Wyposażenie

Meble

Półki i stoliki w holu

Tekst Marcelina Kowalczuk • Zdjęcia shutterstock

2017-11-28
Półki i stoliki w holu

Wchodząc do domu po całym dniu pracy, bez namysłu rzucamy pęk kluczy na stolik lub półkę i ostatkiem sił wieszamy płaszcz. Czy jednak w codziennym zabieganiu zastanawiamy się nad designem bądź funkcjonalnością prozaicznych półeczek i niewielkich stolików w holu? Ich przeznaczeniem jest zbieranie kluczy domowników, drobiazgów, telefonów, czasem czapek, szalików lub apaszek. Sprzęty te mają także za zadanie godne reprezentowanie charakteru domu oraz mieszkających w nim osób.

 

Przedpokój to newralgiczne miejsce w domu. Czasem, niezależnie od ilości przestrzeni, jest w nim ciasno, a brak funkcjonalności niemal codziennie daje nam się we znaki, dlatego też warto zastanowić się nad właściwym układem sprzętów w tej strefie. Za punkt wyjściowy aranżacji holu możemy przyjąć jak najefektywniejsze wykorzystanie reprezentatywnej funkcji stolików i półek. Przedpokój to pierwsze pomieszczenie naszego domu, z jakim mają styczność odwiedzające nas osoby. Jest ono o tyle ważne, że często przez jego pryzmat goście oceniają nasz gust. Niestety funkcjonalne ustawienie mebli, odpowiedni dobór oświetlenia i barw to trudne zadanie. Wygląd oraz funkcjonalność przedpokoju zależą w głównej mierze od powierzchni, a także kształtu tego pomieszczenia.

 

stolik w holu

 

Długo i...

…szczęśliwie? Długi i wąski przedpokój może czasem uprzykrzać życie, a jego aranżacja sprawiać kłopoty, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór mebli. Nie wszystkie bowiem nadają się do wąskich pomieszczeń. Przykładem mogą być sprzęty głębokie, które zabierają dużo miejsca, a otwarcie ich drzwiczek wiąże się z całkowitą niemożnością przejścia z jednego końca korytarza do drugiego. Długi hol to czasem także utrapienie dekoratorów wnętrz i designerów: dużo łatwiej jest zaprojektować oraz wyposażyć przestrzeń w kształcie kwadratu niż prostokątne, długie pomieszczenie. Liczba szafek w przedpokoju powinna być ograniczona, by uniknąć zbędnego zagracenia. Optyczne pomniejszenie wnętrza spowodowane ustawieniem zbyt dużej ilości mebli odbierze wystrojowi charakter, a nawet może sprawiać wrażenie, że pomieszczenie jest ciemne i nieprzyjazne. Warto zatem postawić na dewizę „im mniej, tym lepiej”, która w przypadku wąskiego holu sprawdzi się doskonale.

 

Super Cube

Sześcienne pomieszczenie to przestrzeń idealna na zorganizowanie pokoju, ale czy sprawdzi się ono jako hol? Przedpokój ma to do siebie, że oprócz dostępu do drzwi wejściowych stanowi często strefę przechodnią między pozostałymi pomieszczeniami. Gdy w korytarzu ulokowana jest duża liczba drzwi prowadzących do poszczególnych pomieszczeń, możemy poczuć się nie jak w przytulnym holu, ale niczym w salonie stolarki drzwiowej. Ważne, by w kwadratowym przedpokoju znaleźć pierwiastek, który będzie stanowił o charakterze pomieszczenia i skupi na sobie największą uwagę. Może to być potężna szafa, wyrafinowany stolik albo włochaty dywan. Istotne jest to, by z pomieszczenia przechodniego stworzyć hol na miarę potrzeb rodziny. Warto zatroszczyć się więc o wygodną pufę, kilka wieszaków i stolik, by bibeloty, buty czy płaszcze miały swoje miejsce, a ubieranie się przed wyjściem z domu sprawiało jak najmniej kłopotów.

 

półki w holu

 

Round and round

Czy okrągły hol to trafne rozwiązanie? Stolik na samym jego środku podkreśli charakter i kształt pomieszczenia, a szafa z suwanymi drzwiami, również dopasowana do jego układu, pomoże pomieścić okrycia wierzchnie oraz obuwie. Warto przy okazji tak wyrafinowanego i niespotykanego kształtu holu pomyśleć o odpowiednim wykończeniu wnętrza: piękne płytki podłogowe, a także tapeta na ścianie uzupełnią przestrzeń, a dodatkowo zawsze będą ciekawym tematem do rozmów z gośćmi.

 

In&Out

Dobór odpowiedniego rodzaju oświetlenia do specyfiki przedpokoju dla wielu pozostaje zagadką i karkołomnym zadaniem. Oświetlenie górne, chociaż doskonale sprawdzające się na co dzień, może okazać się mało pomocne podczas zakładania butów, zaś niższe lampy stanowią niekiedy stanowią dość duże utrudnienie przy poruszaniu się po holu. Wszystko jednak zależy od jego charakteru, oświetlenie natomiast stanowić powinno przyjemne i funkcjonalne dopełnienie wystroju. Postarajmy się więc, by było nastawione na nasze potrzeby, a nie tylko na modny design czy ciekawe wykończenie.

 

półka w przedpokoju

 

Table

Stoliki na klucze oraz małe wiszące szafeczki są skutecznym i zawsze pomocnym elementem, jakiego nie powinno zabraknąć w korytarzu. Warto zainwestować chociażby w lekką konstrukcję, by po wejściu do domu bez problemu znaleźć miejsce na wspomniane klucze czy telefon, gdy szykujemy się do wyjścia. Niewielki mebel to wygodna strefa na niezbędnik osoby wychodzącej z domu: klucze, portfel bądź telefon. Dzięki właściwemu wyposażeniu przedpokoju kobieca torebka nigdy nie będzie musiała stać na podłodze, lecz znajdzie wygodnie miejsce na wieszaku lub na górnej półce.