Wyposażenie

Inspiracje

Nowoczesny kształt

Tekst Małgorzata Olszewska • Zdjęcia Firma Instal Projekt

2013-08-26
Nowoczesny kształt

Grzejniki przeszły długą drogę rozwoju, od żeliwnych kaloryferów do dzieł sztuki użytkowej, a obecnie są pełnoprawnym elementem dekoracyjnym, który może dodać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, a czasem stać się jego wiodącym elementem.

Kiedyś jedynym sposobem na zmianę koloru grzejnika była farba olejna, a grzejnik był tylko elementem instalacji grzewczej – te czasy mamy już dawno za sobą. Obecnie różnorodność form i kolorów może przyprawić o zawrót głowy, a producenci współpracujący z designerami, pomagają nam wymieniać nudne, białe prostopadłościany na wyjątkowe formy, które stają się integralną częścią projektu wnętrza, a nie jego wyposażeniem technicznym.

 

Nowoczesne grzejniki doskonale wpisują się w te trendy wnętrzarskie, a pomysły projektantów naprawdę potrafią zaskakiwać, prezentując nowatorskie podejście do zagadnienia ogrzewania. Nietypowe kształty, duże gładkie powierzchnie i śmiałe palety kolorystyczne stanowią o nowym obliczu grzejników. W ofercie obok klasycznych „drabinek” pojawiły się grupy produktów, o fantazyjnych, nieszablonowych formach, silnie oddziałujących na przestrzeń, w której się znajdują. Same grzejniki drabinkowe również zyskały innowacyjne wzornictwo, które stwarza niespotykane wcześniej możliwości aranżacyjne.

Tak popularne obecnie minimalistyczne przestrzenie wymagają niestandardowych rozwiązań. Elegancka kompozycja powinna być dopracowana w każdym szczególe, włączając w to także instalacje. Prosta forma grzejników z dużymi ekranami grzewczymi sprawia, że urządzenia dyskretnie ukrywają swoją funkcję, a sam ekran, w zależności od formy, może uzupełniać wystrój lub stać się dominującym elementem w aranżacji. Minimalizm, elegancja i nieoczywista forma sprawiają, że grzejnik idealnie wpasuje się w nowoczesne wnętrza, wymagające niestandardowych rozwiązań. Projektanci pokazują, że ogrzewanie może mieć ciekawy kształt, a grzejnik może być na przykład… obrazem.

 

Mowa tu o grzejnikach z ekranem zadrukowanym. Są to produkty adresowane do odbiorców szczególnie wrażliwych na piękno formy. Takie obrazy stanowią dekoracje same w sobie i idealnie prezentują się na niezagospodarowanych ścianach. W pomieszczeniach, gdzie grzejnik ma stać się tylko widocznym uzupełnieniem zamysłu aranżacyjnego, proponujemy wersję panelu pomalowanego na jeden ciekawy kolor. Podobnie ekrany lustrzane grzejników wpasują się w każdą monochromatyczną przestrzeń. Duże jednolite płaszczyzny takich grzejników idealnie sprawdzą się w sypialni, zaskoczą gości w holu, czy dyskretnie ogrzeją jadalnię. Jeżeli danemu pomieszczeniu brakuje nieco metrów kwadratowych, lustro optycznie powiększy wnętrze.

Pojawiły się ostatnio grzejniki wykończone ekranem szklanym; do wyboru mamy szybę czarną lub białą. Duży, płaski ekran sprawia, że model przylega do ściany i elegancko wpasowuje się w przestrzeń, nie zawadzając i nie zajmując dodatkowego miejsca. Czarna szyba kryje w sobie wiele niespodzianek, przydatnych zwłaszcza w kuchni: ekran to idealne miejsce na codzienne notatki - dzięki specjalnemu, zmywalnemu mazakowi możemy po nim pisać. Takie rozwiązanie pełni rolę rodzinnego komunikatora – w sam raz dla zapominalskich.

