Wyposażenie

Dodatki

Len

Tekst Karolina Miszczuk • Zdjęcia shutterstock

2017-11-14
Len

Len możemy zastosować nie tylko w ekodesignie. Choć często kojarzy się on z nieprzyjemnym w dotyku materiałem, warto poświęcić mu chwilę i spróbować się z nim zaprzyjaźnić. Jego wykorzystanie to znakomity sposób na nadanie wspaniałej formy ozdobom, kanapom oraz skuteczna metoda na stworzenie ciekawych aranżacji, wykorzystujących lniane dodatki.

 

Współcześnie len wytwarzany jest w kilku wariantach: jako czysta przędza lniana lub z dodatkami włókien bawełnianych, wełnianych i poliestrowych. Chociaż postrzegany jest jako szorstki, gruby materiał, tak naprawdę stanowi niezwykle podatny na modyfikację surowiec.

 

Historia wykorzystywania lnu na potrzeby człowieka rozpoczęła się niemal dziesięć tysięcy lat temu w neolicie, kiedy włókien tej rośliny używano do zszywania skór. Przez kolejne sześć wieków rozwój cywilizacyjny przyczynił się do uzyskania wyrafinowanej formy lnianego materiału – przejrzystej i niezwykle cienkiej. Dokonali tego Egipcjanie za czasów Starego Państwa, którzy używali lnu do ozdabiania świątyń oraz wytwarzania szat najwyższych dostojników: królów i kapłanów. Jednak momentem przełomowym okazał się dopiero wiek XIX, kiedy to odkryto metodę przędzenia włókna lnianego na mokro.

 

lniane dodatki

 

Historyczne naleciałości mogą powodować niechęć do lnu, przez co niekiedy wzbudza on nieprzyjemne skojarzenia, ale pamiętajmy, że tkanina ta ma w rzeczywistości wiele zalet, które warto docenić, przygotowując aranżację własnych domów. Właściwości, takie jak: niezawodność, lekkość, trwałość, brak negatywnego wpływu na środowisko, możliwość barwienia oraz ogromna różnorodność dostępnych grubości tkaniny pozwalają na uzyskanie niepowtarzalnego wnętrza, które zachwyci wyglądem i niepowtarzalnymi rozwiązaniami.

 

Przy zakupie lnu warto pamiętać o tym, że surowy, niezdekatyzowany materiał może skurczyć się po upraniu, dlatego na dekoracje wybierajmy tkaniny, które uprzednio zostały poddane działaniu wysokiej temperatury. Kiedy jednak decydujemy się na len niezdekatyzowany, zakupmy nieco więcej materiału przeznaczonego do stworzenia zaplanowanych dekoracji. Istnieje ryzyko, że po pierwszym praniu tkanina zbiegnie się, zmieniając tym samym swoje wymiary.

 

Temperatura prania lnu nie jest jednoznacznie określona – wytrzymałe i grube odmiany możemy nawet wygotowywać. Przy kolorowych materiałach zatrzymajmy się na 60oC, by zapobiec wyblaknięciu koloru. Siatki oraz delikatne odmiany lnianych materiałów najlepiej prać ręcznie lub specjalnym programem w pralce. Należy jednak pamiętać, aby unikać wirowania i suszenia w suszarce oraz stosowania chloru czy wybielaczy.

 

 lniane tekstylia

 

Len jako dekoracja w postaci obrusa, narzuty, firanki lub zasłonki zazwyczaj wymaga prasowania. Najlepiej wykonać tę czynność, kiedy materiał jest jeszcze wilgotny. Używamy do tego celu żelazka ustawionego na najwyższą temperaturę. Gdy chcemy uzyskać długotrwały efekt, posłużmy się krochmalem.

 

Len fantastycznie sprawdza się w roli dekoracji okien. Zwiewne i przejrzyste mgiełki lniane uzupełnione o nieco cięższe zasłony w ciemniejszym o kilka tonów kolorze mogą wspaniale przepuszczać poranne promienie słońca, a także umilać nawet najbardziej deszczowy dzień. Biele i gładkie powierzchnie nadadzą wnętrzu antyczny klimat. Możemy również postawić na delikatne odcienie, dzięki czemu uzyskamy efekt przytulnej bezpretensjonalności.

 

Style secesyjny i rustykalny nie mogą obejść się bez lnianych obrusów oraz serwet. Jednak len nie jest właściwy wyłącznie dla aranżacji w dawnym stylu. Również nowoczesne style bardzo dobrze prezentują się w towarzystwie tego szczególnego materiału. W stylizacjach, nie tylko tych na stołach i szafkach, len wykorzystywany jest ze względu na swoją dobrze widoczną strukturę. Okna, w których wiszą lniane zasłony, prezentują się okazale i niezwykle fascynująco, a delikatnie przenikające światło sprawia, że pomieszczenia wypełniają się miękkim światłem z zewnątrz. Postindustrialne lofty bardzo dobrze komponują się z szarymi odcieniami lnu, który nie tylko świetnie wygląda, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie.

 

 lniana kanapa

 

Len jest doskonałym materiałem obiciowym. To tkanina odporna na ścieranie, plamy i brud, antystatyczna, niekurcząca się. Jej arystokratyczny charakter z pewnością podniesie atrakcyjność pomieszczenia, niezależnie od tego, gdzie go użyjemy. Efekt minimalistycznego, naturalnego i czystego wnętrza nadaje na przykład użycie lnianego zagłówka – będzie to ciekawa, funkcjonalna ozdoba. Nowatorskim, niezwykle ujmującym rozwiązaniem jest zastosowanie lnu na... ścianach. Interesująca, efektowna tapeta urozmaici wystrój i sprawi, że stylizacja będzie prezentowała się zupełnie inaczej.

 

Na tak pozytywny odbiór lnu, jaki obserwuje się w ostatnim czasie, wpływ mają przede wszystkim nowoczesne metody wytwarzania. Dzięki innowacyjnym technologiom len nie jest już szorstki i nieprzyjemny w dotyku. Obecnie produkowany len to materiał miękki, a także mniej gniotący się. Nowoczesne sposoby barwienia pozwalają nie tylko na uzyskanie wspaniałych kolorów z całej palety barw, ale również na poprawienie właściwości tego naturalnego materiału.

 

 lniane akcesoria kuchenne

 

Oprócz szerokiej gamy zalet docenianych w designie, len wykazuje również wiele pozytywnych cech dotyczących wpływu na człowieka i środowisko, m. in.:

• nie powoduje alergii i podrażnień;

• ma właściwości lecznicze, antybakteryjne i antygrzybiczne;

• jest bezpieczny dla osób borykających się z problemami ze skórą;

• zmniejsza zmęczenie, poprawia nastrój;

• wspomaga spokojny sen;

• dzięki zawartości lignin skutecznie pochłania promienie UV;

• ma zdolności termoregulacyjne;

• ma pochodzenie naturalne, więc nieużywany szybko ulega degradacji.

 

Len od niepamiętnych czasów jest materiałem szlachetnym i cenionym. To pochodzące z Bliskiego Wschodu tworzywo niegdyś symbolizowało bogactwo, a nawet służyło jako waluta. Len był idealnym podłożem pod obrazy czy budulcem lin. Piękno oraz delikatność lnianych tkanin idą w parze z trwałością, a także wytrzymałością. Len nadaje wnętrzom niepowtarzalny charakter, a zastosowanie naturalnego, bezpiecznego surowca we wnętrzu jest dla wielu cenniejsze niż bogato zdobione designerskie materiały.