Wyposażenie

Meble

Sprzęt na swoim miejscu

Tekst Magda Pawluk

2016-02-11
Sprzęt na swoim miejscu

W dzisiejszym świecie bardzo istotną dziedziną życia są wszelkiego rodzaju technologie. Szczególną ich grupę stanowią media oraz urządzenia radiowo-telewizyjne, z jakich korzystamy na co dzień w domach i mieszkaniach. Współczesny sprzęt potrzebuje odpowiedniego wyeksponowania, a także określonego sposobu użytkowania, co zapewnić mogą właściwie dobrane meble pod RTV, które spełnią najróżniejsze wymagania, a jednocześnie - dzięki niebanalnym designie – pozwolą stworzyć stylową aranżację.


Stolik, szafka, komoda, półka, podstawka, a czasem tylko zwykły drewniany panel, do którego mocuje się telewizor to podstawowe rodzaje mebli, jakich potrzebujemy, aby móc komfortowo korzystać ze sprzętu radiowo-telewizyjnego. Niezależnie od tego, czy jesteśmy posiadaczami 70-calowego ekranu, czy niewielkiego odbiornika, musimy w naszym wnętrzu wygospodarować miejsce, w którym sprzęt będzie należycie spełniał swoją funkcję. Osiągnięcie tego celu umożliwi wyposażenie pomieszczenia w specjalne meble RTV. Takowe sprzęty powinny być na tyle praktyczne, aby swobodnie zmieścił się na nich nie tylko telewizor, ale także dekoder, odtwarzacz, głośniki, wieża Hi-Fi, a często również całe systemy audio, kina domowe czy konsole do gier i rozmaite, niezbędne akcesoria.


Wkomponowane w stylistykę wnętrza


W dobie szybkiego rozwoju technologicznego człowiek pozostaje niejako zmuszony do ciągłego podążania za duchem czasu, a co za tym idzie, do częstego wymieniania urządzeń, z których korzysta. Z tego powodu również meble RTV, jako ściśle związane z dziedziną techniki domowej, należą do najczęściej wymienianych sprzętów. Ważne, by meble pod RTV odpowiednio komponowały się z rodzajem użytkowanych przez nas urządzeń, ale także z wystrojem całego pomieszczenia. Nie muszą one mieć identycznego charakteru, co pozostałe elementy aranżacji wnętrza, ale warto zwrócić uwagę na to, aby ich estetyka była chociaż odrobinę zbliżona do ogólnego klimatu stylizacji. Niekiedy jednak umiejętne wprowadzenie mebla o zupełnie odmiennym, wyróżniającym się designie może nadać całości rumieńców i ożywić wystrój.

 

biała szafka pod telewizor


Klasycznie i pragmatycznie


Historia mebli pod RTV nie jest długa. Ich pojawienie się było oczywiście związane z umasowioną produkcją odbiorników radiowych i telewizyjnych. Wraz z ewolucją urządzeń, zmianie ulegały formy szafek, półek,regałów czy stolików przeznaczonych pod sprzęt audiowizualny. Mimo iż współczesne trendy coraz częściej nakazują zwrócenie się ku jak najbardziej minimalistycznym rozwiązaniom, to nieustającą popularnością cieszą się także tradycyjne modele.


Od lat zdecydowanym numerem jeden w dziedzinie aranżacji wnętrz pozostają klasyczne, eleganckie i trwałe meble drewniane. Ekskluzywne szafki czy komody wykonane z litego drewna nadadzą wystrojowi klimatu luksusu oraz prestiżu. Modele z tego naturalnego surowca cechuje ponadto duża funkcjonalność. Są one zazwyczaj masywne, a jednocześnie bardzo pojemne. Często drewniane meble przeznaczone pod sprzęt RTV posiadają liczne wnęki na urządzenia oraz szafki lub szuflady zaprojektowane w taki sposób, aby  ukryć i zamaskować wszelkie przewody oraz akcesoria. Długa szafka pod sprzęt RTV o prostej formie będzie z kolei idealnym miejscem do wyeksponowania (oprócz telewizora) zgromadzonych w domu rzeźb, wazonów oraz pamiątek.


