Wyposażenie

Inspiracje

Odnajdź swój styl

Tekst Magda Pawluk

2015-05-05
Odnajdź swój styl

Nie od dziś wiadomo, że otoczenie wywiera znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Najlepiej odnajdujemy się we wnętrzach, które pasują do naszego charakteru i temperamentu. Przed przystąpieniem do organizowania przestrzeni warto zatem zastanowić się nad tym, jaki styl najlepiej odzwierciedli naszą osobowość i pozwoli czuć się komfortowo we własnych czterech ścianach.

 

 

Aranżując przestrzeń mieszkalną, swoją uwagę skupiamy przede wszystkim na kwestiach związanych z jej funkcjonalnością i estetyką. Dokładamy wszelkich starań, aby spełniała nasze oczekiwania. Niekiedy zapominamy jednak o tym, że wnętrze powinno być nie tylko dostosowane do określonego trybu życia użytkowników i wpisywać się w ich gusta, ale przede wszystkim pasować do usposobienia mieszkańców. W otoczeniu właściwe dobranym do naszych charakterów czujemy się dobrze i swobodnie, a przebywanie w nim sprawia nam przyjemność. To wszystko niezwykle korzystnie wpływa na naszą psychikę. Wobec tego, zanim rozpoczniemy urządzać dom lub mieszkanie, koniecznie postawmy sobie pytanie o to, jaki styl wnętrzarski będzie najlepiej odpowiadał naszej osobowości i temperamentowi.

 

ENERGICZNY EKSTRAWERTYK

Osoby o usposobieniu ekstrawertycznym, a więc otwarte na świat i ludzi, lubiące towarzystwo, energiczne, przebojowe i spontaniczne najlepiej odnajdują się we wnętrzach stanowiących mieszaninę różnych stylów, eklektycznych, urządzonych w nurcie vintage. Cechująca ekstrawertyków kreatywność i mnogość zainteresowań przejawia się właśnie w łączeniu estetyk, podążaniu za trendami, eksperymentowaniu i poszukiwaniu najwłaściwszego dla siebie stylu. Przejaw tego rodzaju połączeń stanowi chociażby zestawianie ze sobą przeciwieństw, takich jak antyki i nowoczesne meble. Odważne zestawienia i asymetryczność to elementy typowe dla mieszkań i domów ludzi otwartych i ciekawych świata.

 

Ludzie o skłonnościach ekstrawertycznych są aktywni, lubią działać, wprowadzać zmiany, czerpią inspiracje z otoczenia. To znajduje odzwierciedlenie we wnętrzu, które cechują odważne aranżacje i duży indywidualizm. Ekstrawertycy otaczają się wszelkiego rodzaju pamiątkami, elementami związanymi z ich pasją i zdjęciami, dzięki czemu, nawet w swoich czterech ścianach nie czują się samotni.

 

 

MINIMALISTA

Przeciwieństwem ekstrawertyzmu jest introwertyzm, czyli nastawienie na siebie, własną emocjonalność i odczucia, a także postawa zamknięcia na świat. Takie osoby doskonale odnajdują się w minimalistycznych, surowych wnętrzach. Atrakcyjne są zwłaszcza dla ludzi młodych, mieszkańców miast, zajętych pracą i karierą.

 

Popularnością wśród introwertyków cieszą się przede wszystkim style japoński, industrialny i high-tech. Ludzie zamknięci preferują bowiem wolną przestrzeń, rezygnują ze zbędnych dodatków, skupiając się wyłącznie na niezbędnych elementach wyposażenia. Idealne dla takich osób będą niskie meble i proste formy, a także połączenia różnych faktur: beton, szkło, stal, ceramika i lakierowane powierzchnie. Wyznacznikiem stylistyki, w jakiej odnajdują się introwertycy, jest również zastosowanie najnowszych technologii, których zadaniem jest maksymalne ułatwienie codziennego funkcjonowania.

 

Jeśli chodzi o barwy, to osobowości introwertyczne najlepiej czują się we wnętrzu utrzymanym w stonowanych kolorach. Powinny natomiast zrezygnować z intensywnych odcieni. Introwertycy częściej niż inni, potrzebują spokoju, ciszy i koncentracji, a to zapewnić może jedynie uporządkowane, przyjazne otoczenie, z którego powinny zostać wyeliminowane wszelkie zbędne bodźce.

 

 

MIŁOŚNIK KLASYKI

Ludzie sumienni i uporządkowani, odznaczający się stabilnością emocjonalną cenią klasyczny ład i porządek, a także funkcjonalność, wygodę, estetykę i subtelną elegancję. Ważne są dla nich symetria, proporcje oraz dobrze dopasowane, współgrające ze sobą elementy aranżacji. Przywiązują znaczną uwagę do jakości wyposażenia, która powinna być jak najwyższa.

 

Klasyczne wnętrza odpowiednie są dla tradycjonalistów. W aranżacjach dominuje uniwersalizm i wyrafinowanie. Często pojawiają się motywy roślinne, bogate zdobienia i odpowiednio dobrane dekoracje: zasłony, obrusy, obicia mebli.

 

Osoby, których dominującymi cechami są zamiłowanie do porządku i opanowanie, odnajdą się również w przestrzeni zorganizowanej zgodnie z zasadami stylistyki glamour. Otoczeni blichtrem, luksusem i szykownymi detalami, czują się jak ryby w wodzie. Styl ten szczególnie upodobały sobie kobiety, które najchętniej czerpią z tej estetyki przy urządzaniu sypialni lub salonu.

 

 

SENTYMENTALNY ROMANTYK

Do ludzi wrażliwych, skoncentrowanych na sferze uczuć i emocji, najlepiej pasuje styl new romantic. Mieszkanie osoby o takim usposobieniu powinno gwarantować jej poczucie bezpieczeństwa i ciepła. Panować w nim powinien sielankowy nastrój. Służy temu między innymi nagromadzenie różnego rodzaju dodatków i akcesoriów takich, jak: zdjęcia oprawione w ramki, lustra, dekoracyjne żyrandole, lampy i niebanalne bibeloty.

 

Osobowości sentymentalne doskonale odnajdują się wśród ciepłych, pastelowych barw: błękit, róż, beż i szarość. Na samopoczucie takich osób korzystnie wpływają stonowane kolory. Zasadniczą rolę odgrywa tutaj, podobnie jak we wnętrzach klasycznych, obecność kwiatowych wzorów i duża dekoracyjność. Jednak osoby o silnie rozwiniętej emocjonalności bardziej cenią sobie lekkość wnętrza. Aranżacja, w której nie został zachowany umiar, może niepotrzebnie przytłaczać i wprawiać w negatywny nastrój.

 

Kreując otaczającą nas przestrzeń, odciskamy na niej piętno swojej osobowości. Jest ona wiernym odzwierciedleniem naszego charakteru. Nie bez przyczyny ogromną popularnością cieszy się fraza: „Pokaż mi jak mieszkasz, a powiem ci, kim jesteś”. Z drugiej strony, otoczenie bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie, efektywność i jakość życia. Wystrój wnętrza, w którym przebywamy ma zasadnicze znaczenie psychologiczne, a nawet terapeutyczne. Między przestrzenią a jej użytkownikiem istnieje zatem stała zależność: my wpływamy na przestrzeń kształtując ją, a otoczenie oddziałuje na nas.