Wyposażenie

Inspiracje

Schody

Tekst Wojciech Buszko • Zdjęcia Mazer

2013-06-26
Schody

We współcześnie projektowanych wnętrzach schody już dawno przestały pełnić banalną funkcję łącznika pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Obok funkcjonalności, są też estetycznym akcentem nie tylko podkreślającym klimat przestrzeni, ale niekiedy ją determinującą.

 

 

Czytelna i zwięzła forma schodów, bez zbędnych dekorów oraz fantazyjnych balustrad idealnie sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Z jednej strony może łagodnie harmonizować z wnętrzem, nie zakłócając jego naturalnego rytmu, z drugiej zaś wyeksponowana forma, sposób wykończenia oraz zastosowane detale, czynią z konstrukcji ciekawy, czasami dominujący akcent aranżacyjny wykreowanej przez architekta przestrzeni.

 

Drewno ociepli wnętrze

 

Drewniane schody sprawiają, że nowoczesne wnętrze nabiera szczególnego charakteru. Jako materiał naturalny cenione jest ze względu na swoje walory estetyczne jak i funkcjonalne. Gatunki używane do produkcji schodów muszą charakteryzować się odpowiednimi parametrami, tak, aby konstrukcje z nich wykonane służyły domownikom przez wiele lat. Z gatunków krajowych na uwagę zasługuje oczywiście dąb – jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów oraz charakteryzujący się podobnymi parametrami buk. Wytrzymały jest również jesion, oraz orzech.

 

 

Coraz więcej inwestorów decyduje się jednak na schody wykonane z gatunków egzotycznych. Pochodzący z dalekich krajów materiał jest w porównaniu do krajowego bardziej, wytrzymały. Przeważają również względy estetyczne. Egzotyczne gatunki zachwycają barwami, usłojeniem, fakturą. Schody wykonane z mahoniu, jatoby, marbau, wenge czy orzecha amerykańskiego będą się prezentowały w nowoczesnych wnętrzach zawsze efektownie.

 

Stal, szkło, a może wszystko razem?

 

W surowych, mocno minimalistycznych, wręcz w industrialnych wnętrzach, obok drewna sprawdzi się również stal. Wykonane z tego materiału schody wyglądają niezwykle efektownie.  Modne jest też łączenie materiałów: np. aluminium i szkła z drewnem, lub też montowanie w konstrukcję schodów chromowanych elementów.

- W przestrzeni, w której środki i kolory są mocno zredukowane, niezwykle istotne jest odpowiednie operowanie detalem. Łącząc materiały za nadrzędną uznajemy zasadę oszczędności. Niezwykłe efekty przynosi bezpośrednie połączenie szkła i drewna. Sprawdzają się również odpowiednio dobrane systemy mocowania, które będą harmonijnie komponowały się z ascetycznym klimatem wnętrza – tłumaczy arch. Jolanta Olszewska.

 

 

Odważnych, lubiących nietypowe rozwiązania z pewnością zainteresują schody wykonane tylko ze szkła. Materiał ten, jako element konstrukcji schodów powinien być oczywiście o odpowiedniej grubości, laminowany i hartowany. A osobom o mocnych nerwach i preferujących naprawdę niebanalne rozwiązania producenci proponują szkło kreszowane. Materiał wygląda na popękany, jakby za chwilę miał się rozpaść!

 

Forma gięta, czy prosta?

 

Forma schodów w nowoczesnym wnętrzu zdeterminowana jest głównie aspektem estetycznym. Rodzaj i kształt konstrukcji może nawiązywać do architektury przemysłowej z jej otwartymi w górę przestrzeniami i surowymi ścianami z cegły. W tak zrealizowanej przestrzeni sprawdzają się zarówno schody trójbiegowe jak i spiralne. Z kolei w przestrzeni otwartej, pozbawionej „fabrycznego” designu efektownie prezentują się konstrukcje zabiegowe, dwoma biegami, bez spocznika.

 

 

W przestrzeni zamkniętej, ograniczonej, można zastosować konstrukcje spiralne.  

W każdym wnętrzu sprawdzają się schody wychodzące wprost ze ściany. Konstrukcja taka zachwyca nie tylko lekkością i finezją, ale stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. W minimalistyczny styl idealnie wpisują się również schody dywanowe. Charakterystyczny brak policzków oraz niewidoczne połączenie stopni sprawiają, że konstrukcja staje się mocnym akcentem aranżacyjnym.

Z kolei neutralność przestrzeni może być podkreślona jednobiegową formą schodów.

 

Kuta, szklana. Balustrada.

 

To właśnie ona tworzy oprawę schodów, podkreśla nie tylko ich ponadczasową elegancję, ale kreując również estetykę wnętrza. W minimalistycznej przestrzeni balustrada z kutego żelaza może być stać się wątpliwym eksperymentem aranżacyjnym, ale wyzbywając się jej dekoracyjnej formy może w interesujący sposób podkreślić zasadę „im mniej tym więcej”.

 

 

Surowe wnętrze z pewnością ociepli balustrada drewniana, która doskonale łączy się z takimi materiałami jak metal czy szkło. Ciekawie również wygląda balustrada wykonana ze stalowych linek. Ten rodzaj wypełnienia pasuje zarówno do schodów drewnianych, jak i wykonanych z innych materiałów. Z kolei wyjątkowy charakter schodów można podkreślić balustradą wykonaną ze szkła giętego. Takie rozwiązania idealnie zrealizuje ideę nowoczesnej przestrzeni nadając jej indywidualnego charakteru.

 

 

- Szklane tafle balustrady, odbijając światło, zmieniają swój wygląd o każdej porze dnia. W świetle dziennym, z pozoru zimna płaszczyzna szkła otulona ciepłym blaskiem słońca, staje się niepowtarzalnym, cudownie ulotnym obrazem namalowanym przez Naturę. Wieczorem zaś, w przestrzeni pełnej półcieni wprowadza harmonię odbijając delikatnie świetlne refleksy, pokrywając się na koniec głębokim granatem nocy – mówi arch. Jolanta Olszewska.

 

Oświetlenie schodów

 

Elementem, który nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale podkreśla estetykę nowoczesnych schodów, wydobywając piękno zastosowanych materiałów, jest ich oświetlenie. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzają się światełka ledowe. Są nie tylko funkcjonalnym gadżetem, ale i estetycznym akcentem.

 

 

Lampki mogą być ukryte bezpośrednio pod stopniami lub w ścianie, przy schodach. Bardzo efektowne są taśmy i paski LED przyklejane do schodów. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie, równomiernie rozmieszczonych na ścianach, oszczędnych w formie kinkietów. Oprawy powinny być tak dobrane, aby ich światło było rozproszone.