W niektórych typach wnętrz doskonale odnajdą się drewniane sprzęty RTV stylizowane na antyki, inspirowane meblami z dawnych epok. Bogato zdobione, często rzeźbione stoliki lub komody, wbrew pozorom, prezentują się korzystnie i gustownie w zestawieniu z nowoczesną technologią. Podniebnie dzieje się w przypadku sprzętów w stylu retro. Miłośnicy tej estetyki z pewnością docenią widok dwudrzwiowej szafki na wysokich, cienkich nóżkach sprawiającej wrażenie bardzo lekkiej konstrukcji, dźwigającej na sobie zgrabny telewizor o dużej rozdzielczości ekranu.
Często stosowanym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu, są systemy zabudowanych szafek okalających telewizor. Tego rodzaju aranżacja, poza efektownym wyglądem, pozwoli zaoszczędzić miejsce w salonie czy sypiali. Nietuzinkowo prezentuje się także telewizor wkomponowany w regał wypełniony książkami. Tradycyjna domowa biblioteczka w salonie będzie dobrze dobranym towarzystwem, a zarazem tłem dla nowoczesnych multimediów.

 

meble pod rtv


W nowoczesnym stylu


Współczesne telewizory charakteryzują się eleganckim wyglądem, podobnie jak dzisiejsze szafki RTV, które stanowić mogą dekoracje samą w sobie. Charakteryzują je ponadto niestandardowe gabaryty. Zwykle, popularne obecnie modele są znacznie niższe i nie tak głębokie jak meble produkowane jeszcze dekadę wstecz. Nowoczesne szafki pod sprzęt RTV, podobnie jak pozostałe meble pojawiające się w naszych mieszkaniach, wykonywane są z różnego rodzaju surowców, przede wszystkim z drewna lakierowanego, z płyt MDF, paneli pokrytych folią PVC, ale także ze szkła czy innych tworzyw.
Współczesne kanony wzornicze mebli RTV kształtowane są w taki sposób, aby sprzęty te, dzięki swojemu designowi i formie, pozwalały na zaoszczędzenie jak największej ilości miejsca oraz uzyskania maksymalnie dużej przestrzeni we wnętrzu. Obecnie odchodzi się od instalowania całych systemów szafek czy meblościanek. Wystarczy nam często pojedyncza półka na dekoder czy głośniki, ponieważ zamocowany bezpośrednio do ściany telewizor nie potrzebuje szafki. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie odbiornika do drewnianego panela ściennego, za którym możemy ukryć przewody i element instalacyjne.


Z nowoczesnym wzornictwem korespondują również minimalistyczne,  szklane meble dedykowane pod sprzęt RTV. Pomimo że obecnie większość posiadaczy telewizorów decyduje się na modele, które można powiesić na ścianie, to jednak warto umieścić pod odbiornikiem chociaż niewielki stolik czy półkę tego rodzaju. Szklany, gustowny mebel z powodzeniem pomieści pozostałe akcesoria, a także będzie stanowił przyciągający uwagę, urokliwy element wystroju i dekoracji.


Jak łatwo zauważyć, innowacyjne rozwiązania nie są zarezerwowane wyłącznie dla współczesnych urządzeń elektronicznych. Również tak prozaiczne elementy, jakimi mogą się wydawać meble pod sprzęt radiowo-telewizyjny, podążają za najnowszymi trendami. Przykładem mogą być chociażby efektowne szafki z wbudowanymi systemami nagłośnienia czy też oświetlenia, które umożliwiają dowolną modyfikację barwy oraz stopnia natężenia światła. Tego rodzaju innowacje w dziedzinie meblarstwa korespondują z nowoczesną stylistyką sprzętów audiowizualnych, dzięki czemu szafki, komody i szafki RTV zaprojektowane w duchu nowatorskiego designu stanowią doskonałą oprawę dla różnego typu urządzeń. Odpowiednio dobierając meble pod RTV, stworzymy atrakcyjne i funkcjonalne studio multimedialne lub centrum rozrywki dostosowane do naszych potrzeb.

 

szafka pod telewizor