające komodzie niezwykłej elegancji. W nowoczesnym wzornictwie często spotykane są komody bezuchwytowe. Fronty ich szuflad są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiać swobodne wysuwanie bez użycia typowych rączek bądź gałek.

 

komoda biała

 

Praktycznie i estetycznie

Utrzymanie porządku w szufladach komody umożliwiają tzw. organizery, czyli specjalne wkłady z przegrodami. Są przydatne, zwłaszcza kiedy przechowujemy w nich przedmioty o niewielkich rozmiarach. Najczęściej wyposaża się w nie komody kuchenne. Pozwalają one sprawnie posortować sztućce oraz inne akcesoria i drobiazgi niezbędne podczas wszelkich kulinarnych czynności. Organizery doskonale sprawdzają się również w przypadku komód o innym typie zastosowania, na przykład w meblach pełniących funkcję toaletki, w których umieszczane są specjalne przegrody umożliwiające posegregowanie kosmetyków i akcesoriów do makijażu, tak aby nawet w pośpiechu uniknąć problemów z odnalezieniem potrzebnego przedmiotu podczas porannej toalety. Z pewnością każdej kobiecie przypadnie do gustu szuflada na biżuterię wyściełana miękkim materiałem wykonana na wzór gablot, jakie spotykamy w sklepach jubilerskich. Obecnie taki rodzaj organizera często pojawia się w sypialnianych komodach. Jeszcze bardziej zyskuje on na atrakcyjności, kiedy umieścimy go w szufladzie mebla o niewielkiej wysokości zwieńczonym szklaną szybą w miejscu tradycyjnego blatu. Umożliwi to wyeksponowanie naszych najpiękniejszych egzemplarzy biżuterii, które będą stanowić urokliwą i stylową ozdobę sypialni.

 

Wśród ogromnej ilości dostępnych na rynku modeli komód możemy wybrać sprzęt o dowolnej pojemności szuflad. Najlepiej, jeśli szuflady nie są zbyt głębokie. Łatwiej w nich wówczas utrzymać porządek, ponieważ zmuszają do ograniczenia ilości przechowywanych w nich rzeczy. Dzięki temu nie tworzy się w nich bałagan. Pomysłowym rozwiązaniem, często znajdującym zastosowanie na przykład w komodach łazienkowych czy garderobianych jest posłużenie się wiklinowymi lub metalowymi koszami bądź plastikowymi, przezroczystymi pojemnikami zamiast szuflad. Tego typu meble będą doskonałym miejscem na przechowywanie kosmetyków, akcesoriów kąpielowych czy dodatków do strojów, takich jak paski, rękawiczki, czapki czy buty.

 

meble komoda

 

Wariacje na temat komody

W dzisiejszych czasach bardzo ceniony jest indywidualizm i oryginalność, który przejawia się także w dziedzinie dekorowania i kreowania przestrzeni. Wielu stara się zatem wprowadzić do wystroju swojego mieszkania nietypowe meble lub nadać im niestandardowy wygląd. Z tej potrzeby rodzą się rozmaite wariacje na temat domowych sprzętów, w tym także komody. Wiele modeli oferowanych obecnie przez firmy meblarskie potrafi zaskoczyć swoją niesztampowością. Osiąga się to przez nadanie komodzie fantazyjnego kształtu, zastosowanie niebanalnej kolorystyki czy też dzięki nietuzinkowym zdobieniom. Wykończenie jest w tym przypadku kwestią bardzo istotną, bowiem od niego zależy ostateczny wyraz, dlatego często designerzy eksperymentują z surowcami (stosują tkaniny, metal, szkło, plastik itp.), formą, deseniami i motywami zdobniczymi. Niejednokrotnie efektem pracy projektantów stają się wzornicze perełki, a nawet swoiste dzieła sztuki, które wykraczają daleko poza typowe podejście do kwestii aranżacji wnętrz przy pomocy sprzętów codziennego użytku. Jedynie od nas zależy, czy zwrócimy się ku modelom klasycznym, czy sięgniemy po komodę wykreowaną w nowoczesnym, a nawet nowatorskim stylu.

 

Komoda to mebel, który pojawia się niemal w każdym domu. Towarzyszy nam od najmłodszych lat. Jest jednym z pierwszych sprzętów (oprócz łóżeczka), w jakie wyposażamy dziecięce pokoje. Komoda to ulubiony mebel mam do przechowywania ubranek niemowlaków (niektóre modele wzbogacone są również o przewijak), później zamienia się ona często w skarbiec rozmaitości kilkulatka, by następnie stać się nieodłącznym elementem pokoju młodzieżowego, ale także sypialni, salonu czy łazienki. Za co więc tak bardzo kochamy komody? Przede wszystkim za ich uniwersalność, funkcjonalność i ogromny potencjał w dziedzinie gromadzenia i eksponowania naszych rzeczy oraz niebagatelne możliwości aranżacyjne.