Wyposażenie

Inspiracje

Styl nowoczesny

Tekst Kamila i Jakub Włodarczyk

2013-06-25
Styl nowoczesny

"Forma wynika z funkcji". Tymi słowami Louis Henry Sullivan idealnie podsumował idee modernizmu, czyli stylu nowoczesnego mającego swój początek w 1918 r. Styl ów opierał się na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych. Do dnia dzisiejszego styl nowoczesny w architekturze i wnętrzach cechuje się przede wszystkim funkcjonalnością i oszczędnością formy. W tym stylu odnajdzie się każdy, kto kocha oddech przestrzeni!

 

 

Mniej znaczy więcej - rezygnuje się tu z ozdobników takich jak ornamenty, sztukateria, zdobione meble czy koronki. Nowoczesne wnętrza lubią prostotę, ale przede wszystkim funkcjonalność! Granice pomieszczeń zacierają się, znikają ściany oddzielające salon i kuchnię, ich obszar wyróżniony zostaje przejściami materiałów w podłodze bądź na ścianach. Przestrzeń uwalnia się również poprzez wprowadzanie rozsuwanych drzwi z matowego szkła czy też luksferowych okien działowych. Ograniczamy radykalnie ilość sprzętów, a nowoczesne meble powinny oddziaływać jedynie poprzez formę, bryłę i proporcje.

 

 

W aranżacji nastawionej na połączenie pragmatyzmu z estetyką, kompozycje odgrywają szczególną rolę. Wszystkie elementy muszą być do siebie idealnie dopasowane. W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na oświetlenie, które według wielu projektantów jest najważniejsze w każdym wnętrzu! Za jego pomocą odpowiednio modulujemy  przestrzeń. Umiejętne wykorzystanie  pomaga maskować niedostatki wnętrz, jak również jest sposobem na podwyższanie niskich pomieszczeń czy rozszerzanie wąskich. Na nasze szczęście, w sklepach można znaleźć  tysiące wzorów nowoczesnych lamp, kinkietów czy reflektorów.

 

 

Jeśli dysponujemy dużym metrażem, aż prosi się, by zaprojektować kuchnię z wyspą. Jest to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne. Wyspa może być tylko dodatkowym blatem roboczym, ale coraz częściej służy jako mała kuchnia. Dzięki otwartej formie pomieszczenie, które do tej pory używane było tylko jako posterunek gospodyni do przyrządzania posiłków, nabiera nowego znaczenia. To tutaj teraz siedzimy ze znajomymi, popijając koktajle i zajadając przekąski bez zbędnego wędrowania co chwilę z kuchni do salonu. Nowoczesne kuchnie są z reguły utrzymane w tonacji zdecydowanie ciemnej lub jasnej. Fronty szafek są skromne, najczęściej z gładkiego MDF-u na wysoki połysk, bez ozdobnych nacięć czy uchwytów.

Styl nowoczesny to także swoboda łączenia nowoczesnych materiałów takich jak szkło z metalem, drewnem, betonem czy skórą. Wymusza on na nas również użycie nowości technologicznych. Projektując wnętrza w takim klimacie, często stosujemy panele LOFT SYSTEM, które od niedawna zagościły na polskim rynku czy takie nowości jak szkło elektrochromatyczne. Bądźcie także konsekwentni. Jeśli na ścianie pojawi się pas malowany, pozwólmy, aby przechodził on w sufit podwieszany podświetlany światełkami LED i łączący się w pas z paneli na podłodze. Niewielkim kosztem, możemy stworzyć niebagatelne wnętrze.

Dobierając kolory, nie bójmy się bieli - to przecież podstawowy kolor stylu nowoczesnego. Nawet jeśli nie jesteśmy do niego przekonani, możemy wybrać coś dla siebie - istnieje przecież wiele jego odcieni. Biel także idealnie koresponduje z szarością lub kremem. Jeśli chcemy zastosować mocniejszy efekt, tj. czerwień czy czerń, pamiętajmy, aby nie używać go zbyt dużo, w tym stylu powinien on stanowić jedynie tło dla obrazów czy akcent dekoracyjny we wnękach lub suficie podwieszanym.

 

 

Decydując się na wybór aranżacji wnętrz w tym stylu, musimy pamiętać, że jego odmian jest kilka. Styl nowoczesny może mieć "ciepłe oblicze" bądź "high-tech". Pierwsze z nich korzysta z połączenia cieplejszych materiałów i kolorów, tj. drewno z zimniejszym metalem, biel w połączeniu z paletą barw ziemi. Poprzez zastosowanie odważnych, kontrastujących ze sobą barw, uzyskasz wnętrze o dynamicznym, drapieżnym i niespotykanym charakterze. W takiej aranżacji jednak czujemy się przytulnie.

Styl high-tech to sterylność pomieszczeń przypominających laboratoria. Króluje tu szkło, beton, stal szczotkowana i wszechobecna biel. Najważniejsze jest bardzo specyficzne, techniczne oświetlenie. Światło powinno być kolorowe: niebieskie, fioletowe, nawet jarzeniowe. Podkreśla to wyrafinowany chłód pomieszczenia. Jednak jeszcze mało kto decyduje się na taki wystrój, gdyż nie ma co ukrywać, że taki surowy styl trzeba lubić!

Zwróćmy również uwagę na podłogę. W salonie i innych pomieszczeniach możemy użyć połączenia płytek z drewnem egzotycznym czy panelem laminowanym. Wzór, jaki mają tworzyć, zależy tylko od naszej wyobraźni.

Niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy, musimy pamiętać, że powinien on odzwierciedlać naszą naturę, powinniśmy przede wszystkim z chęcią w nim przebywać!