Wyposażenie

Inspiracje

Szlachetne jak drewno

Tekst Joanna Aleksandruk • Zdjęcia Olga Żołnowska www.konargroup.eu

2014-07-15
Szlachetne jak drewno

Wybór odpowiedniego materiału, z jakiego mają być wykonane meble kuchenne, jest dość trudny. Kuchnia, na jaką się decydujemy, odzwierciedla charakter gospodarzy i jest wizytówką kulinarnej części domu. Zazwyczaj kuchnia i spiżarnia są najczęściej odwiedzanym przez mieszkańców miejscem. Tym razem zastanawiamy się nad aranżacją tego pomieszczenia w stylowym towarzystwie drewnianych mebli.

 

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej kuchni ma niebagatelne znaczenie. Rodzaj użytego tworzywa decyduje nie tylko o charakterze mebli, ale i o stylu wnętrza. Pomieszczenie kuchenne, w którym codziennie spędzamy dość dużą część czasu, powinno być odpowiednio przygotowane. Jeśli zdecydujemy się na wyposażenie go w meble kuchenne z materiałów niezawierających związków chemicznych, wówczas zabudowa kuchni drewnianej okaże się idealnym wyborem dla najbardziej wymagających użytkowników. Często dzieje się tak, że inwestorzy dokładają wszelkich starań, aby móc znaleźćwymarzoną kuchnię, zawierającą naturalne tworzywo. Meblekuchenne w całości wytworzone z litego drewna są branżowąperłą. Aby tego dowieść, nie trzeba używać wyszukanychargumentów. Mówiąc krótko, takie meble są gwarancją kuchniprzyjaznej naszemu zdrowiu. Doskonała trwałość drewnianegotworzywa jest dodatkowym atutem. Dobrze zaprojektowanai wykonana kuchnia z drewna służy przez pokolenia. Zabudowakuchenna, podobnie jak każdy drewniany mebel, starzejąc się,będzie zyskiwał nasze uznanie. Elementy można odnawiaći malować, a nigdy nie ustąpi on miejsca żadnym drewnopodobnymwyrobom.

 

 

Rzeźbione meble są idealnym dodatkiem do rustykalnycharanżacji i wnętrz bogatych w kwiaty. Świetnie sprawdzają sięw dużych przestrzeniach i oryginalnie urządzonych mieszkaniach.Meble kuchenne, podobnie jak ogrodowe, wykonujesię z czystego drewna dębowego, uzyskanego po specjalnejimpregnacji i zastosowaniu ekstraktów barwiących np. w celurozjaśnienia koloru. Taki zabieg umożliwia wprowadzeniew konstrukcję niestandardowych malowań,podnoszących estetykę mebli.

Za najszlachetniejsze uważane są frontymeblowe wykonane z drewna. Inwestorzy mająszerokie pole wyboru spośród wielu rożnychgatunków, m. in. z dębiny i jesionu, a także z meblibarwionych na rożne kolory. Oczywiste jest, żenajtrwalszym i jednocześnie najpopularniejszymmateriałem jest dębina. W ostatnim czasie zanotowanowzrost produkcji drewnianych mebliz wykorzystaniem czereśni, olchy, brzozy orazjaworu. Jeśli mowa o frontach, to poddaje się jerożnym rodzajom obróbek. Producenci wykonująna nich ozdobne frezy i rysy, co nadaje imwyjątkowo giętego kształtu. Bardzo popularnymprocesem jest celowe postarzanie drewna z zastosowaniemtechniki żłobienia rys i patynowania.Dużą zaletą drewnianych mebli jest to, iż można jedopasować nie tylko do rustykalnego wnętrza, alerównież do nowoczesnej aranżacji i pomieszczeńutrzymanych w stylu vintage.

Przy zakupie warto zapytać o rodzaj powłoki,jaką zastosowano w celu ochrony drewna przedzniszczeniem. W przypadku, gdy użyto jednoskładnikowegolakieru, wówczas występujeryzyko częstego odnawiania poszczególnychelementów zabudowy. Może to być przyczynąodprysków i łuszczenia się powłoki np. frontówi blatu. O takich rzeczach powinniśmy pamiętaćprzy zakupie. Niekiedy lepiej jest zapytać producentao użycie wieloskładnikowego lakieruimpregnującego drewno.

 

 

Kuchnie wielu inwestorów tworzą szafki zrobionez litego drewna, pomalowane satynowymlakierem. Dzięki takiej technice uwydatnionoróżnorodne, dekoracyjne sęki, podkreślającenaturalność mebli. Niejednokrotnie w aranżacjachjest uwydatniony jadalny kącik barowy,który również jest zdobiony oryginalnymidrobiazgami.

Aranżacje kuchni podkreślają rustykalnycharakter. W tym konkretnym przypadkuinwestorzy zdecydowali się na zabudowę szafekwyraźnie nawiązującą wyglądem do wnętrzwiejskich chat i dworków, pełnych rodzinnegociepła. Przeważają tutaj drewniane stylizowaneszafki i dekoracyjne dodatki z mosiądzu. Ponadtosielskiego charakteru dodaje zauważalny „stary”sprzęt, oryginalne abażury, firany i wyeksponowane,ceramiczne naczynia. Na kuchnię wiejskąpołączoną z nowoczesnością często decydują sięmieszkańcy miast.

Kolejne prezentacje kuchni to odsłony ogromnych pomieszczeń,w których umeblowanie ograniczono jedynie do zakupu dolnych szafek.Dopełnieniem całości jest pomysł na umieszczenie pojemnej szafy, którajest w całości zabudowana (od podłogi do sufitu jednej ze ścian).

 

 

Innym, równie twórczym pomysłem inwestorów na urządzenie drewnianejkuchni jest ciekawa, lecz wymagająca zabudowa w kształcie literyL. Dość pomocnym i interesującym rozwiązaniem w małej kuchni jestzagospodarowanie miejsca na nietuzinkowy barek. Dogodnym podkreśleniemtego typu kuchni jest utrzymanie jej w odcieniach głębokiego brązu.Inwestorzy w jednej z zaprezentowanych kuchni zdecydowali się na kuchnięw brązie oraz frontów z naturalnego drewna, pomalowanych techniką przecierek.Równie oryginalną kolorystyką kuchni jest zaaranżowanie szafekw kolorze czekolady, zaś blatu w jasno kremowym odcieniu. Tak efektownai apetyczna wersja pomieszczenia zapewne przyciągnie wielu smakoszy.

Drewniana kuchnia utrzymana w czerwonej kolorystyce z pewnościąpodniesie apetyt i funkcje życiowe jej użytkowników. Zgrany duet kolorystycznyczereśniowych odcieni i jasnych dodatków z pewnością podkreślicharakter całego wnętrza. Wszystko to, oddane w nieregularnych kształtach,sprawia, że w takiej kuchni panuje sielski klimat.

Wbrew pozorom, decyzja o wyborze mebli kuchennych nie jest takałatwa. Dlatego więc warto zastanowić się nad zaaranżowaniem wymarzonejkuchni na wiele lat, choćby z tego powodu, iż nie jest do zwyczajny zakupwrotek czy kanapy.