Wyposażenie

Meble

Meble industrialne

Tekst Iwona Mackiewicz-Kozłowska • Zdjęcia shutterstock

2017-11-02
Meble industrialne

Czy styl fabrycznych hal i ascetycznych przestrzeni biurowych może stanowić inspirację przy urządzaniu naszych przytulnych domów i mieszkań? Oczywiście! Choć od powstania stylu fabrycznego minęło już ponad sześć dekad, nadal doceniamy prostotę i funkcjonalność industrialnych mebli.

 

Styl industrialny

Kolebką stylu industrialnego są Stany Zjednoczone. Tuż po zakończeniu II wojny światowej w państwach, które były czynnymi stronami tego konfliktu, zapanowała recesja gospodarcza. Nie inaczej działo się również w USA, gdzie w 1945 r. zamknięto większość fabryk, produkujących materiały wykorzystywane podczas działań wojennych. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX w. zaczęto zagospodarowywać puste, pofabryczne budynki na pomieszczenia mieszkalne. W wyniku stagnacji gospodarczej, borykający się z problemami finansowymi ludzie nie mieli wystarczająco dużo pieniędzy, by dostosować wnętrza do potrzeb mieszkaniowych, co zmusiło ich do wykorzystywania zastanych na miejscu sprzętów biurowych oraz mebli, wykonanych głownie ze stali, drewna i szkła.

 

meble industrialne

 

Styl fabryczny szybko upowszechnił się też w Europie Zachodniej. Pomieszczenia poprzemysłowe, zaadaptowane na przestrzenie mieszkalne, funkcjonują pod wspólną nazwą „loft”. Po przemianach społeczno-politycznych w latach 90-tych styl industrialny zaczął być popularny również w Polsce.

 

Cechy stylu industrialnego

Charakter stylu przemysłowego w pełni oddają dwa słowa: „przestrzeń” i „światło”. Przekształcane w mieszkania czy też indywidualnie pracownie, pomieszczenia pofabryczne pierwotnie były wysokie i cechowały się dużą kubaturą. Dodatkowo, równomiernie rozmieszczone okna oraz lampy – zapewniające stałe oświetlenie – czyniły wnętrze przestronnym i jasnym.

 

W lokalach pofabrycznych, a także mieszkaniach stylizowanych w tym duchu, jako materiały wykończeniowe stosuje się zwykle nieobrobione surowce – beton, kamień, stal lub szkło. Wnętrza w stylu industrialnym często eksponują specyfikę i fakturę użytych tworzyw np. chropowatość betonu. Z tego powodu ich wystrój jest odbierany jako surowy, co konotuje tak zaaranżowaną przestrzeń z pomieszczeniami produkcyjnymi.

 

meble loftowe

 

Styl industrialny operuje chłodnymi kolorami – przede wszystkim rożnymi odcieniami szarości i bielą. We współczesnych mieszkaniach zastosowanie tych barw pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie oraz nadać mu chłodny, neutralny wygląd, korespondujący ze stylistyką zimnego, przemysłowego wnętrza. Przestrzeń można ożywić, stosując intensywne barwy oraz dodatki w żywym, kontrastującym kolorze.

 

Meble fabryczne

Podstawową cechą industrialnego wnętrza jest minimalizm. Główną rolę w stylu industrialnym gra przestrzeń i światło – meble stanowią tylko dodatek, który nie powinien zaburzać harmonii wystroju. Zasada „im mniej, tym lepiej” doskonale odzwierciedla sposób wyposażania wnętrza w przemysłowej aranżacji.

 

Industrialne meble są proste – charakteryzują się geometrycznymi kształtami i surowym wyglądem. Do ich wykonania używa się metalu, szkła, drewna, skóry oraz naturalnych tkanin. Materiały te są niezwykle trwałe. Pozwalają stworzyć ponadczasowy, klasyczny zestaw mebli do minimalistycznego wnętrza. W celu nawiązania do początków stylu fabrycznego, sprzęty industrialne często poddaje się procesowi postarzania, a do ich produkcji niejednokrotnie używa się surowców pochodzących z recyklingu.

 

industrialne meble

 

Mała ilość mebli w industrialnym mieszkaniu wymusza konieczność ich maksymalnego sfunkcjonalizowania. Nic więc dziwnego, że podstawą wyposażenia są pojemne szafy, szafki i komody, wykonywane z metalu bądź postarzanego drewna. Można w nich schować wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria – dzięki temu małe przedmioty nie są eksponowane, co ułatwia zachowanie ascetycznego, surowego wyglądu wnętrza.

 

Niezbędnymi sprzętami w każdym mieszkaniu są wygodne łóżko, sofa i stół. Posłanie powinno być klasyczne, szerokie. W roli wygodnej sofy doskonale sprawdzi się mebel w stylu retro, obity skorą lub pokryty tkaniną z naturalnych materiałów. Stół powinien być wykonany z drewna lub metalu, zaś jego blat np. z tafli szkła. Wygląd krzeseł i puf musi korespondować z wyglądem pozostałych mebli – można obić je tkaniną komponującą się z tapicerką sofy lub narzutą na łóżko.

 

Wystrój pomieszczenia industrialnego musi mieć jednolity charakter – kolorystyka, światło i elementy aranżacji wnętrza powinny ze sobą współgrać. Meble należy ustawić w taki sposób, by utworzyć poziome ciągi o jednakowej wysokości, które optycznie poszerzą pomieszczenie i sprawią, że wyda się ono przestronniejsze.

 

industrialne meble do salonu

 

Jak wykorzystać meble industrialne?

Meble industrialne to sprzęty o szlachetnej, klasycznej bryle, wykonane z dobrych jakościowo materiałów – dzięki temu okazują się one odpowiednie do praktycznie każdego wnętrza. Ich funkcjonalność i użyteczność docenią nie tylko właściciele loftów, ale również mieszkańcy małych domów i mieszkań, których celem jest efektywne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni.

 

Wykonane z metalu i szkła meble industrialne doskonale komponują się z minimalistyczną, nowoczesną aranżacją. Odnowione antyki, kute czy postarzane meble, obszyte naturalnymi materiałami (jutą, skórą), świetnie dopełnią wnętrze w stylu retro i vintage oraz sprawdzą się w mieszkaniu eklektycznym.

 

meble do kuchni industrialnej

 

Poszukując garnituru meblowego do mieszkania w stylu industrialnym, warto odwiedzić sklepy z wyposażeniem biur i warsztatów – znajdziemy tam dobre jakościowo, solidne sprzęty wykonane z trwałych materiałów, których wygląd będzie idealnie współgrał z surową aranżacją pomieszczenia w stylu fabrycznym. We wnętrzu industrialnym znakomicie sprawdzą się również antyki i meble używane o klasycznej bryle, kupione np. na targu staroci.

 

Wykorzystując powszechnie dostępne materiały, można samodzielnie stworzyć meble wpisujące się w stylistykę pofabryczną. Z palet przemysłowych i tafli szkła stworzysz stolik do pokoju dziennego, z plastikowych krzeseł i poduszek – wygodne fotele, a ze starych skrzyń drewnianych lub plastikowych, gąbki oraz materiału – wygodne siedzisko. Meble self-made to prosty sposób na oryginalne i tanie wyposażenie wnętrza w industrialnym stylu.