Wyposażenie

Inspiracje

Mała, ale wygodna

Tekst Urszula Sowińska

2014-07-23
Mała, ale wygodna

Nie lada wyzwaniem dla każdego projektanta jest urządzenie kuchni w kawalerce. Pomieszczenie musi być stworzone w taki sposób, aby było funkcjonalne i umożliwiało swobodne poruszanie się.

 

Mała kuchnia powinna być podzielona na funkcjonalne strefy, które wprowadzą w niej porządek. Poszczególne strefy pracy wcale nie muszą być przestronne, ale mogą harmonijnie przez siebie przenikać. Strefa zapasów, czyli miejsce do przechowywania półproduktów, powinno zajmować oddzielną, zaaranżowaną przestrzeń. W zależności od możliwości wyposażenia wnętrza, możemy w okolicy postawić chłodziarkę lub pojemniki na suche produkty.

Kolejną strefą obowiązkową w kuchni jest miejsce przechowywania przedmiotów codziennego użytku, jak sztućców, talerzy czy filiżanek. Miejscem, w którym sprawdzi się niewielki, ale funkcjonalny zlew, jest strefa sprzątania, najdogodniej usytuowana przy oknie.

 

 

Ciekawym rozwiązaniem jest zakup narożnego zlewozmywaka. Tutaj musimy jednak dysponować wystarczającą ilością miejsca, aby móc umieścić małą zmywarkę do naczyń. Podobnie jak w większości kuchni, pod zlewem można umieścić kosz na śmieci. W czasie zmywania tworzy się najwięcej odpadków, więc praktyczny kosz będzie pasował idealnie. W strefie przygotowywania posiłków powinniśmy zachować miejsce na kuchenny blat roboczy. Blat o średniej szerokości 80 cm będzie sprzyjał sprawnemu przygotowaniu posiłków. Poza tym w tej lokalizacji można umieścić niewielki sprzęt AGD, jak robot kuchenny, który podniesie jakość i komfort przygotowania posiłków.

Ostatnią, ale równie ważną strefą w kuchni jest miejsce przeznaczone do gotowania i pieczenia. Tutaj powinna znaleźć się płyta grzewcza i piekarnik. Osoby wymagające wyposażają się również w mikrofalówkę. Dodatkowo powinno się tutaj znaleźć miejsce na garnki i patelnie.

W mieszkaniach jednopokojowych, zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych mała kuchnia nie może być w pokoju dziennym. Budowlane projekty realizujące takie rozwiązania są niezgodne z obowiązującym rozporządzeniem dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o aranżację kuchni w korytarzu. Dość popularnym rozwiązaniem budowlanym przy projektowaniu kawalerek stają się wnęki i kuchenne aneksy. Według aktualnych uwarunkowań prawnych mieszkanie powinno mieć kuchnię lub wnękę kuchenną.

 

 

Aneks kuchenny jest rozsądnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o urządzenie kuchni połączonej z salonem. W momencie, gdy mamy możliwość urządzenia nieco przestronniejszej kuchni, możemy wyburzyć ścianę i połączyć ją z salonem. Ponadto wnęka kuchenna powinna umożliwić montaż sprzętów kuchennych oraz odpowiednich, wcześniej wspomnianych stref. A choć mała kuchnia nie daje dużego pola do popisu jej zaaranżowania, w twórczy sposób możemy zadbać, aby była zarówno funkcjonalna, jak i designerska. Aby aneks stał się w pełni funkcjonalny i zachował estetykę, należy dobrze zastanowić się nad jego wykończeniem. Urządzenie wygodnej i designerskiej kuchni jest trudne, ale nie niemożliwe.

W projekcie małego mieszkania wnęka kuchenna powinna współgrać ze stylistyką całego wnętrza. Elementami przykuwającymi uwagę są gładkie laminaty ocieplone drewnem. Ciekawym efektem wizualnym jest przechodzenie zabudowy kuchennej w strefę wysokiego, stylizowanego salonu.

Aneksy kuchenne są bardzo popularne zarówno w niewielkich kawalerkach, jak i dużych domach. W domach jednorodzinnych aneks kuchenny możemy połączyć z jadalnią i salonem, dzięki czemu otrzymamy przestronne wnętrze. W takim przypadku powinniśmy zastanowić się nad wyborem oraz rozmieszczeniem sprzętów i mebli kuchennych w taki sposób, aby tworzyły harmonijną całość z pomieszczeniem.

Kuchnia oraz pokój tworzące jedno pomieszczenie wymagają osobliwego stylu. Trzeba zatem zastanowić się nad wyborem takich mebli, aby współgrały ze sobą stylem i kolorem. Można przy tym zrezygnować z wiszących kuchennych szafek, aby móc udekorować ścianę detalami nawiązującymi do wystroju pokoju. Jeśli zdecydujemy się na powieszenie ramek ze zdjęciami, możemy wybrać kilka małych ujęć, powiększających optycznie pomieszczenie.

 

 

W kwestii koloru faktem jest, że małe wnętrza powiększyć można za pomocą jasnych barw. Warto zwrócić uwagę na kształt aneksu kuchennego. Jeśli nasza kuchnia jest prostokątna, to ściany możemy pomalować na dwa kontrastowe kolory – ciemny na długich ścianach i jasny na krótkich. Możemy również zastosować jednakowy kolor, ale w różnych odcieniach. Jeśli chodzi o sufit, zalecamy biel. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się wyższe.

Kiedy meble są już wstawione, a pomieszczenie zaaranżowane na niewielką, ale funkcjonalną kuchnię, można zastosować kilka wnętrzarskich trików uatrakcyjniających wnętrze. Na przykład możemy zastanowić się nad wymianą uchwytów do szafek, aby idealnie wpasowały się w stylistykę salonu.

Jak można zauważyć, urządzenie małej kuchni może przynieść wiele inspirujących doświadczeń.  Aneks kuchenny może być osobnym, funkcjonalnym pomieszczeniem lub poszerzonym o przestrzeń przedpokoju lub salonu. Należy jednak pamiętać o podzieleniu kuchni na wygodne, funkcjonalne strefy, dzięki którym będziemy w stanie utrzymać harmonię i spokój.