Wyposażenie

Inspiracje

Szezlong

Tekst Barbara Pobłocka mesmetric

2012-12-19
Szezlong

Projektując przestrzeń wypoczynkową, pamiętamy o sofie, fotelach, stoliku kawowym. Meblem, który przeznaczony jest całkowicie do relaksu za dnia jest leżanka, nazywana również szezlongiem lub łóżkiem dziennym (tzw. "day bad"). Mimo iż zyskała popularność już we wnętrzach starożytnych, w XX wieku nieco rzadziej trafiała na salony. Obecnie przeżywa renesans, a projektanci i użytkownicy coraz częściej doceniają jej zalety.


W dzisiejszych czasach, gdy doba przeciętnego człowieka uległa znacznemu skróceniu, a czas przeznaczony na relaks zostaje maksymalnie zredukowany, trudno pozwolić sobie na długi wypoczynek. Warto więc zadbać chociaż o jego jakość. Łóżko dzienne to wielce przydatny mebel, który umożliwia komfortowe spędzenie czasu podczas krótkiej drzemki lub zapewnia możliwość rozłożenia nóg podczas czytania książki czy gazety.
Firmy meblarskie oferują szeroką gamę tego typu produktów, od obiektów indywidualnych, ikonicznych, stanowiących małe rzeźby potrzebujące odpowiedniej przestrzeni, w której mają stanąć, po kompaktowe rozwiązania stanowiące np. rozkładane uzupełnienie sof nadające się do mniejszych wnętrz.


Ponadczasowym wzorem leżanki, który przeszedł do historii designu, jest projekt amerykańskiej pary projektantów Charlesa i Ray Eames Soft Pad Chaise EA 108, produkowany obecnie przez firmę Vitra. Obiekt powstał w 1968 roku pod wpływem reżysera Billy'ego Wildera, który przyjaźnił się ze sławnym małżeństwem, a któremu zamarzył się mebel na tyle komfortowy, by mógł on na nim spocząć, oddając się przyjemnościom rozmyślań i zadumie.Równie ikonicznym obiektem jest szezlong MVS tej samej firmy, zaprojektowany przez Maartena van Severena. Charakteryzuje się on przepiękną, wyważoną rzeźbiarską formą, tapicerowaną skórą o niezwykle miękkiej i elastycznej strukturze, dopasowującej się do sylwetki. Obiekt, dzięki stalowej ramie, może być użytkowany w dwóch wariantach: jako wygodny fotel z oparciem na nogi lub w pozycji leżącej.
Równie rzeźbiarską propozycję oferuje hiszpańska marka Sancal - włochatą leżankę Light, projektu Doblegé, tapicerowaną skórą z włosiem na ramie ze stali chromowanej o elastycznym siedzisku i oparciu.


Inną opcję może stanowić wygodny fotel, który wyposażony jest w dostawiany podnóżek. Ważne, by charakteryzował się on głębokim, zapraszającym do wypoczynku, ale i miękkim siedziskiem. Mebel taki można użytkować dwojako: jako standardowy fotel lub dosuwając pufę pod nogi, tworząc leżankę. Nie każda marka ma w swej ofercie podnóżek dopasowany do konkretnej wersji fotela, ale takie komplety są najbardziej funkcjonalne, gdyż w tym przypadku są one idealnie dopasowane stylem i wymiarami. Natomiast nie jest powiedziane, że oba meble muszą być z tej samej serii.
Osobom lubującym się w tradycyjnych formach z pewnością do gustu przypadnie fotel Silencio marki Sancal, o organicznej formie inspirowanej meblami antykizującymi. Szezlong wyposażono w głębokie siedzisko. Oferowany jest w komplecie z dosuwanym podnóżkiem. Mebel ten można nabyć w żywych kolorach, dzięki czemu stanie się ciekawym akcentem we wnętrzu.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są szezlongi o nowoczesnej, zminimalizowanej formie, mogące być wykorzystywane zarówno jako leżanki, jak i ławy lub niskie siedziska. Przykładem tego typu mebli jest chociażby piękny obiekt Easy marki Softline o eleganckiej linii, stanowiący maksimum nowoczesności. Wykonano go z miękkiej pianki. Dostępny jest w kilku kolorach. Przeznaczony do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, tak więc wystawiony do ogrodu lub na taras stanowi świetne miejsce do czytania gazety lub opalania się podczas gorących dni lata. Składa się z części pozytywowej i negatywowej, które można złożyć, nakładając jedną na drugą i doprowadzając całą formę do prostopadłościanu. 
Równie prostą, ale pomysłową formą charakteryzuje się szezlong One duńskiej marki Hay. Wykonany z pianki dopasowuje się do kształtu sylwetki, stanowiąc oryginalne miejsce odpoczynku albo rzeźbiarski obiekt ozdabiający wnętrza. Można połączyć go z obiektem uzupełniającym Round One, ale może być on użytkowany również niezależnie od niego.
Innym rozwiązaniem, zapewniającym oszczędność miejsca, jest szezlong stanowiący narożny moduł sofy. Większość producentów siedzisk systemowych oferuje moduły o zróżnicowanej głębokości. Zastosowanie dłuższego niż standardowy narożnika umożliwia otrzymanie mebla, który może służyć zarówno jako miejsce do leżenia, jak i jako dodatkowe siedzisko podczas wizyt gości.

Niezależnie od preferowanej formy, przed zakupem szezlonga warto wybadać, czy jest on dla nas odpowiedni pod względem długości i wysokości. Funkcjonalnym rozwiązaniem są siedziska łączące w sobie dwie funkcje, np. fotela i leżanki, dzięki czemu - szczególnie w przypadkach małych wnętrz - możemy zaoszczędzić trochę miejsca. W zależności od przeznaczenia leżanki warto również zadbać np. o odpowiednie oświetlenie, gdy służyć ma on nam jako komfortowe miejsce do czytania. W tym przypadku fotel wspaniale może się sprawdzać w przestrzeni wykuszu, która najczęściej jest dobrze oświetlona przez światło słoneczne. Tego rodzaju kompozycję wnętrza dopełni niewielki, wysoki stolik, na który będziemy mogli odłożyć kubek z herbatą lub książkę.