Przy całej swojej oryginalności, modele z ekranami charakteryzują się wysoką wydajnością cieplną, więc z powodzeniem możemy stosować je w aranżacji dużych pomieszczeń.

Odrębną grupę produktów stanowią współczesne grzejniki modułowe. Ich smukłe, pionowe profile, połączone w prosty i elegancki sposób, to nowoczesny pomysł na dostarczanie ciepła w dobrym stylu i w niemal każdym rozmiarze. Dzięki wspomnianej „modułowości” pozwalają równie elegancko zagospodarować rozległą powierzchnię pod parapetem, jak i wąski, pionowy wycinek ściany.

W aranżowaniu łazienki mamy dostęp do niezliczonych form tzw. drabinek, które na przestrzeni lat przestały być już „zwykłymi” grzejnikami. Projektanci poszukują obecnie wyszukanych kształtów i dodatkowych funkcjonalności. Dominują wzory oparte na geometrycznych przekrojach rur i rytmicznej, harmonijnej budowie.

 

Do grupy modeli posiadających swój konstrukcyjny wyróżnik, który sprawia, że grzejniki nabierają niepowtarzalnego charakteru, należy model Code. To odpowiedź na zapotrzebowania osób, które dbają o kompozycję i chcą, żeby wszystkie elementy wyposażenia – w tym także i grzejniki – były dopasowane do stylu panującego we wnętrzu.

Grzejnik Code łączy w swojej konstrukcji dwie płaszczyzny, pion i poziom. Poprzeczne profile w tym modelu ułożone są naprzemiennie – prostopadle i równolegle do siebie, podkreślając jego przestrzenną formę. Dzięki temu zabiegowi konstrukcyjnemu, trójwymiarową budowę grzejnika cechuje wrażenie dynamiki i głębi, a jego wyrazisty kształt odbija się nawet na tle białej ściany. Code to zakodowana przestrzeń grzewcza dla miłośników symetrycznego porządku.

Frame to kolejny interesujący model grzejnika drabinkowego. Dzięki zastosowaniu w konstrukcji profili o okrągłym i kwadratowym przekroju, uzyskujemy grzejnik, który bezbłędnie wpasuje się w aranżację każdej łazienki.

Inspiracją do powstania tego grzejnika było przenikanie i łączenie kształtów obłych z elementami o zdecydowanej, ostrej formie. Kwadratowe kolektory, a także szerokie profile na skrajach i środkowej części grzejnika, stworzyły ramę dla okrągłych rurek, znajdujących się w jego głównych częściach. Niezależnie od tego, czy armatura i ceramika mają owalne, czy kanciaste kształty – Frame zawsze stworzy z nimi harmonijną kompozycję.

 

Innowacyjnym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni nad wanną jest poprzeczny grzejnik drabinkowy Stick Level. Taka forma urządzenia pozwala na zmianę myślenia o aranżacji łazienki. Trudno ocenić, czy tak skonstruowana „drabinka” to subtelna zmiana formy, czy może łazienkowa rewolucja. Na pewno jest to jednak ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy lubią sami decydować o aranżacji swoich wnętrz. Dzięki ciekawemu designowi ten model zaakcentuje geometryczne kształty łazienki i idealnie wpasuje się w aranżację z zastosowaniem coraz modniejszej kwadratowej armatury. To nie wszystkie zalety takiego rozwiązania. Decydując się na poprzeczny grzejnik zyskujemy dodatkową, bardzo praktyczną i wygodną przestrzeń do suszenia. Zamiast wąskiej drabinki mamy do swojej dyspozycji aż 140-180 cm poziomej powierzchni – idealne miejsce do suszenia chociażby mokrych ręczników po kąpieli.

Warto zauważyć, że w przypadku grzejników zmienia się nie tylko design, ale też elastyczność ich użycia. Obecnie zwiększa się zakres możliwych podłączeń, odpowietrzniki są elegancko ukrywane, zestawy zaworowe są dostępne w kolorze grzejnika, a funkcjonalność całego urządzenia można w prosty sposób zwiększać przez zastosowane dedykowanych wieszaków, relingów czy półek.