Wyposażenie

Meble

Stoły klasyczne i współczesne. Stylowe projekty z Włoch

Tekst TYTUS TUSIŃSKI • Zdjęcia STUDIO ITALIA

2020-05-13
Stoły klasyczne i współczesne. Stylowe projekty z Włoch

Stół jest niezwykle istotnym elementem każdego domu. To miejsce stanowi punkt spotkań towarzyskich i powierzchnię niezbędną do spożywania posiłków w rodzinnym gronie. Bez niego celebracja ważnych wydarzeń nie byłaby możliwa. Z uwagi na tak znaczącą rolę, jego design również nie powinien być przypadkowy.

 

Sama konstrukcja stołu jest stosunkowo prosta. Światowi styliści dowodzą jednak, że projekt mebla wcale nie musi cechować się brakiem wyrafinowania. Prym wiodą tutaj włoscy designerzy, którzy zadziwiają konsumentów nietypowymi kształtami, wymyślnymi wygięciami, niestandardowymi gabarytami, luksusowymi materiałami i wysokim prestiżem, na jaki składają się wszystkie wyżej wymienione cechy.

 

KLASYCZNIE I WSPÓŁCZEŚNIE

Podstawowy, najprostszy do przeprowadzenia podział wyróżnia klasyczne i współczesne stoły. Meble klasyczne możemy rozpoznać po typowej dla nich budowie, na którą składają się najczęściej prostokątny lub owalny blat i cztery nogi. Baczne oko zauważy dwa nurty, w których projektowane są te wyroby. Pierwszy z nich obfituje w liczne zdobienia, przyciągającą oczy stylistykę i inspiracje konkretnymi epokami. Drugi stanowi hołd dla idei antycznego piękna opartej na ładzie, harmonii i symetrii, bazując na prostej, aczkolwiek eleganckiej i stylowej formie. W grupie stołów współczesnych designerzy postawili na bardziej skomplikowaną konstrukcję. Obecnie każdy producent, który aspiruje do znalezienia się w ścisłej światowej czołówce swojej branży, posiada w ofercie meble z obydwu nurtów. Różnice konstrukcyjne najlepiej widoczne są w dolnej części stołu, gdzie zamiast oczekiwanych czterech nóg możemy zastać finezyjną podstawę, często asymetryczną i w zróżnicowanej gamie wybarwień. Nierzadko zdarza się, że dobrze znane drewno jest zastępowane innymi, mniej oczywistymi materiałami.

 

FOTO: STÓŁ COVER, PACINI&CAPPELLINI

 

KLASYKA O BOGATEJ FORMIE

Projektantom stołów klasycznych, aczkolwiek obszernie zdobionych, przyświeca zazwyczaj ambitny cel. Korzystając z pomysłów poprzednich epok i bazując na tradycyjnej, czteronożnej konstrukcji, chcą stworzyć dzieło sztuki, które docenią osoby o nieprzeciętnym guście, ceniące sobie tradycyjne piękno bardziej niż współczesne rozwiązania, jednocześnie chcąc uzyskać własny, autorski efekt, który poprzez niepowtarzalność zastosowanych zdobień będzie można powiązać z konkretnym autorem. Przeważnie z zastosowania takiego zamysłu powstają niecodzienne wariacje na temat klasycznych mebli, czego doskonałym przykładem może być projekt czerpiący natchnienie z bogatej w zdobienia barokowej sztuki rokoko. Ten arcyciekawy stół posiada drewniany blat z wygiętymi brzegami, intarsjowaną okleiną i tapicerowaną ramą. To niecodzienne rozwiązanie pozwala na jeszcze efektowniejsze skomponowanie z meblem odpowiedniego zestawu krzeseł. Pikowane obicie docenią osoby o sprecyzowanej wizji wystroju wnętrza, dla których zastosowanie tkaniny w konstrukcji stołu będzie strzałem w dziesiątkę. Równie trafnym przykładem jest diametralnie odmienna propozycja innego włoskiego producenta. Konstrukcja o niemałych rozmiarach, mogąca zapewnić wygodne spotkanie nawet ośmiu osobom, została wsparta na dwóch bazach z bogato rzeźbionym, ekskluzywnym wykończeniem. Dodatkowym eleganckim akcentem są złocone aplikacje i ozdobna bordiura okalająca gruby, ciężki blat. Ten element byłby elegancki i wysoce estetyczny nawet bez owego dodatku. Dzieje się tak za sprawą ułożonego forniru, który wykorzystuje różne wybarwienia drewna. Z podobnym kunsztem podchodzi do swoich stołów projektant mebla o prostym blacie kontrastującym z kunsztownie zdobionymi, giętymi nogami. Nieskomplikowana robocza część dostępna jest w dwóch wariantach: marmurowym i szklanym. Ten ostatni jest sporym ewenementem, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że produkt należy do nurtu klasycznie wykonanych stołów. Szkło jest materiałem dużo chętniej stosowanym w wyrobach współczesnych, w drugiej grupie praktycznie nie występując.

 

FOTO: STÓŁ MASTER, ARCA

 

KLASYCZNIE I MINIMALISTYCZNIE

Pomimo że klasyczne meble kojarzą się w dużej mierze z zastosowaniem drewnianych materiałów, nie wszystkie wyroby będą odznaczać się typowym, brązowym wybarwieniem. Włoscy projektanci potrafią umiejętnie połączyć harmonijną formę i prostą konstrukcję z nieoczywistymi barwami. Znajdziemy tutaj stoły w białym kolorze, które idealnie nadają się do jasnych wnętrz, fantastycznie potęgujących wrażenie rozświetlenia. Możemy spotkać się także z nieznacznie giętymi nogami i prostymi blatami.

 

FOTO: STÓŁ RAFAELLO, CANTORI

 

DUCH NOWOCZESNOŚCI

Wyobraźnia projektantów działających we współczesnym nurcie nie zna granic. Znajdziemy tutaj bazy o różnym stopniu wygięcia, podstawy z toczonego, masywnego drewna, a także całkiem proste formy. Bardzo często tworzone są szklane blaty, które za sprawą przezroczystego materiału pozwalają jak najlepiej wyeksponować znajdujące się pod nim, stylowo wykonane elementy konstrukcyjne, nierzadko nawiązujące do wyglądu współczesnych rzeźb. Nikogo nie powinno dziwić zastosowanie szlachetnie wykończonych metali o różnorodnych wybarwieniach i formach.

 

FOTO: STÓŁ AXIS, PACINI&CAPPELLIN