Wyposażenie

Dodatki

Kuchenne trendy. Dodatki w modnej odsłonie

Tekst ANNA WIŚNIEWSKA WŁAŚCICIEL MARKI FILIŻANKA.PL • Zdjęcia WWW.FILIZANKA-SKLEP.PL

2019-05-13
Kuchenne trendy. Dodatki w modnej odsłonie

Funkcjonalność to główna, ale niejedyna cecha kuchni. Jej domeną jest także estetyka, którą budują nie tylko meble i sprzęty, lecz także dodatki. Niektóre pełnią wyłącznie rolę dekoracji, inne dodatkowo służą jako niezbędne akcesoria. Doskonale, gdy wszystkie wpisują się w aktualne trendy.

 

Współczesne wzornictwo użytkowe charakteryzuje duża różnorodność, szczególnie jeśli chodzi o wnętrzarskie dodatki. Tego rodzaju akcesoria występują w niezliczonych wariantach stylistycznych. Dzięki temu każda aranżacja może zostać uzupełniona odpowiednimi, najlepiej komponującymi się z jej wyrazem elementami. Wielu za najwłaściwszy klucz, według którego powinny być dobierane ozdobne czy praktyczne detale, uznaje modę. Ta, jak wiadomo, lubi się zmieniać, więc aby pozostać na bieżąco, warto śledzić jej losy. Dotyczy to także wykorzystywanych na co dzień dodatków przeznaczonych do kuchni. Które z nich wpisują się w aktualne trendy?

 

 

KLASYKA ZAWSZE NA CZASIE

Żadna kuchnia nie może obyć się bez zastawy. Decydując o jej zakupie, często wybieramy bezpieczne i ponadczasowe rozwiązanie, jakim jest klasyczna porcelana. Śnieżnobiałe serwisy kawowe oraz obiadowe zdobione subtelnymi złoceniami czy delikatnym kwiatowym deseniem idealnie sprawdzają się w czasie odświętnych posiłków, jak również mniej uroczystych okazji.

Motywy angielskiej róży, wyrazistej piwonii, eterycznej koronki czy scenek rodzajowych (takich jak na ceramice z Delft) to zaledwie ułamek z całego bogactwa tradycyjnych ornamentów. Ustawione na półkach przeszklonej witryny dodatkowo udekorują wnętrze, a także mogą stać się zaczątkiem bogatej kolekcji.

 

 

Szczególną grupą ceramicznych dodatków, nawiązujących do klasyki, jest zastawa z folkowymi zdobieniami, która znakomicie wpisuje się w nurt etnodesignu. W związku z tym nawet w nowocześnie urządzonych kuchniach spotyka się dziś rustykalne naczynia z motywem kogucików czy polnych kwiatów – typowo polskich maków i słoneczników lub prowansalskiej lawendy. Do łask powracają także tendencje retro, dlatego wśród bogatego asortymentu, znacząco wyróżniają się przedmioty zdobione deseniem inspirowanym wyglądem dawnych tapet, głównie z florystycznymi wzorami.

 

 

PORA NA ORIENT

W czasach, kiedy na salony wkraczają nowe tendencje estetyczne czerpiące natchnienie z dalekowschodnich filozofii (np. wabi-sabi i japandi), nie powinna dziwić popularność akcesoriów tworzonych w zgodzie ze sztuką Orientu. W związku z tym projektanci proponują długą listę kuchennych dodatków – filiżanek, dzbanków, pojemników, tac czy mis – ożywionych tradycyjnym chińskim lub japońskim deseniem. Przecież swego czasu obie nacje były potentatami w produkcji ceramiki. Dzięki temu możemy dziś serwować np. kawę z naczyń ozdobionych wizerunkiem gejszy, artystycznym odzwierciedleniem gałązek kwitnącej wiśni, sylwetek dumnych pawi, elementów lokalnego krajobrazu czy architektury. Subtelność podobnych dekorów znakomicie komponuje się z klasyczną formą kuchennych akcesoriów.

 

 

Energetyzujący wyraz to z kolei domena typowych dla kultury Środkowego Wschodu naczyń. Wśród aktualnych trendów zadomowiły się ostatnio detale zdobione marokańskimi wzorami. Niebiesko-biała gama barw oraz charakterystyczne geometryczne kształty tworzące niekończące się szlaki to podstawowe wyróżniki tego rodzaju asortymentu. Designerzy chętnie sięgają po nie, zdobiąc pękate misy, imbryki czy filiżanki – także te o na wskroś nowoczesnej bryle.

 

 

MINIMALISTYCZNY TREND

Minimalizm postulujący rezygnację ze wszelkich, uznawanych za zbędne, ornamentów to estetyka plasująca się w opozycji do zorientowanej na dekor klasyki. W prostocie tej stylistyki tkwi jednak ogromny urok, który doceniają też producenci akcesoriów kuchennych. W efekcie do stref przygotowywania i serwowania posiłków trafiają uniwersalne, nieskomplikowane dodatki, znakomicie sprawdzające się w otoczeniu nowoczesnych mebli oraz materiałów wykończeniowych. Są wśród nich np. wyroby z transparentnego szkła – dyskretne i neutralne dla całej stylizacji, jakie z pewnością nie zaburzą kompozycyjnego ładu. Podobne atuty cechują przedmioty z białej masy ceramicznej o gładkiej powierzchni i nieprzesadnie złożonej formie. Taką postać przyjmują chociażby słoje, cukiernice, misy czy wazy. Ponieważ ich nieskazitelne wykończenie doskonale współgra z fakturą drewna, designerzy często decydują się połączyć je z bambusem – egzotycznym materiałem o pięknym, ciepłym wybarwieniu. Może on być np. praktyczną podstawką pod zestaw bulionówek, deską na sery przykrywaną ceramicznym kloszem, spodkiem pod śnieżnobiałą filiżankę albo wzbogaconym o silikonową uszczelkę wiekiem puszki na ciastka.

 

 

Innym ciekawym materiałem, cenionym przez dzisiejszych designerów, jest marmur. Jego dominacja w kuchni staje się niezaprzeczalnym faktem, a jej potwierdzeniem są tworzone z myślą o tej części domu dodatki z motywem kamienia, takie jak moździerze, deski do krojenia, kubki czy talerze. Choć prozaiczne, emanują designerskim polotem, podobnie jak wiele innych kuchennych akcesoriów, zaprojektowanych w zgodzie z aktualnymi trendami.