Wyposażenie

Inspiracje

Obróć wady w zalety

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-09-23
Obróć wady w zalety

Aranżacja mieszkania jest zazwyczaj procesem przyjemnym, a w finale dającym wiele satysfakcji. Niektóre strefy domu – zwłaszcza te o nietypowej budowie – mogą okazać się twardym orzechem do zgryzienia i wymagać skrupulatnego planowania. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia poddasze. Co i jak w na nim urządzić? Oczywiście – sypialnię.

 

Dlaczego akurat sypialnia? Przede wszystkim dlatego, że poddasze jest miejscem odizolowanym od salonu, a więc miejsca będącego sercem domu, skupiającego w sobie codzienne i towarzyskie życie gospodarzy. Dlatego to właśnie poddasze, z racji owego odizolowania, da nam największą prywatność.

Ważną zaletą poddasza – zwłaszcza, jeśli ma się na nim znajdować miejsce do odpoczynku – jest jego odległość od źródeł największego hałasu, czyli salonu oraz kuchni. Cecha ta czyni poddasze najkorzystniejszym miejscem do ulokowania sypialni.

Najistotniejszą wadą poddasza mogą okazać się oczywiście jego pochyłe ściany. To one determinują sposób ustawienia mebli w pomieszczeniu, znacznie ograniczając nam zakres możliwości aranżacyjnych. Warto jednak pokusić się o próbę zmiany tej wady w zaletę. Nieregularny kształt ścian może bowiem stanowić oryginalną dekorację naszej sypialni. Pochyłe ściany zaakcentować można farbą o ciekawej, wyróżniającej się barwie. Dobrym pomysłem będzie też wbudowanie w nią punktowego oświetlenia.

 

 

Skoro mowa o oświetleniu, warto przyjrzeć się również tej kwestii. W sypialni z reguły montaż górnej lampy nie jest najlepszym pomysłem. O wiele lepiej sprawdzą się inne źródła światła. Lampa stojąca czy wspomniane oświetlenie punktowe z pewnością okażą się lepszym wyborem niż zamontowane na suficie, rażące światło. Należy przy tym zadbać również o odpowiednią barwę światła – taką, która nie będzie drażniła oczu lub utrudniała wypoczynku. Oszczędne, nienachalne oświetlenie z pewnością okaże się korzystne dla wyglądu sypialni oraz wprowadzi w niej kojący, intymny klimat. Nie możemy również zapomnieć o lampce, która umożliwi nam komfortowe czytanie przed snem.

Za dnia, kiedy nie korzystamy ze sztucznego oświetlenia, doskonale sprawdzą się odpowiednio ulokowane okna. Tu również warto wykorzystać osobliwy kształt pomieszczenia i zamontować okna dachowe. Przepuszczają one więcej światła słonecznego niż tradycyjne okna znajdujące się w ścianie. Mają też jeszcze jedną, nieosiągalną przez okna o typowym układzie – stwarzają osobie leżącej na łóżku możliwość obserwowania gwiazd na nocnym niebie. W sypialni z oknami dachowymi niezbędne będzie jednak zamontowanie rolet, gdyż silne światło słoneczne może skutecznie uprzykrzyć nam poranki.

Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest oczywiście łóżko, dlatego to właśnie od niego powinniśmy rozpocząć ustalanie rozkładu mebli w pomieszczeniu. Wybierając dla niego miejsce, musimy uwzględnić szereg czynników wynikających z kształtu sypialni. Jeżeli ma w niej stanąć łoże małżeńskie, powinniśmy zadbać o to, by dostęp był łatwy po obu jego stronach.

 

 

Kolejna kwestia to ułożenie łóżka względem pochyłej ściany. Oczywiście nikt nie zabroni nam ustawić go pod załamaniem, jednak powinniśmy poważnie zastanowić się, czy będzie to dobrym pomysłem. W tym wypadku wszystko zależy od kąta nachylenia ściany oraz od pułapu, od którego rozpoczyna się jej załamanie. Zbyt pochyła ściana może bowiem utrudnić nam korzystanie z łóżka, gdyż istnieje wówczas ryzyko, iż wstając z niego, uderzymy głową w ścianę. Warto przy tym wybrać jak najniższe łóżko. Dobrym pomysłem może okazać się tzw. łóżko japońskie, jednak musimy być wówczas świadomi tego, że taki mebel pozbawiony będzie schowka na pościel. Najbezpieczniej będzie jednak ulokować łóżko pod zwyczajną, pionową ścianą. Unikniemy wówczas tego typu trudności, a użytkowanie łóżka z pewnością będzie odbywało się bez problemów.

Sypialnia to jednak nie tylko łóżko, ale również szereg innych mebli i sprzętów, które uczynią wnętrze komfortowym i funkcjonalnym. Konieczne będzie zaopatrzenie jej w szafę bądź inny mebel, w którym można będzie przechowywać komplety pościeli na zmianę, a także pościel bieżącą, jeśli nasze łóżko nie zostało wyposażone w schowek.

 

 

Dobór pozostałego wyposażenia zależy już tylko od naszych potrzeb. Jeżeli przed snem lubimy obejrzeć film, dobrym pomysłem będzie wstawienie do sypialni telewizora oraz odtwarzacza dvd. Pamiętajmy przy tym, by znaleźć dla telewizora takie miejsce, by można było wygodnie korzystać z niego leżąc na łóżku, a jednocześnie by światło słoneczne wpadające oknem nie odbijało się od telewizora.

Aranżując pomieszczenia o pochyłych ścianach, często dochodzimy do wniosku, że jego kształt utrudnia nam optymalne wykorzystanie przestrzeni. Warto jednak podejmować próby zagospodarowania trudnych stref pomieszczenia, na przykład urządzając niewielką garderobę albo schowek na rzadko używane przedmioty.

Pochyłe ściany poddasza, choć problematyczne przy aranżacji sypialni, mogą okazać się jej oryginalnym urozmaiceniem. Warto więc podjąć wyzwanie i spróbować wydobyć korzyści z tego, co na pierwszy rzut oka wydaje się sporym utrudnieniem.