Wyposażenie

Inspiracje

Szklane dekoracje

Tekst Agnieszka Brodacka-Hordejuk • Zdjęcia shutterstock

2018-06-06
Szklane dekoracje

Kiedy około 3300 lat temu w rejonie obecnej Syrii kupcom podróżującym drogą morską przypadkowo udało się wytopić szkło przy użyciu natronu – minerału chemicznego, którego nieumyślnie użyli w roli podstawy pod naczynia podczas przygotowywania posiłku, jaki po podgrzaniu zmieszał się z piaskiem, zapewne nikt nie przewidywał, że wyprodukowane tworzywo wkrótce stanie się jednym z podstawowych materiałów stosowanych m.in. w przemyśle, budownictwie czy wnętrzarstwie. Rozpowszechniony na całym świecie surowiec za sprawą swoich szczególnych właściwości zyskał ogromne uznanie, a jego zalety dostrzegane są do dziś.

 

Przejrzystość, twardość, gładkość, możliwość niemal dowolnej obróbki i jednorodność to cechy szkła, jakie zadecydowały o tym, że zaczęto w nim upatrywać materiał doskonały do wykorzystania w wielu dziedzinach. Tworzywo to nie znajduje jednak wyłącznie zastosowań użytkowych – równie często staje się ono bazą do stworzenia niezwykłych dekoracji, jakie z powodzeniem możemy wprowadzać do wystroju naszych czterech ścian w najrozmaitszej formie. Z tej różnorodności wynika tak duża popularność szklanych akcesoriów i wykończeń, które są na tyle uniwersalne, że komponują się nie tylko z klasycznymi, ale także nowoczesnymi wnętrzami.

 

szklane dekoracje

 

Szkło, jako surowiec artystyczny, z którego niejednokrotnie powstają prawdziwe działa sztuki, pojawia się w naszych mieszkaniach w wielu formach, od drobnych bibelotów, przez oprawy oświetleniowe, lustra, po wielkopowierzchniowe szklane panele. Za pomocą tego rodzaju dodatków możemy kreować rozmaite efekty stylizacyjne, zależne od właściwości zastosowanego surowca. Eleganckie, przezierne szkło będzie wyrafinowanym dopełnieniem aranżacji, natomiast wersja barwiona znakomicie ożywi przestrzeń, wyróżniając się na tle stonowanego otoczenia. Poza tym z powodzeniem możemy sięgać po dekoracyjne wyroby z surowca fluoryzującego, mieniącego się jaskrawym odcieniem pod wpływem promieni UV, doskonałego do wykreowania magicznego, nastrojowego klimatu. Składnikiem odpowiadającym za jego urzekające walory jest dodawany do mieszanki uran. Nie mniej intrygujący wygląd mają wyroby ze szkła opalizowanego, cechujące się zjawiskową, iluzoryczną grą kolorów wywołaną wielokrotnym odbiciem światła, charakterystyczną dla pięknych kamieni szlachetnych – opali. Ten szczególny efekt optyczny pozwala obserwować barwne plamy, których układ zmienia się w zależności od perspektywy, z jakiej przypatrujemy się danemu obiektowi. Interesującym typem szkła wykorzystywanym do produkcji elementów dekoracyjnych jest także tzw. „szkło bąbelkowe”, w którego strukturze widoczne są liczne pęcherzyki. Tego rodzaju ozdobny motyw uzyskuje się, wprowadzając powietrze za pomocą szpikulca (pojedyncze bąbelki) lub stosując w tym celu reagujące z mieszanką związki chemiczne (widoczne liczne bańki o zróżnicowanej wielkości). Cenione ornamenty ze szkła, znajdujące stałe miejsce w domowych aranżacjach, stanowią witraże – skrupulatnie tworzone kompozycje z drobnych kawałków różnokolorowego barwionego surowca.

 

szklane ozdoby na ścianie

 

Detalami bezwzględnie kojarzonymi ze szkłem są lustra, pojawiające się niemal we wszystkich domowych strefach. Zadanie tafli umiejscowionych na ścianach naszego lokum nie ogranicza się wyłącznie do roli zwierciadła, w jakim przeglądają się domownicy, ale traktowane jest także w kategorii pełnowartościowego dekoracyjnego akcentu. Rozważnie rozmieszczone lustra pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń, a dzięki zjawisku odbicia wiązek światła od szklanej powierzchni gwarantują rozjaśnienie wnętrza. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się wielkogabarytowe lustra o nietypowych formach oraz kompozycje ścienne wykonane z płyt gipsowo-kartonowych i szklanych tafli o finezyjnych formach lub zamocowanych obok siebie modeli o jednakowym kształcie, ale rożnych rozmiarach (np. koła o zróżnicowanej średnicy).

 

Popularną szklaną dekoracją ściany są panele, które w przeciągu ostatnich kilku lat stały się prawdziwym wnętrzarskim hitem, zwłaszcza jeżeli chodzi o aranżację przestrzeni nad blatem w kuchni. Tego typu ornamenty często wprowadzane są także do nowoczesnych sypialni, salonów, łazienek i gabinetów. Uznaniem osób urządzających swoje lokum cieszą się modele przedstawiające pejzaż, budowlę architektoniczną czy indywidualnie przygotowane zdjęcie, co pozwala dostosować rodzaj panela szklanego do charakteru adaptowanej przestrzeni. Dodatkiem urozmaicającym wystrój są wersje trójwymiarowe, pozwalające uzyskać pożądany przez wielu efekt głębi.

 

szklane ozdoby

 

Szeroką grupą szklanych dekoracji, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie kompletną stylizację niejednego pomieszczenia, stanowią drobne bibeloty, dopełniające aranżację m.in. stref wypoczynkowych, jadalnianych, sypialnianych lub kuchennych. Szklane flakony, wazy, rzeźby, figurki to podstawowe elementy klasycznych i nowoczesnych kompozycji, jakie nieodzownie towarzyszą stolikom kawowym, komodom, regałom, biurkom czy nocnym szafkom. Interesującą ozdobą mogą okazać się ponadto butelki, które od pewnego czasu coraz powszechniej występują w roli wnętrzarskiego ornamentu. Wbrew pozorom mogą one stać się atrakcyjną ozdobą, zwłaszcza gdy uda się nam stworzyć z nich oryginalną kompozycję, jaką można dopełnić np. szklanymi rzeźbami przypominającymi formą subtelnie zabarwione sople lodu czy świecznikami wykonanymi ze słoiczków lub przeziernych pojemników, wypełnionych kolorowym piaskiem lub kamykami.

 

szklane panele w salonie

 

Szklanymi dodatkami, jakich nie powinno zabraknąć w domowym wnętrzu, są również oprawy oświetleniowe. Ich ogromnym atutem jest nie tylko piękna forma wynikająca z możliwości dowolnego ukształtowania masy podczas obróbki, ale także efekty świetlne powstające dzięki szeroko wykorzystywanej zdolności odbijania promieni. Atrakcyjne rezultaty zostają spotęgowane w przypadku żyrandoli i kloszy ze szkła barwionego, które w kontakcie z wiązką światła rzuca na sufit czy ścianę urzekającą łunę.

 

Szklane dodatki należą do uniwersalnych, a jednocześnie wielofunkcyjnych elementów wystroju wnętrz, pozwalających kreować dowolne efekty, zdobić różnorodne strefy. Dekoracje wykonane z tego surowca niejednokrotnie zamieniają się w prawdziwe dzieła sztuki o niebywałych walorach wizualnych, a często także użytkowych.