Wyposażenie

Inspiracje

Wielkanocny stół

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2018-03-26
Wielkanocny stół

W okresie świąt najważniejszym domowym sprzętem staje się bez wątpienia stół. Tradycyjne wielkanocne śniadanie czy obiad w rodzinnym gronie wymagają szczególnej oprawy. Warto zatem zatroszczyć się o to, by stół zyskał efektowne przybranie i prezentował się stylowo podczas każdego świątecznego posiłku.

 

Podstawę stylizacji wielkanocnego stołu stanowi obrus. Należy dobrać go starannie i zadbać, aby był on dokładnie wyprasowany. Najbardziej uniwersalny jest oczywiście klasyczny, biały, gładki materiał, nadający eleganckiego, odświętnego klimatu. Równie dobrym pomysłem będzie posłużenie się obrusem beżowym, błękitnym czy w bardziej wyrazistym, intensywnym odcieniu. Najczęściej stosuje się jednak wiosenne, pastelowe kolory. Na takim tle zastawa i dania prezentować się będą znakomicie. Kompozycję dopełnią jednobarwne serwetki o odcieniu innym niż obrus, dzięki czemu zyskają charakter wyróżniającego się akcentu. Łatwo możemy im także nadać pożądany kształt, formując z nich na przykład zajączka, kwiaty, wachlarzyk czy rulonik. Wykorzystać możemy ponadto popularne w ostatnim czasie podkładki pod zastawę. Należy jednak zdecydować, który element powinien być dominujący w przygotowywanej aranżacji, aby ustrzec się nagromadzenia zbyt wielu barw i deseni. Postarajmy się, aby jeden odcień był kolorem wiodącym, a pozostałe stanowiły dla niego subtelną oprawę.

 

 wielkanocny stół błękit

 

Nakrywając do stołu, pamiętajmy o odpowiednim rozstawieniu nakryć. Powinny być one rozmieszone w taki sposób, by osoby zasiadające przy stole nie przeszkadzały sobie nawzajem podczas posiłku i nie trącały się łokciami. Postarajmy się w miarę możliwości, aby pomiędzy poszczególnymi nakryciami zachować odległość od około 60 do 80 cm. Nie zapominajmy także o właściwym ułożeniu elementów zastawy: kieliszków, szklanek i sztućców. Pamiętajmy o tym, że łyżki oraz noże należy umieścić po prawej stronie talerza, widelec po lewej, natomiast łyżeczkę i widelczyk nad naczyniem.

 

nakrycie stołu na wielkanoc

 

Odświętny charakter nakrycie stołu zyska również dzięki naczyniom. Do dekoracji wielkanocnego stołu nie musimy używać wyszukanej zastawy. Doskonale sprawdzą się zwykłe białe talerze i półmiski, ale także porcelanowe, misternie zdobione naczynia. Wybierając szklanki oraz kieliszki, możemy zdecydować się na elegancką kryształową zastawę. Efektownie prezentować się będą też kieliszki z barwionego szkła. Na naszym stole koniecznie pojawić się muszą również kieliszki na jajka. Spośród bogactwa dostępnych wzorów i modeli – od klasycznych po nowoczesne, uproszczone formy - z pewnością dobierzemy takie, które idealnie skomponują się z nakryciem oraz dekoracją stołu. Na odpowiednie wyeksponowanie zasługują także potrawy. Przystrojone półmiski pełne smakołyków mogą stanowić dekorację samą w sobie. Fantazyjnie ozdobione wielkanocne ciasta, zwłaszcza baby czy mazurki będą smakowitym, słodkim akcentem, cieszącym oczy i podniebienia członków rodziny i gości.

 

jak ozdobić wielkanocny stół

 

Na świątecznym stole nie może zabraknąć oczywiście roślin. Najlepiej, jeśli będą to świeże kwiaty cięte bądź cebulowe, typowe dla okresu, w którym przypada Wielkanoc, a więc wczesnej wiosny. Najpopularniejsze są hiacynty, żonkile, tulipany i krokusy, które można uformować w bukiet lub pokusić się o wykonanie oryginalnej, dekoracyjnej kompozycji, na przykład przy pomocy gąbki florystycznej. Intensywny zapach wiosennych kwiatów wypełni mieszkanie przyjemnym klimatem. Stół możemy ozdobić również zielonymi kiełkami młodej rzeżuchy czy owsa, wysianych do niewielkiego naczynia na około 12 dni przed Wielkanocą. Na tego typu miniłączce możemy umieścić baranka cukrowego, ceramiczną figurkę zajączka lub wielkanocne kurczaki. Będzie to niewątpliwie urokliwa kompozycja, która przypadnie do gustu zwłaszcza najmłodszym domownikom.

 

jak udekorować wielkanocny stół

 

O ostatecznym efekcie stylizacji stołu przygotowywanego do świątecznych posiłków, zadecydują niewielkie dodatki i ozdoby. Dominują zwykle typowe wielkanocne dekoracje: przede wszystkim barwne pisanki, nakrapiane przepiórcze jajka, piórka, a także kwiaty oraz gałązki. Atrakcyjnie prezentują się również plecione, wiklinowe koszyki wyłożone materiałem, w których możemy umieścić chleb bądź pisanki. Postawmy na stole również szklany wazon, niewielkie ceramiczne świeczniki i świece. Pamiętajmy jednak o tym, aby zachować umiar, jeśli chodzi o ozdoby. Dekoracje są bardzo istotne, ale należy je rozsądnie rozmieścić na stole, a niekiedy ograniczyć ich ilość. Subtelne dodatki z pewnością sprawdzą się lepiej, niż przesadzone, wymyślne kompozycje, a nastrój, jaki wprowadzą do wnętrza, uprzyjemni świąteczne posiłki.