Wyposażenie

Inspiracje

Witalna kąpiel

Tekst Rafał Wozniak HOESCH

2012-12-17
Witalna kąpiel
Jak poprawić samopoczucie? Jak osiągnąć równowagę po stresującym dniu pełnym napięć? Jak poprawić sylwetkę lub wspomagać leczenie trapiących nas dolegliwości? Jak walczyć z chorobą cywilizacyjną XXI wieku- bólem pleców i kręgosłupa?
Świadome i efektywne zażywanie kąpieli w wannach z hydromasażem jest odpowiedzią na te i wiele innych pytań, które sobie zadajemy.Woda ze względu na swe właściwości wykorzystywana jest do celów relaksacyjnych i terapeutycz-nych od starożytności.
Każdy z nas doświadczył odprężenia jakie przynosi kąpiel w wannie. Dlaczego tak się dzieje? Poza właściwościami fizykochemicznymi wody istotną rolę odgrywa ciśnienie hydrostatyczne, wypór hy-drostatyczny oraz temperatura. Pozostając w wodzie nasze ciało jest wypierane przez nią i traci w sposób znaczący na wadze. Powoduje to odciążenie kręgosłupa i całego układu kostnego. Woda zaś naciska na naczynia żylne, chłonne oraz nerwy czuciowe w skórze i działa w ten sposób relak-sująco. Przenikanie temperatury do wewnątrz organizmu ma również ogromne znaczenie. W wannie kąpielowej możemy tego doświadczyć, ale w stosunkowo krótkim okresie czasu, ponieważ woda otaczająca ciało przyjmuje jego temperaturę. Wanna z zainstalowanym systemem hydromasażu pozwala maksymalnie wykorzystać ten efekt oraz wszystkie naturalne zalety życiodajnej wody.Dlaczego wanna z systemem hydromasażem?

System hydromasażu poza efektami wynikającymi z działania ciśnienia hydrostatycznego i wyporu hydrostatycznego wprowadza ciśnienie hydrodynamiczne. Strumień napowietrzonej wody o określonej temperaturze oraz odpowiedniej mocy masuje ciało, co poza korzyściami zbliżonymi do masażu klasycznego pozwala efektywnie przenosić temperaturę w głąb organizmu. W ten sposób zapewniamy rozluźnienie mięśni i wzrost przepływu krwi do tkanek. Ciepło pozytywnie działa również na zakończenia nerwowe łagodząc ból i złe samopoczucie.
Wystarczy jednak zmniejszyć temperaturę wody, aby stymulować krążenie w tkankach położonych głębiej i redukować obrzęki. Ciało jest pobudzane mieszanką energii, świeżości oraz dynamiki. Nie bez znaczenia jest poprawa elastyczności i wyglądu skóry, jaką uzyskujemy po zabiegu.
Producenci dzielą systemy instalowane do wanien na dwie podstawowe grupy: systemy z masażem wodnym i systemy z masażem powietrznym. Możemy także wybrać rozwiązanie, gdzie zainstalowane są jednocześnie oba systemy.
Wszystko to dzieje się w zaciszu domowej łazienki, gdzie w intymnej atmosferze możesz korzystać z dodatkowych funkcji, w jakie wyposażone są nowoczesne systemy hydromasażu - aromaterapii i światło terapii.Świadomy wybór

Wybór wanny wyposażonej w system hydromasażu powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Urządzenie to, bowiem wymaga odpowiedniej instalacji, określonego sposobu używania oraz serwisowania. Świadome podejście w przyszłości będzie procentowało brakiem rozczarowań i pozytywnymi efektami w zakresie samopoczucia i zdrowia.
Istotne jest również, aby na etapie wyboru dokładnie zapoznać się z możliwościami i parametrami urządzeń oferowanych przez różnych producentów. Na rynku można spotkać wiele ofert o bardzo dużej rozpiętości cenowej. Należy, zatem sprawdzić doświadczenie, referencje, rozwiązania i możliwości oraz jakość wykonania, jaką oferuje dany producent.

Technika w służbie dobrego samopoczucia

Na przestrzeni lat wypracowano wiele udogodnień pozwalających w pełni korzystać z dobrodziejstw masażu wodnego. Dzieje się tak ze względu na doświadczenie i możliwości technologiczne oraz odpowiednie wykorzystanie elektroniki. Wanna z hydromasażem może zostać doposażona w systemy do aromaterapii, światło terapii czy też dezynfekcji.
Najbardziej wyrafinowane rozwiązania oferują zaprogramowane cykle masażu dążące do określonego efektu, zamykane dysze, które dodatkowo umieszczone są na płaskich powierzchniach po to, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z ciałem oraz w pełni automatyczną dezynfekcję. Tak przy-gotowany system jest odpowiednio zabezpieczony pod kątem higieny i jest pewnym, trwałym sojusznikiem w dążeniu do uzyskania założonych efektów.
Dodatkowo niektórzy z producentów oferują specjalnie przygotowane akcesoria ułatwiające korzy-stanie z wanien, takie jak uchwyty, relingi, podesty czy też zagłówki oraz preparaty do aromaterapii.Umiejętne wykorzystanie zalet

Jeśli już posiadamy wymarzoną wannę z dobrym systemem hydromasażu pamiętajmy o tym, że efekty, których oczekujemy nie przyjdą same. Z hydromasażu należy korzystać w sposób systematyczny używając parametrów i ustawień systemu w taki sposób, aby uzyskać pożądany efekt. Wiedza w tym zakresie jest ogólnodostępna. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Komfort i higiena

Wanna kąpielowa jest produktem użytkowym. Musi być zatem odpowiednio zaprojektowana, aby zapewnić najwyższy komfort. Należy szukać takich miejsc, gdzie można porównać kilka modeli i wypróbować wybraną wstępnie wannę. Kształt, głębokość, wymiar to wszystko ma znaczenie. Wybieramy przecież produkt, który będzie nam służył w sposób bezpośredni przez kolejne lata.
System hydromasażu jest dodatkowo produktem opartym o technikę- wykorzystuje się wiele elementów takich jak dysze masujące, system orurowania, połączenia, podzespoły elektroniczne. Odpowiednie doświadczenie, przemyślany projekt, staranność doboru komponentów oraz podzespołów są tu nieodzownie.
Dobre połączenie wanny kąpielowej i systemu hydromasażu tworzy prawdziwie wellness’ owy pro-dukt, który zapewni satysfakcję i ekscytującą przyjemność.