Wyposażenie

Inspiracje

Szykowny wystrój w duchu ekologii

Tekst RuckZuck • Zdjęcia RuckZuck

2020-02-13
Szykowny wystrój w duchu ekologii

Urządzanie wnętrz w stylu ekologicznym to wciąż jeden z wiodących trendów, który wyrósł z potrzeby dbania o dobra natury. Czy aranżacja oparta na filozofii less waste może być jednocześnie stylowa i nowoczesna? Tak, jeśli wykażemy się kreatywnością i sięgniemy po solidne, przyjazne środowisku rozwiązania.

 

Aranżacje wpisujące się w nurt zero waste mogą przywodzić na myśl ubogie, nie do końca estetyczne rozwiązania, których wdrożenie wymaga dużego nakładu pracy. Tymczasem eko-wystrój potrafi prezentować się naprawdę pięknie i elegancko. Złotym środkiem jest poszukiwanie luksusu, który można połączyć ze zrównoważonym podejściem do natury i technologii – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

 

 

Wnętrze wypełnione światłem

Wystrój w stylu eko najlepiej odnajdzie się w jasnych wnętrzach. Postawmy zatem na otwartą, dobrze oświetloną przestrzeń – zrezygnujmy z grubych zasłon na rzecz bambusowych rolet, zadbajmy o wiele źródeł światła (pamiętając o żarówkach energooszczędnych), a w pomieszczeniach zamontujmy drzwi z przeszkleniami, przez które przenikają promienie słońca. Nie bez znaczenia jest również kolorystyka wnętrz – wybierzmy pogodne barwy, takie jak biel, delikatny beż czy subtelny błękit, dzięki którym aranżacja zyska przyjemną aurę.

 

 

Ukierunkowanie na minimalizm i jakość materiałów

Jedną z kluczowych zasad stylu eko jest ograniczanie liczby przedmiotów. Nie kupujmy tanich dekoracji, które szybko się zniszczą lub znudzą i po krótkim czasie trafią do kosza. Zamiast tego lepiej zainwestować w wysokojakościowe produkty, które posłużą nam przez długie lata, a ich elegancki design nigdy nie ulegnie przedawnieniu. Idealnie sprawdza się tu idea „mniej znaczy więcej”.

 

We wnętrzu świetnie sprawdzą się takie materiały jak rattan, wiklina, bawełna organiczna czy juta. Nic jednak nie nada przestrzeni tak eleganckiego wyglądu, jak kamienie. Obecnie na topie jest marmur, który wprost z hotelowych wnętrz przywędrował do lokali mieszkalnych i zadomowił się w nich na dobre. Warto wykonać z niego np. parapet w kuchni, blat pod umywalkę w łazience lub okładzinę ścienną w reprezentacyjnym miejscu w salonie.

 

 

Wśród materiałów wykończeniowych, które są bezpieczne dla środowiska i w pełni poddają się recyklingowi, znajdują się płytki kompozytowe Ceramin Vario, dostępne w ofercie firmy RuckZuck. Ich powierzchnia przypomina naturalny kamień, ale są od niego znacznie lżejsze i poręczniejsze, dlatego stanowią kuszącą alternatywę. Do ich zalet należy też wodoodporność i możliwość montażu na ścianach i podłogach.

 

 

Lifting zamiast wymiany mebli

Przeprowadzając metamorfozę wnętrz, często pozbywamy się starych przedmiotów. Lepszym rozwiązaniem jest jednak próba tchnięcia w nie drugiego życia. Wiekowe, drewniane meble, mimo widocznych śladów użytkowania, są prawdziwymi okazami i czasem wystarczy naprawdę drobna renowacja, by odzyskały dawny blask. Przemalowanie frontów, wymiana tapicerki, montaż nowych uchwytów meblowych – dzięki takim zabiegom, stara szafka czy sofa stanie się bardzo modną i oryginalną ozdobą wnętrza.

 

 

Nieoceniona rola roślin

Najlepszym uzupełnieniem eko-aranżacji jest roślinność. Zgodnie z trendem biophilic design, zieleń nie tylko ożywia przestrzeń, ale również poprawia samopoczucie domowników. Nie szczędźmy więc kwiatowych ozdób we wnętrzu – niech dekorują każde wnętrze, także kuchnię i łazienkę.

 

 

 

Opracowanie: firma RuckZuck

RuckZuck to profesjonalny salon z panelami, który oferuje najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck proponują również transport oraz montaż zakupionych produktów.

 

***

Tekst promocyjny