Wyposażenie

Sprzęt

Na straży jakości i komfortu. Rozwiązania uzdatniające wodę do kuchni i łazienki

Tekst BWT POLSKA • Zdjęcia BWT POLSKA

2019-02-18
Na straży jakości i komfortu. Rozwiązania uzdatniające wodę do kuchni i łazienki

Jakość wody trafiającej do mieszkań ma znaczenie zarówno dla zdrowia pijących ją osób, jak i wydajności wielu urządzeń oraz instalacji. By odpowiednio zadbać o oba aspekty, nie powinniśmy bagatelizować kwestii uzdatniania wody. Dzięki nowym technologiom mamy możliwość poprawienia jakości wody, zapobiegając jednocześnie awariom poszczególnych sprzętów, a także zwiększając własny komfort. Które z rozwiązań najlepiej sprawdzą się w przypadku kuchni i łazienki?

 

Zanim woda dotrze do naszych domów, ma do pokonania bardzo długą drogę. Przemierzając kilometry sieci wodociągowych, a następnie rur hydraulicznych, zabiera ze sobą różnego typu rozpuszczające się w niej substancje, zanieczyszczenia stałe i osady, które stanowią siedlisko drobnoustrojów oraz bakterii. Jednocześnie jej skład zostaje wzbogacony o liczne pierwiastki, zarówno te korzystne dla zdrowia, jak i niepożądane. W efekcie z naszych kranów często płynie woda twarda, o nieprzyjemnym zapachu chloru, nienadająca się ani do spożywania, ani do celów gospodarczych. Taką wodę możemy jednak zmienić za pomocą domowych systemów filtracji i uzdatniania. Aby odpowiednio dobrać urządzenie, należy pobrać próbkę wody i poddać jej skład analizie w laboratorium. Dzięki temu, dowiemy się jakich związków w naszej wodzie jest najwięcej (np. wapnia, magnezu lub manganu) i tym sposobem uzyskamy możliwość optymalnego doboru urządzenia.

 

 

LEPSZA JAKOŚĆ WODY PITNEJ

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi musi spełniać określone wymagania, sprecyzowane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r., rzadko jednak można ją pić bezpośrednio z kranu. Znacznie bezpieczniej będzie uprzednio ją przefiltrować. Służą temu kompaktowe urządzenia montowane pod zlewem, dostarczające domownikom wodę pozbawioną bakterii, chloru, ziarenek piasku, a także niwelujące jej nieprzyjemny posmak czy zapach. Filtry podzlewowe, to urządzenia o prostej konstrukcji, z użyciem węgla aktywnego, oraz membrany filtrującej. Dzięki temu możemy śmiało zrezygnować z kupowania butelkowanej mineralnej, jednocześnie oszczędzając pieniądze i chroniąc środowisko. Zyskujemy więc nieograniczone źródło bezpiecznej wody pitnej, a także niezależność.

 

 

SMAK I ZDROWIE W ZASIĘGU RĘKI

Najłatwiejszym rozwiązaniem uzdatniającym jest także stosowanie filtrów dzbankowych. Te najlepsze oferują proces przebiegający dwuetapowo. Najpierw woda zostaje uwolniona od substancji negatywnie wpływających na jej smak i zapach, a następnie oczyszczona z zawartości szkodliwych metali ciężkich. Ponadto woda zostaje wzbogacona o magnez – pierwiastek niezbędny dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu oraz prawidłowego samopoczucia. Tym samym ze składu eliminowany jest wapń, odpowiedzialny za niechciane osady kamienia, uprzykrzające życie domownikom, jak i zaburzające działanie licznych urządzeń. Dysponując podręcznym dzbankiem z wymiennym filtrem węglowym, nie musimy obawiać się o stan sprzętów kuchennych, takich jak czajnik, zmywarka ekspres. Woda przefiltrowana węglem aktywnym również pozytywnie wpływa na smak kawy czy herbaty.

 

 

WYŻSZY POZIOM UZDATNIANIA

Pełną ochronę przed niechcianymi związkami rozpuszczonymi w wodzie możemy też zapewnić dzięki bardziej zaawansowanemu rozwiązaniu – domowej stacji uzdatniania wody, zainstalowanej w kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym lub garażu, gdzie w kilku etapach zamienimy zwykłą wodę w substancję bezpieczną do spożycia i gospodarczych zastosowań. Pierwszym, obligatoryjnym krokiem przed instalacją zmiękczacza, jest założenie filtra wstępnego, skutecznie zatrzymującego drobinki ciał stałych (blaszki rdzy, piasek, resztki materiałów uszczelniających). Zapobiegnie to nieszczelnym kranom, niedrożnym odpływom, zatkanym zaworom czy uszkodzeniom rur. Warto rozejrzeć się za zmiękczaczami wody, które nie tylko są łatwe w regularnej konserwacji, ale również pomagają utrzymać higienę instalacji hydraulicznej, np. wersje z wkładem wymiennym, opcją płukania lub specjalne, stosowane np. gdy woda zawiera dużą ilość metali ciężkich (np. manganu).

 

 

KOMFORT NA CO DZIEŃ

Kolejnym etapem uzdatniania wody jest eliminacja związków wapnia, odpowiedzialnego za twardość wody i powodującego nieestetyczne osady z tak zwanego kamienia. Dzięki zastosowaniu zmiękczacza wody, który działając przy użyciu procesów naturalnych, na zasadzie wymiany jonowej usuwa z wody niepożądane składniki. Wskutek tego woda staje się jedwabiście miękka, a to przekłada się na komfort zażywania kąpieli, poprawę kondycji skóry i włosów, pozwala zmniejszyć zużycie detergentów (twarda woda wymaga użycia większej ilości środków do sprzątania niż miękka), ogranicza osadzanie się kamienia w instalacjach, na armaturze oraz ścianach kabiny prysznicowej, wydłuża żywotność sprzętów AGD, takich jak pralka czy zmywarka, jednocześnie gwarantując lśniące naczynia oraz puszyste pranie. Warto pamiętać, że proces wymiany jonowej zastosowany w urządzeniach zmiękczających, nie tylko usuwa z wody niepożądane związki, powodujące np. osad z kamienia, ale te ważne dla zdrowia pozostawia nienaruszone.

 

 

HIGIENA BEZ DETERGENTÓW

Czyste kabiny prysznicowe, bez osadów oraz kamienia sprzyjającego namnażaniu się bakterii i drobnoustrojów, to marzenie niejednego użytkownika łazienki. Można je łatwo zrealizować, stosując innowacyjną, choć prostą w użyciu technologię. Dzięki kompaktowemu modułowi filtrującemu, zamontowanemu na armaturze prysznicowej lub wannie, mamy możliwość zmiękczenia wody za pomocą jednego przycisku! Wówczas wystarczy spłukać kabinę prysznicową lub wannę wodą miękką, pozbawioną cząsteczek wapnia, które są odpowiedzialne za gromadzenie się osadów z kamienia. W efekcie zyskujemy lśniącą armaturę, glazurę i kabinę bez smug oraz nieestetycznych zacieków.