Wyposażenie

Inspiracje

WINO ZASŁUGUJE NA WŁASNY KĄT

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-10-07
WINO ZASŁUGUJE NA WŁASNY KĄT

Prywatna piwniczka do przechowywania wina to w powszechnym przekonaniu zbędny i kosztowny luksus, dostępny tylko dla najbogatszych. Tymczasem w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Przy odrobinie chęci i mobilizacji możemy stworzyć nasz własny magazyn ulubionych trunków osiągalny nie tylko dla wielbicieli wina o wyjątkowo zasobnych portfelach.

           Nie jest tajemnicą, że wino przechowywane w odpowiednich warunkach smakuje o wiele lepiej, niż to, które przed wypiciem stało na sklepowej półce. Na jakość trunku wpływa wiele czynników i choć te mogą wydawać się niewiele znaczące, w rzeczywistości jest odwrotnie. Wina czułe są bowiem na niemal wszystkie bodźce otoczenia – temperatura, wilgotność, natężenie światła. Nawet zbyt duży hałas może wprowadzić płyn w butelce w drgania negatywnie oddziałujące na procesy chemiczne.

DLACZEGO PIWNICZKA?

            Wino jest trunkiem bardzo delikatnym i podatnym na działanie otoczenia, dlatego zapewnić mu należy wyjątkowe warunki. Położenie naszego prywatnego magazynu powinno być dokładnie przemyślane i zaplanowane. Kuchenna szafka, domowy barek, czy kredens nie zapewnią odpowiednich warunków – wino z każdej strony atakowane będzie przez obce zapachy, niekorzystnie wpływające na jego smak. Najlepszym miejscem dla starzejącego się wina jest pomieszczenie zarezerwowane tylko dla tego trunku, niedopuszczające światła słonecznego, izolujące od drgań i hałasu, najlepiej też rzadko odwiedzane. Chcąc nie chcąc, do dyspozycji zostaje nam miejsce ulokowane jak najgłębiej w ziemi, odcięte od wszelkich bodźców z zewnątrz.

CZEGO BOI SIĘ WINO

            Podejmując się stworzenia naszej własnej piwniczki na wino, powinniśmy być świadomi tego, jak delikatnym i wrażliwym na bodźce zewnętrzne jest ono trunkiem. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym zasadom, jakich należy przestrzegać by nasza kolekcja dojrzewała w optymalnych warunkach.

            Czynnikiem najsilniej wpływającym na jakość wina jest temperatura, w jakiej je przechowujemy. Miejsce przeznaczone na piwniczkę nie może być narażone na drastyczne i częste zmiany temperatury. Zbyt zimne otoczenie stłumi aromat, zbyt ciepłe natomiast spowoduje szybsze dojrzewanie kosztem jakości trunku. Dlatego za najlepszą dla wina uznaje się temperaturę od dziesięciu do dwunastu stopni. Mając te informacje na uwadze, zwracajmy też uwagę na warunki, w jakich przechowywana była butelka nim nabyliśmy ją w sklepie.

            Wino jest podatne na zmiany spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym, dlatego istotną rzeczą jest oświetlenie. Światło pobudza do działania zawarte w winie związki siarkowe, co niekorzystnie wpływa na jego smak. Dopływ światła powinien być zatem jak najmniejszy. Piwniczkę powinniśmy oświetlać żarówką o niskiej mocy bądź światłem świecy. Unikać natomiast powinno się narażania butelek na światło słoneczne.

            Wydrążona w ziemi piwnica ułatwi nam utrzymanie wilgoci powietrza na optymalnym poziomie. Za taki uznaje się wilgotność na poziomie 70%. W razie trudności z jej utrzymaniem dobrze jest zainstalować w pomieszczeniu system wentylacji powietrza. Powinniśmy również zaopatrzyć się w higrometr. Dlaczego wilgotność powietrza jest tak istotna? Przede wszystkim chodzi o zmykający butelkę korek. Przy zbyt wysokim poziomie wilgotności będzie on pleśniał, przy niedostatecznej zaś wysuszał się, co może doprowadzić do niepożądanego kontaktu trunku z powietrzem.

WYPOSAŻENIE PIWNICZKI

            Umeblowanie powinno być przede wszystkim wygodne, praktyczne i nie utrudniające korzystania z piwniczki. Jednak i w tym przypadku przestrzegane muszą być pewne zasady. Zanim zapełnimy pomieszczenie butelkami ulubionych rodzajów trunku, rozplanujmy dokładnie ich rozmieszczenie i podział, by butelki nie musiały być później przenoszone w inne miejsca w piwniczce. Pamiętajmy też ich o prawidłowym ułożeniu na półkach – wino obowiązkowo powinno znaleźć się w pozycji leżącej. Ważne jest też, by mebel przeznaczony do ułożenia butelek był stabilny i solidny.

            Cała reszta wyposażenia zależy już od naszej wyobraźni. Gdy podstawowe umeblowanie będzie już gotowe, pomyśleć możemy o innych elementach, które nadadzą miejscu charakteru i zwiększą przyjemność przebywania w nim. Praktycznym pomysłem będzie wyposażenie piwniczki w zestaw kieliszków i innych akcesoriów do degustacji trunku. Dobrze bowiem mieć wszystko pod ręką, gdy zechcemy pokazać miejsce znajomym.

            Oczywiście trudne będzie stworzenie takiej piwniczki bez znacznej inwestycji finansowej – zwłaszcza jeśli nie posiadaliśmy dotąd w domu odpowiedniego pomieszczenia i musimy budować je od podstaw. Prawdopodobnie największym wydatkiem okaże się jednak samo zapełnienie półek. Warto jednak ponieść ten wydatek, bo jakie wino będzie nam smakowało bardziej niż to, którym opiekowaliśmy się osobiście?