Wyposażenie

Inspiracje

Twój własny pokój bilardowy

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-05-15
Twój własny pokój bilardowy

 

Niewielki, wypełniony dymem cygar pokój. Panujący wewnątrz półmrok ustępuje jedynie oświetleniu ustawionego pośrodku wielkiego stołu wyłożonego zielonym suknem. Wokół eleganccy dżentelmeni, nacierając kije kredą, badawczo zerkają na układ bil…

 

Taki obraz widujemy często w amerykańskich filmach. Któż z nas nie chciałby przynajmniej raz znaleźć się w podobnym miejscu i poczuć ten klimat. Co więc stoi nam na przeszkodzie, by takie miejsce stworzyć we własnym domu? Oczywiście, teoretycznie stół bilardowy możemy ustawić w dowolnym miejscu w mieszkaniu, oferującym odpowiednią przestrzeń. Wielu graczy traktuje jednak rozegranie partii bilardu niemal jako rytuał. Warto więc zadbać, by ów niepowtarzalny klimat towarzyszył rozgrywce również w naszym domu. Jeśli marzą nam się spotkania z przyjaciółmi przy stole bilardowym i szklance dobrej whisky, zadbajmy o to, by odbywały się w starannie przygotowanej do tego, klimatycznej i komfortowej przestrzeni.

Do aranżacji naszego własnego pokoju bilardowego wcale nie potrzebujemy profesjonalnego projektanta. Przy odrobinie kreatywności możemy stworzyć w pełni funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie pomieszczenie. Choć wyposażenie i wystrój pokoju zależy od nas, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka zasad gwarantujących komfort użytkowania.

 

 

ETAP PIERWSZY: PRZESTRZEŃ

Wydawać by się mogło, że przeznaczone na pokój bilardowy pomieszczenie nie musi być duże. Ostatecznie musi zmieścić się w nim przede wszystkim stół. Owszem, ale pamiętajmy również o komforcie korzystania z tego stołu. Podstawowym kryterium ustalania położenia stołu jest oczywiście jego odległość od ścian. Powinien znaleźć się wystarczająco daleko od nich, byśmy mogli podczas gry swobodnie uderzyć każdą bilę – nawet tę leżącą tuż przy bandzie stołu. Podczas ustawiania stołu warto zbadać tę odległość, sprawdzając, czy będziemy mogli bez przeszkód posługiwać się kijami o rożnej długości. Jak bardzo istotna jest ta kwestia, przekonamy się podczas gry, jeśli zbagatelizujemy tę zasadę.

 

ETAP DRUGI: STÓŁ BILARDOWY

Wybierając stół bilardowy, powinniśmy wziąć pod uwagę dwa kryteria. Po pierwsze - kwota, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup, po drugie – wysokość standardu zgodna z naszymi potrzebami i ambicją. Z racji stosunku ceny do jakości, kryteria te są ze sobą silnie powiązane.

Stół możemy kupić już za około 1500 zł, jednak obiektywnie rzecz biorąc, nie będzie to dobry wybór. W stołach z niższej półki cenowej z reguły pod suknem umieszcza się niskiej jakości płytę meblową, która szybko się zużyje lub odkształci. O wiele lepszym wyjściem będzie inwestycja w model zawierający kamienną płytę. Pamiętajmy też o tym, że stół należy wypoziomować zanim zaczniemy go używać.

 

 

ETAP TRZECI: OŚWIETLENIE

Wspomniana we wstępie wizja to po części tylko stereotypowe wyobrażenie – niewystarczające światło skutecznie utrudni nam rozgrywkę. Podstawą w tej kwestii są lampy, które należy zainstalować nad stołem. Ilość lamp powinna być dostosowana do wielkości stołu. Według przyjętych norm, mały stół, czyli poniżej pięciu stóp długości, wymaga tylko jednego klosza. Dwóch kloszów będziemy potrzebować do oświetlenia stołu

o długości od sześciu do siedmiu stop. Do stołów powyżej ośmiu stop powinniśmy zainstalować trzy lub więcej kloszów. Optymalna wysokość, na której powinny być zamocowane lampy, wynosi od 60 do 80 cm licząc od powierzchni stołu.

 

 

ETAP CZWARTY: WYPOSAŻENIE

To istotna kwestia nie tyle ze względów praktycznych, ile estetycznych, choć od niej również zależy komfort użytkowania pomieszczenia. Przede wszystkim musimy skompletować wszystkie niezbędne do gry akcesoria, po czym ulokować je w sposób wygodny i nieutrudniający gry.

Najważniejszą, zaraz po stole, rzeczą jest stojak na kije. Najlepszym wyborem będzie model o designie korespondującym z wyglądem stołu. W zależności od naszego gustu i potrzeb, możemy zdecydować się na wersję stojącą lub wiszącą. Najważniejsze, by wybrany model był dla nas wygodny w użyciu oraz nie utrudniał poruszania się dookoła stołu.

Pozostałe elementy wyposażenia i wystroju zależąjuż tylko od nas. Z pewnością przydatny okażesię stolik bądź szafka, gdzie będziemy mogliprzechowywać bile, kredę oraz inne niezbędneakcesoria. Z pokoju bilardowego uczynić teżmożemy miejsce spotkań z przyjaciółmi – nietylko w celu wspólnej gry. Wówczas niezastąpionabędzie sofa lub inne meble umożliwiającewygodne spędzanie czasu w gronie znajomych.

Pokój możemy też udekorować obrazami, plakatamilub innymi gadżetami nawiązującymido gry w bilard. Przy wystroju pomieszczeniawarto wykazać się dbałością o szczegóły, gdyżdzięki nim będziemy mogli stworzyć w domunamiastkę klimatu, o którym tak wielu z nasmarzy.