Wyposażenie

Meble

Różne oblicza biurka

Tekst Magda Pawluk

2015-08-04
Różne oblicza biurka

Z pozoru może wydawać się banalnym sprzętem, nieco trywialnym i nieciekawym. W rzeczywistości jednak jest to błędne założenie. Zarówno klasyczne, jak i współczesne biurka mogą zachwycać oraz intrygować swoim designem. Jak każde meble, na przestrzeni wieków przeszły ogromną ewolucję. W jej wyniku wypracowane zostały nowatorskie rozwiązania, dzięki którym tradycyjne biurko urasta obecnie do rangi artystycznego projektu.

 

Biurko stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. W dzisiejszych czasach to właśnie przy nim przeciętny człowiek spędza najwięcej czasu. Biurko służy nam najczęściej do pracy lub jako miejsce pod komputer, niekiedy także jako schowek na dokumenty i drobiazgi. Postrzegamy je głównie przez pryzmat funkcji, jaką spełnia. Zatem musi być ono przede wszystkim praktyczne, ale nie mniej istotna jest również kwestia designu. Jak każdy mebel, biurko musi odpowiednio wpisywać się w konwencję wystroju, dlatego też projektanci nie ustają w kreowaniu nowych modeli oraz swoistych wariacji na temat biurka.

 

HISTORIA BIURKA

 

Początki mebla miały związek z koniecznością ręcznego pisania listów. Biurko powstało jako miejsce przeznaczone specjalnie do tego celu, wykształciło się z połączenia pulpitu, stołu i komody w drugiej połowie XVII wieku we Francji i nazywane było „table-bureau”. W Anglii nosiło miano „writting table”, natomiast w Polsce określało się je jako sekretarzyk. Biurka francuskie były niezwykle dekoracyjne, bogato zdobione. Świadczyły o wysokim poziomie materialnym właściciela, a także jego wykształceniu, bowiem w czasach, kiedy biurka stały się popularne, jedynie osoby o arystokratycznym pochodzeniu posiadały umiejętności pisania i czytania. Konstrukcja współczesnych biurek nie różni się od pierwszych sprzętów tego typu. Niezmiennie składa się ono z blatu, podstawy w postaci nóżek, lub płyt. Opcjonalnie pojawiają się szufladki, zintegrowana z całością szafeczka bądź półka lub nadstawka.

 

eleganckie biurko

 

MEBEL DLA KOBIET

 

Z pierwszych modeli biurek korzystały przede wszystkim kobiety, dlatego też w XVIII wieku upowszechnił się szczególny rodzaj mebla: biurka typu damskiego. Wśród nich wyróżnić można następujące modele: bonheur-du-jour (biurko o prostej linii i konstrukcji, z szufladkami pod blatem oraz niską nadstawką) bureau à dessus brisé (biurko wyposażone w dwie komody po obu bokach), bureau à pente (wyposażone w nadstawkę w formie zamykanego schowka z przegródkami i szufladkami), secrétaire-toillette (stolik łączący funkcję biurka i toaletki).

 

ROZWÓJ TECHNOLOGII A MEBLARSTWO

 

Coraz łatwiejszy dostęp do wykształcenia w kolejnych wiekach sprzyjał rozpowszechnianiu się biurek w szybkim tempie również wśród użytkowników wywodzących się z niższych klas społecznych. Jednak największy wpływ na umasowienie produkcji tego typu sprzętów wywarł rozwój technologiczny oraz pojawienie się komputerów. W związku z tym wprowadzono niewielkie zmiany w konstrukcji mebla. Blaty musiały stać się większe, aby móc pomieścić wszystko, co potrzebne użytkownikowi komputera: monitor, klawiaturę, myszkę itp., a jednocześnie pełnić funkcję stanowiska do komfortowego ręcznego pisania. W ostatnich latach zaobserwować można jednak zwrot ku ograniczaniu wielkości powierzchni pulpitu biurka ze względu na pojawienie się laptopów, które wymagają znacznie mniejszej ilości miejsca.

 

biurko ekologiczne

 

NOWOCZESNY DESIGN

 

Klasyczne biurka są ciężkie i masywne, ich wszystkie elementy były ze sobą zintegrowane, natomiast obecnie coraz częściej producenci wypuszczają na rynek modele lekkie, dające możliwość dowolnego zestawiania elementów (np. szafka bądź komoda może być częścią biurka lub niezależnym meblem). Popularne są także biurka składane, które pozwalają dowolnie gospodarować przestrzenią. Możemy je rozkładać tylko na czas korzystania z mebla, a po zakończonej pracy złożyć, aby nie zabierały niepotrzebnie miejsca.

 

Takie rozwiązanie będzie bardzo praktyczne w przypadku mieszkań i pomieszczeń o niewielkim metrażu. Współcześnie spotykamy się najczęściej z tendencja do upraszczania wszelkich konstrukcji, zgodnie z ideą nurtu minimalistycznego, w myśl którego rezygnuje się ze zbędnych elementów czy zdobień na rzecz funkcjonalności. Coraz rzadziej w mieszkaniach o nowoczesnym wystroju znaleźć można klasyczne, drewniane biurka, które ustępują miejsca nowatorskim koncepcjom. Projektanci sięgają po materiały, takie jak metal, laminat, szkło, plastik, a także nadają tym z pozoru mało efektownym meblom interesujące, a niekiedy nawet futurystyczne formy.

 

białe biurko

 

Jednak tradycyjne biurka, wykonywane na wzór tych sprzed kilku wieków, nieprzerwanie znajdują miejsce w naszych domach. Klasyczny wygląd oraz dbałość o wykończenie czynią z nich mebel niezwykle stylowy, bez którego trudno wyobrazić sobie elegancki gabinet. Możemy zdecydować się na biurka o prostych formach albo wyposażyć swoje lokum w bogato zdobione antyki bądź sprzęty stylizowane na dawne, zależnie od własnych upodobań i preferowanej stylistyki. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór tego - wydawać by się mogło - prozaicznego mebla, ponieważ zależy od niego nasz komfort podczas pracy oraz efekt aranżacyjny wnętrza gabinetu, sypialni czy salonu, w którym biurko znajdzie swoje miejsce.