Wyposażenie

Dodatki

Kompozycje na okrągło. Dekoracje z bombkami

Tekst Magda Pawluk-Jaroszewicz • Zdjęcia Shutterstock

2018-12-06
Kompozycje na okrągło. Dekoracje z bombkami

Boże Narodzenie to czas obfitujący w rozmaite symbole i atrybuty. Bez wielu z nich trudno sobie wyobrazić, a także wykreować świąteczną atmosferę. Taki charakter mają bombki – element, którego nie może zabraknąć w okazjonalnych dekoracjach również w tym sezonie. Jak wykorzystać je w nietypowy sposób?

 

Historia gwiazdkowych ozdób jest bardzo długa. Początkowo wnętrza domostw upiększano naturalnymi ornamentami w postaci darów lasów i sadów – orzechami, jabłkami czy szyszkami. Później ekologiczne motywy ustąpiły miejsca szklanym bombkom, które w Polsce rozpowszechniły się w XIX wieku jako element przybrania bożonarodzeniowego drzewka. Dziś chętnie przystrajamy nimi także inne dodatki, komponując w ten sposób oryginalne świąteczne stroiki.

 

 

W ZAWIESZENIU

Tradycyjna bombka ma postać kuli z tasiemką, dzięki której może zawisnąć na gałązce choinki. W ten sam sposób warto udekorować także innego typu okolicznościowe instalacje. Trendem ostatnich sezonów jest np. zastępowanie klasycznego świerku jego minimalistycznym zamiennikiem – gałązką drzewa dowolnego gatunku zawieszoną tuż pod sufitem lub wstawioną do szklanego naczynia. Na tak przygotowanych, pozbawionych liści konarach umieszcza się różnego rodzaju zawieszki z bożonarodzeniowymi motywami. Wśród nich nie powinno oczywiście zabraknąć bombek. Najlepiej sprawdzą się te o niewielkich rozmiarach, które nie będą nadmiernie obciążały suchych i wątłych pędów. Ciężkie egzemplarze mogą uszkodzić lub spowodować przewrócenie się kompozycji, a takich niespodzianek na pewno nie życzylibyśmy sobie w czasie rodzinnych celebracji.

 

Do prostszych sposobów upiększania wnętrza z okazji grudniowych świąt należy także zawieszanie dekoracji nad stołem. Możemy np. umocować je na długich tasiemkach do ramion żyrandola lub belkowań albo przykleić bezpośrednio do sufitu, korzystając ze specjalnych taśm lub plastrów montażowych. W tym przypadku warto wybierać kule o dużej średnicy, by były dobrze widoczne na tle aneksu jadalnianego. Lepszym rozwiązaniem niż szklane ozdoby są modele z tworzywa sztucznego – lekkie i nietłukące się warianty są bezpieczniejsze dla użytkowników.

 

 

W ŚWIĄTECZNYM SPLOCIE

Kolejnym detalem z kanonu bożonarodzeniowych ozdób są okrągłe wieńce. Wieszane na drzwiach wejściowych zapraszają gości do środka, a we wnętrzu zdobią ściany i skrzydła pomiędzy pomieszczeniami. Posiadacze kominków chętnie lokują je także nad paleniskiem. Typowe dla kultury anglosaskiej, przyjęły się także w Polsce, konkurując nawet z choinką, tym bardziej że do ich przystrojenia często stosuje się bombki – nieodzowny atrybut świątecznego drzewka. Rozmieszczone symetrycznie lub finezyjnie na podkładzie ze świerkowych gałązek, jemioły, ostrokrzewu, mchu czy srebrzonych liści mahonii będą wyrazistym akcentem, który nada elegancki wyraz naturalnej dekoracji. Warto zestawić ze sobą kilka kolorów i rozmiarów, pamiętając jednocześnie o zachowaniu umiaru. Wiadomo przecież, że przesada często nie wychodzi nam na dobre, nawet jeżeli mowa o słynących z przepychu gwiazdkowych ornamentach.

