Wyposażenie

Dodatki

Lustro we wnętrzu. Jak wykorzystać jego potencjał?

Tekst RuckZuck • Zdjęcia RuckZuck

2019-09-16
Lustro we wnętrzu. Jak wykorzystać jego potencjał?

Lustro to istotny element aranżacyjny, który łączy w sobie funkcje praktyczne z estetycznymi. Umieszczone w odpowiednim miejscu może znacznie odmienić wygląd pomieszczenia, uwydatniając jego zalety lub kamuflując mankamenty. Podpowiadamy, jak z powodzeniem dobrać lustro do potrzeb przestrzeni mieszkalnej.

 

Czasy, w których lustra umieszczane były jedynie w łazience i przedpokoju już dawno minęły. Współcześnie nie tylko ułatwiają nam wykonanie makijażu, ułożenie fryzury czy skontrolowanie ogólnego wyglądu przed wyjściem z domu, lecz stanowią dekoracyjny element wnętrza. Dodatkowo potrafią świetnie kształtować przestrzeń – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

 

 

Drzwi SENTIS Inez model 4 (fot. RuckZuck)

 

Lustro sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni

Lustra mają w sobie wyjątkową moc: mogą wizualnie poprawić proporcje wnętrza, sprawić, że przestrzeń wyda się bardziej przestronna, a także dodać czterem kątom pogodnego wyglądu. Jak uzyskać takie wrażenie? Jeśli pomieszczenie jest wąskie, umieśćmy lustro na jednej z dłuższych ścian, dzięki czemu uzyskamy efekt optycznego poszerzenia. W przypadku wnętrz, w których dominują ciemne barwy, lustro zawieśmy na ścianie zlokalizowanej naprzeciw okna lub innego źródła światła. Promienie odbijające się od gładkiej tafli, rozświetlą przestrzeń, dzięki czemu stanie się ona bardziej przyjazna.

 

 

Drzwi Century Dąb Riviera model 4  (fot. RuckZuck)

 

Lustro to także niezbędny atrybut każdego małego wnętrza. Tutaj warto pokusić się o montaż dwóch luster, lokując je na przeciwległych lub przyległych ścianach. By wzmocnić efekt optycznego powiększenia, stosujmy w aranżacji jasne barwy, a na podłodze połóżmy wąskie panele (np. z kolekcji Master 4V od RuckZuck). Takie proste triki sprawiają, że wnętrze zdaje się być o kilka metrów kwadratowych większe.

 

Dekoracyjna rola luster

Lustro to jednak nie tylko funkcjonalny dodatek, ale także piękna ozdoba wnętrza. Lustro w masywnej, złotej ramie świetnie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour lub art deco. Z kolei drewniana, malowana oprawa, na której widoczne są przetarcia, idealnie uzupełni wystrój shabby chic. We wnętrzach skandynawskich i minimalistycznych możemy natomiast całkowicie zrezygnować z obramowania, zestawiając ze sobą kilka mniejszych luster o prostym designie i geometrycznych kształtach.

 

 

Panele podłogowe Ceramin Vario Tadelakt (fot. RuckZuck)

 

Poza łazienką i przedpokojem, lustra doskonale zaprezentują się także w salonie (warto zawiesić je np. nad kanapą). Przeznaczeniem luster jest także sypialnia – tutaj możemy zdecydować się na bardzo modne lustro stojące, które pozwoli objąć całą naszą sylwetkę. Osobom stawiającym na wyrazistość poleca się z kolei położenie lustra na całej powierzchni wybranej ściany – dzięki temu, będzie ono stanowiło główny akcent wystroju.

 

 

Panele podłogowe Authentic 8 Realistic Dąb Grafitowy (fot. RuckZuck)

 

Praktyczne zastosowanie luster

Nie zawsze jesteśmy jednak w stanie wygospodarować odpowiednie miejsce na lustro – dotyczy to szczególnie niewielkich wnętrz, gdzie możliwości aranżacyjne są mocno ograniczone. W tym przypadku warto sięgnąć po praktyczne rozwiązania: w przedpokoju postawmy na szafę z wmontowanym lustrem, a w łazience na lustrzane kafle. Oryginalnym rozwiązaniem są także drzwi Ferro od RuckZuck, w których w jednym z modeli zastosowano jednostronne lustro. Dzięki takim rozwiązaniom lustro zaprezentuje się bardzo ciekawie i nie zabierze dodatkowej przestrzeni.

 

Panele podłogowe Authentic 8 Realistic Dąb Walijski (fot. RuckZuck)

 

RuckZuck to profesjonalny salon z panelami, który oferuje najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck proponują również transport oraz montaż zakupionych produktów.

 

***

Tekst promocyjny