Wyposażenie

Strefa zdrowego relaksu. Aranżacja domowej sauny

Tekst Saunawis • Zdjęcia Saunawis

2019-04-24
Strefa zdrowego relaksu. Aranżacja domowej sauny

O aranżacji sauny warto pomyśleć na etapie budowy lub remontu naszego domu lub mieszkania. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie przestrzeni dla prywatnej strefy spa. Nie w każdym miejscu da się wnieść i postawić standardową, gotową saunę. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest zbudowanie sauny fińskiej na wymiar.

 

Jakie wymagania musi spełniać pomieszczenie, w którym chcemy zbudować saunę? Przede wszystkim mieć dostęp do zasilania. W zależności od wielkości planowanego aneksu, konieczne jest doprowadzenie odpowiedniego kabla. Drugą, bardzo ważną kwestię stanowi wykończenie podłogi – najlepsze okazują się płytki. Pozwalają one zachować higieniczną czystość we wnętrzu. Istotne jest również to, aby w miejscu, w którym ma powstać sauna, znajdowała się właściwie funkcjonująca wentylacja. W miarę możliwości, warto w jej pobliżu zaplanować punkt do schładzania się po seansie. Może to być prysznic, specjalne wiaderko lub balia.

 

Wątpliwości często budzą kwestie lokalizacji sauny. Mamy obawy, czy skos lub okno nie są przeszkodą w realizacji naszego zamysłu. Tymczasem, o ile zachowane zostają odpowiednie wysokości, saunę na wymiar można z powodzeniem zbudować pod skośną ścianą. Pozwala to na ciekawe wykorzystanie przestrzeni na poddaszu. Bardzo efektownie udaje się również wykorzystać okno. Daje ono dodatkowe światło i pozwala podziwiać widoki. To istotna informacja, ponieważ inwestorzy często decydują się na zbudowanie sauny na poddaszu, w łazience oraz w piwnicach aranżowanych na domowe oazy relaksu.

 

 

Gdy już obierzemy odpowiednie miejsce, w którym może powstać prywatna strefa domowego wellness, najlepszym rozwiązaniem jest umówienie pomiaru. Wówczas, po zwymiarowaniu pomieszczeń i zweryfikowaniu funkcjonalności konkretnej lokalizacji, powstają projekt oraz wycena.

 

Klienci mają do wyboru szereg rozwiązań i możliwości. Dzięki temu każda budowana sauna jest inna, odpowiada odmiennym gustom, potrzebom oraz oczekiwaniom. Największy wpływ na wygląd konstrukcji wywiera drewno, z którego zostanie wykonana. Do wyboru mamy m.in.: świerk skandynawski, osikę bezsęczną, osikę termo (poddaną obróbce termicznej, dzięki czemu jest ciemna i klimatyczna), abachi, jodłę kanadyjską, cedr kanadyjski. Deski mogą być układane poziomo lub pionowo. Kolejnym elementem, wpływającym na wizualny odbiór sauny, są ławki oraz oparcia. Najczęściej wykonuje się je z drewna abachi. Zapewnia ono komfort korzystania z sauny, ponieważ nie nagrzewa się tak mocno, jak inne gatunki.

 

 

Jednak nie wygląd sauny, a jej funkcjonalność wpływają na ostateczny odbiór naszej przestrzeni relaksu. Dlatego sercem pomieszczenia jest piec. Również w tym przypadku, oprócz wielu modeli różniących się wyglądem i mocą, mamy do dyspozycji kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest wariant jednofunkcyjny. Co oznacza jego zastosowanie? Przede wszystkim to, że otrzymujemy saunę fińską suchą, ogrzewaną elektrycznie. Osiągamy wówczas temperaturę do 110 stopni Celsjusza oraz wilgotność nawet do 5%. Kolejną opcją jest zamontowanie pieca combi. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią relaks pomiędzy tradycyjną sauną fińską a łaźnią parową. Tego typu piec posiada taką samą funkcję jak model jednofunkcyjny, wyposażony jest jednak dodatkowo w generator pary, pozwalający osiągnąć większą wilgotność. Świetnym rozwiązaniem, stosowanym głównie w saunach zewnętrznych, jest zamontowanie pieca opalanego drewnem. Jako podstawowe źródło ogrzewania naszej strefy lub jako dodatek do aneksu z piecem warto rozważyć promienniki podczerwieni, które m.in. przyspieszają regenerację mięśni.

 

 

W saunie można zastosować szereg dodatkowych opcji. Warte uwagi są specjalne głośniki hermetyczne. Dzięki nim, podczas seansu będziemy cieszyć się ulubioną muzyką lub relaksacyjnymi kompozycjami. Mogą one zostać podłączone do dowolnego sprzętu grającego w domu lub mieszkaniu albo do specjalnego radia montowanego na zewnętrznej ścianie sauny. Na uwagę zasługują również panele z cegieł soli himalajskiej. Jonizują one powietrze, poprawiając jakość każdego pobytu. Dodatkowo stanowią wspaniałą dekorację oraz źródło światła. Często wykorzystywane jest również oświetlenie LED, stosowane jako element koloroterapii oraz jako czynnik pozwalający stworzyć niezapomniany klimat.

 

 

Decydując się na budowę sauny fińskiej na wymiar, mamy od początku do końca wpływ na to, jak ona będzie wyglądała: od rodzaju drewna, sposobu jego ułożenia, kształtu ławek czy oparć, po dodatkowe wyposażenie. W tym przypadku każdego klienta traktuje się indywidualnie i nie działa szablonowo. Dzięki temu producenci nie popadają w rutynę, a starając się sprostać najwyższym wymaganiom inwestorów, mogą się stale rozwijać, co przekłada się na jakość saunowego asortymentu.

 

www.saunawis.pl