 

W podobny sposób jak wieńce, powstają zielone girlandy upinane nad oknem czy też portalem kominkowym, mocowane do górnej części futryny drzwi lub blatu wysokiej komody. Do charakteru tej ozdoby bombki pasują wprost idealnie. Długi łańcuch z igliwia to znakomita baza dla połyskujących szklanych kul, które można rozmieszczać w pojedynczym rzędzie lub grupować w liczące po kilka sztuk układy przeplatane kokardami, szyszkami, plastrami suszonej pomarańczy czy kwiatami poinsecji, popularnie nazywanej gwiazdą betlejemską. Mieniąca się powierzchnia okrągłych akcesoriów zalśni jeszcze większym blaskiem dzięki zintegrowaniu girlandy ze sznurem choinkowych światełek. Praktyczną alternatywą będą popularne cotton balls – girlandy z bawełnianych kul, wewnątrz których zainstalowane jest źródło światła. Niezależnie od wybranej opcji, mamy zagwarantowany spektakularny efekt.

 

 

W OPRAWIE ZE SZKŁA

Chcąc poczuć klimat świąt, tematyczne dekoracje wprowadzamy do różnych przestrzeni i na rozmaite sposoby. Ostatnio duże uznanie zyskały kompozycje zamknięte w szklanych naczyniach – wazonach, misach, słojach czy kulach (w jakich aranżuje się też tzw. miniogrody). To prosty sposób na efektowny okolicznościowy akcent. By go wykonać, wystarczy umieścić wewnątrz kilka bombek, najlepiej o podobnej estetyce. Jeżeli pozwalają na to gabaryty i kształt pojemnika, pomiędzy nimi można wstawić świecę. Równie dobrze całość uzupełnią inne elementy, takie jak, np. splecione z wikliny gwiazdki, szyszki, sznury koralików lub pereł, a nawet kwiaty. Wszystko według własnego uznania i gustu. Najciekawiej będą prezentowały się zwłaszcza dekoracje w wysokim naczyniu w kształcie tuby, głębokiego kielicha czy płytkiej „martinówki” na długiej nodze. Osobliwie wyglądają ponadto bombki ułożone na kolejnych piętrach kryształowej patery czy wypełniające porcelanowe półmiski. Do przygotowania takiej stylizacji warto wykorzystać te wykończone zarówno matową, jak i połyskującą farbą. Zestawiajmy ze sobą wersje perłowe, metaliczne i transparentne. Tak wykonane ornamenty będą mile widziane na stolikach kawowych, konsolach, komodach czy też na jadalnianych blatach. Wówczas w wyjątkowy sposób ozdobią uroczyste nakrycie.

 

 

W STOŁOWYM KLIMACIE

Wykonanie stroika to nie jedyna metoda dekorowania blatu na okoliczność wigilijnej kolacji czy świątecznego obiadu. Istnieje w tej materii szereg opcji. Do najprostszych należy ułożenie bombek w wyróżniającym się kolorze pomiędzy zastawą, pamiętając jednocześnie o rozmieszczeniu ich w taki sposób, by nie przeszkadzały zbytnio podczas posiłku. Żeby zapobiec ich przemieszczaniu się, warto sięgnąć po niewielkie kieliszki i przykryć nimi świąteczne akcesoria, ustawiając nóżką do góry. Dobrym pomysłem będzie ulokowanie po jednej kuli na każdym talerzu lub przymocowanie jej do tasiemki, jaką możemy obwiązać serwetkę, sztućce czy ramię świecznika. Ciekawie zaprezentują się również ręcznie malowane bombki o dużej średnicy umieszczone na specjalnym stojaku. Ich atutem, poza efektownym wyglądem, jest możliwość przestawiania w dowolne miejsce stołu, kiedy tylko zaistnieje taka potrzeba. To szykowne i praktyczne rozwiązanie, po które sięga się już od wielu lat, tak jak po różnego typu szklane akcesoria dekoracyjne – podstawowy komponent bożonarodzeniowych stylizacji. W naszych domach nie może go zabraknąć i w tym roku.