Wyposażenie

Meble

Przytulny wystrój w klimacie Północy

Tekst modo4you • Zdjęcia modo4you

2015-10-05
Przytulny wystrój w klimacie Północy

Jeszcze do niedawna w naszych domach dominowały aranżacje inspirowane nurtem industrialnym bądź minimalistycznym, a także nowoczesny high-techowy wystrój. Jednak obecnie ulubioną estetyką Polaków staje się styl skandynawski. Nic w tym dziwnego, bowiem przytulne i subtelne wnętrza zaaranżowane w tym duchu stanowią komfortową, harmonijną przestrzeń, w której łatwo można znaleźć pożądany spokój i wyciszenie.

 

Czy można wyobrazić sobie przyjemniejsze otoczenie niż przyjazna strefa mieszkalna, wykreowana przy pomocy jasnych, pastelowych barw, naturalnych, ekologicznych materiałów, miękkich tkanin oraz wzorniczych arcydzieł? Tego rodzaju stylizację stworzymy, inspirując się charakterystycznym klimatem skandynawskich wnętrz.  

 

Estetyka rodem ze Szwecji, Norwegii i Danii na dobre zadamawia się w naszych salonach, sypialniach, kuchniach czy łazienkach. Wszystko za sprawą urokliwych efektów aranżacyjnych, jakie udaje się osiągnąć dzięki stosowaniu skandynawskich wzorców. Mariaż minimalistycznych form i ciepłego, przytulnego klimatu gwarantuje uzyskanie oryginalnych rezultatów, a zestawienie nowoczesnych idei z silnym przywiązaniem do tradycji – ponadczasowość stylu. Wystrój skomponowany w tym nurcie odzwierciedla tendencje proekologiczne, a także nierozerwalne powiązania człowieka z naturą. Cechy te uzewnętrzniają się nie tylko w postaci zastosowanych barw i materiałów nawiązujących do przyrody północnoeuropejskich krajów, ale również charakterystycznego dla tego nurtu designu sprzętów użytkowych. Skandynawskie meble mają zazwyczaj prostą, pozbawioną zbędnych zdobień surową bryłę. Nierzadko występują także organiczne formy.

 

Znalezienie odpowiednich mebli do wymarzonej stylizacji wykreowanej w stylu skandynawskim nie jest zadaniem łatwym, wymaga bowiem głębszej refleksji nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami. W rozwiązaniu tego zawiłego problemu pomoże nam bogata oferta producentów oraz dystrybutorów mebli, inspirowanych duńskim, szwedzkim i norweskim wzornictwem, wśród której z pewnością każdy odnajdzie sprzęty będące idealnym dopełnieniem stylizowanego wnętrza.

 

skandynawskie meble

 

Elementem charakterystycznym dla stylu skandynawskiego są lekkie krzesła o ergonomicznym kształcie z siedziskiem i oparciem wyścielonym wyselekcjonowaną, białą eko-skórą o modnej konstrukcji. Na uwagę zasługuje także tradycyjny mebel z nogami z drewna bukowego (które mogą być również pomalowane na dowolny kolor), dekorowany pikowaniami na oparciu. W aranżacji w duchu skandynawskim nie może zabraknąć szarej barwy, zatem także projektanci krzeseł zatroszczyli się o to, by odcień ten pojawiał się jako kolor tapicerki doskonale komponującej się z surowym drewnem. W charakter wystroju inspirowanego północnoeuropejskim wzornictwem idealnie wpisuje się ponadto komfortowy fotel, obity tapicerską tkaniną w kolorze popielatym, z siedziskiem zdobionym pikowanymi guzikami. Ta klasyczna forma w nowoczesnej odsłonie z pewnością znakomicie sprawdzi się w każdym salonie czy gabinecie.

 

styl skandynawski meble

 

We wnętrzu o skandynawskim wyrazie koniecznie musi pojawić się stosowny stół. Funkcjonalnym sprzętem, odpowiednim zarówno podczas szybkiego posiłku, jak i obiadu dla większej ilości osób, będzie mebel wyposażony w szuflady pomagające zorganizować przestrzeń, łączący nowoczesną formę z wielofunkcyjnością. Korpusy i blaty stołów w stylu skandynawskim wykonywane są często z naturalnego drewna dębowego, lakierowanej płyty MDF lub płyty wiórowej. Blaty stołów produkowane są w różnych barwach, np. grafitowej, białej lub w naturalnym kolorze dębu.

 

Istotnym komponentem, bez jakiego przygotowywana stylizacja nie może się obyć, jest komoda. Przechowuje, organizuje i cieszy oko, będąc świetną bazą do eksponowania domowych dekoracji czy Twojego hobby. Charakterystyczna dla nurtu skandynawskiego solidna i jednocześnie niezwykle lekka konstrukcja o nowoczesnej formie, robi wrażenie, a wielkość pojemnej komody zapewnia spektakularny efekt we wnętrzu. Połączenie szafek i szuflad zachęca do przechowywania zarówno większych przedmiotów, jak i drobiazgów.

 

Meble stanowiące centralny punkt stylizacji w duchu skandynawskim charakteryzuje niebanalny design, ale także dbałość o najwyższą jakość. Warto więc zastanowić się nad możliwością wprowadzenia ich do wnętrza naszego mieszkania. Nawet jeśli nie planujemy całościowej rearanżacji wystroju, drobny akcent w postaci modnego krzesła, fotela, stołu czy komody wprowadzi do naszego otoczenia przytulny, domowy klimat.

 

 skandynawskie meble kuchenne

 

Więcej inspirujących pomysłów na stronie: www.modo4u.pl