Wyposażenie

Oświetlenie

Blask metropolii

Tekst BRITOP LIGHTING SP. Z O.O. • Zdjęcia BRITOP LIGHTING SP. Z O.O.

2017-08-08
Blask metropolii

Nowy Jork, Paryż, Londyn… Wspólnym elementem dla tych metropolii są nowoczesne, loftowe apartamenty, projektowane zgodnie z aktualną do dziś maksymą niemieckiej szkoły Bauhaus: „Bóg jest ukryty w szczegółach”. Z myślą o wielkomiejskich aranżacjach, zachwycających oryginalnością i niepowtarzalnymi metalicznymi akcentami, powstały serie lamp Britop Lighting w kolorze chromu i miedzi.

 

lampa loftowa do kuchni

FOTO: LAMPA TRINITY, GREEN CANOE DLA BRITOP LIGHTING

 

Współczesne lofty to przestrzenie zdecydowanie minimalistyczne, lecz utrzymane w industrialnym stylu. Pomimo prostoty form i ograniczonej palety barw szarości oraz beżów nie są to kompozycje powtarzalne, gdyż w założeniu mają odzwierciedlać charakter właściciela. Element indywidualności osiągamy poprzez kontrastowe połączenia materiałów o przeciwstawnym charakterze, jak beton i drewno czy cegła i stal. W stylu wielkomiejskim chętnie wykorzystywany jest metal we wszystkich odcieniach. Takie wnętrza wręcz nie mogą się obyć bez efektownych, miedzianych lub chromowanych mebli i dodatków, które decydują o finalnym klimacie aranżacji. W kreowaniu intrygujących efektów oświetleniowych pomogą lampy w kolorze chromu i miedzi. Nie tylko modelują duże przestrzenie, podkreślając ich otwarty charakter, lecz również współtworzą intrygujące, ciepło-zimne zestawienia.

 

lampy loftowe kule

FOTO: LAMPA GINO

 

ŚWIETLANA WIZYTÓWKA WNĘTRZA

Architektura loftowa wymaga przede wszystkim przestrzeni i światła. Nieocenioną zaletą takich wnętrz jest ich wysokość, która pozwala na dużą dowolność w projektowaniu oświetlenia. Prawdziwą wizytówką wielkomiejskich apartamentów są długie lampy wiszące, nawiązujące do oświetlenia fabrycznych hal. W wersji soft loft zyskały one zupełnie nową, bardziej elegancką formę z wykończeniem w kolorze chromu. Takie industrialne lampy dostępne są w wersjach różniących się rozmiarem klosza, dzięki czemu mogą pełnić rolę reprezentacyjnego oświetlenia głównego w salonie lub np. ulokowanego nad blatem kuchennym. W zależności od wysokości pomieszczenia i miejsca zastosowania można ponadto indywidualnie dopasować długość łańcucha. Surowy charakter lampy warto wyeksponować na tle ciepłej cegły lub zestawić z drewnianymi elementami w postaci blatu czy mebli. Warto pamiętać, że pomimo minimalistycznego wyrazu wielkomiejskie aranżacje potrzebują również odrobiny prestiżu i elegancji. Wyznacznikiem unikatowego designu w industrialnym wnętrzu będą błyszczące lampy ze szklanym kloszem w kształcie kuli. Idealnie gładką powierzchnię, która odbija obraz otoczenia, uzyskano dzięki wykorzystaniu efektu lustra w procesie produkcji. W zależności od potrzeb oświetleniowych można wybrać lampę z jednym, trzema lub pięcioma punktami świetlnymi. Model z kloszem w kolorze miedzi diametralnie odmieni wymowę surowego, fabrycznego wnętrza, wnosząc do niego nutkę klimatu retro.

 

lampy loftowe

FOTO:KINKIET ROGNA

 

WNĘTRZA MODELOWANE ŚWIATŁEM

Wielkomiejskie apartamenty są aranżowane na otwartym planie – salon przechodzi w kuchnię, a sypialnia w łazienkę. W tej tchnącej wolnością, nieograniczonej żadnymi podziałami przestrzeni światło przepływa swobodnie, co daje jeszcze więcej możliwości modelowania wnętrza. Klimat nowojorskiego studia, w którym forma podąża za funkcją, pomoże wykreować punktowe światło emitowane przez spoty, które pełnią podwójną rolę: użytkową i dekoracyjną. Spoty reflektorowe w kolorze chrom schłodzą temperaturę wnętrza zdominowanego przez cegłę, natomiast miedziane – ocieplą atmosferę minimalistycznych przestrzeni wykończonych np. betonem. Okrągłe klosze nawiązują swoim wyglądem do stylu przemysłowego, zaś spoty z kloszem o designerskim, wydłużonym kształcie to ukłon w stronę nowoczesnej ekstrawagancji. Dzięki ruchomej głowicy modele pozwalają stworzyć funkcjonalny projekt iluminacji wnętrza. W zależności od zastosowanego źródła światła mogą pomóc w podziale stref użytkowych lub wydobyć fakturę zastosowanych materiałów, jak cegła czy beton. Stożek światła można ukierunkować w dowolny sposób – na ścianę, blat kuchenny lub strefę wypoczynkową z sofą w centrum. W kuchni potrzebujemy zazwyczaj mocnego, naturalnie białego światła, zaś w strefie wypoczynkowej – ciepłego i przytłumionego. Aby zapewnić sobie pożądany poziom oświetlenia, możemy wybrać dowolny model w wersji z jednym, dwoma, trzema lub czterema punktami świetlnymi. Zaletą tego typu oświetlenia może być również możliwość stosowania popularnych żarówek z trzonkiem E27.

 

lampy industrialne

FOTO: LAMPA TELAIO