Wyposażenie

Sprzęt

Woda czy papier? Co jest lepsze?

Tekst Magda Pawluk-Jaroszewicz • Zdjęcia BIOBIDET WWW.BIOBIDET.PL

2019-02-08
Woda czy papier? Co jest lepsze?

Codzienne korzystanie z toalety wymaga od nas szczególnej troski o czystość. W większości uważamy, że w celu jej zachowania wystarczy używać papieru toaletowego. Z drugiej strony dobrze wiemy, iż opłukanie ciała wodą daje nieporównywalne odświeżenie. Przecież nie wychodzimy z łazienki bez uprzedniego umycia rąk. Dlaczego więc nie mielibyśmy postępować podobnie także w przypadku higieny miejsc intymnych?

 

 

Aby poczuć się rześko po wizycie w WC, nie musimy wcale przygotowywać kąpieli czy wchodzić pod prysznic, tracąc cenne chwile na długie zabiegi. Znacznie praktyczniej będzie zdać się na tradycyjny bidet, pozwalający skupić się wyłącznie na wybranym obszarze ciała. Jeśli zaś zależy nam na jeszcze większym komforcie, zdecydujmy się na bardziej zaawansowaną technologicznie opcję – automatyczną deskę myjącą, podczas użytkowania której nie tylko całkowicie rezygnujemy z papieru toaletowego, lecz także nie będziemy musieli angażować dłoni w proces czyszczenia. Montowane na muszli urządzenie wyposażone w dyszę delikatnie, aczkolwiek dokładnie opłukuje ciało ciepłym strumieniem zgodnie z indywidualnymi preferencjami (możliwość wyboru trybu mycia, temperatury deski, opcja suszenia itp.). Zyskujemy zatem ogromną wygodę, a jednocześnie unikamy kontaktu z groźnymi dla zdrowia bakteriami.

 

 

WODA ZDROWIA DODA

Troska o zdrowie własne i bliskich to najważniejsze kryterium, jakim powinniśmy się na co dzień kierować. W przypadku higieny osobistej wybór zdaje się oczywisty – ciepła woda nieporównywalnie lepiej radzi sobie z oczyszczeniem skóry okolic intymnych niż papier toaletowy, dzięki czemu możemy uniknąć uciążliwych infekcji, otarć i podrażnień. Jednak generowany przez dyszę inteligentnej deski oscylujący lub pulsujący strumień nie tylko myje, lecz także znajduje terapeutyczne zastosowanie, np. w leczeniu hemoroidów, problemów z układem trawiennym (funkcja lewatywy) czy kobiecych przypadłości. Poza tym działa kojąco, eliminując dyskomfort spowodowany bólem, świądem czy uczuciem pieczenia. By dopełnić efekt, po użyciu wystarczy uruchomić opcję suszenia ciepłym powietrzem. Korzystanie z tej formy higieny ułatwi codzienną toaletę osobom chorym, niepełnosprawnym, starszym, kobietom w ciąży oraz dzieciom. Bez przeszkód i obaw mogą z niego zatem korzystać wszyscy domownicy. Wobec takiej perspektywy można na dobre zapomnieć o istnieniu papieru toaletowego, który nie zawsze bywa neutralny dla naszej skóry. Powoduje nie tylko jej mechaniczne uszkodzenia, lecz także stwarza zagrożenie kontaktu z niebezpiecznymi substancjami wnikającymi w strukturę rolki podczas procesów chemicznego bielenia drewnopochodnej materii.

 

 

Z PRAKTYCZNEGO PUNKTU WIDZENIA

Automatyczne deski myjące wyróżniają się na tle dostępnych rozwiązań nie tylko możliwością stworzenia warunków sprzyjających zupełnej rezygnacji z użytkowania papieru toaletowego, ale także swoją pragmatyczną naturą. By uzupełnić łazienkę o to praktyczne akcesorium, nie trzeba ani wiele miejsca, ani specjalnych umiejętności. Wystarczy dobrać odpowiedni model do kształtu posiadanej muszli i na istniejącej misie zainstalować urządzenie. Ponieważ na rynku dostępna jest ich szeroka paleta, bez trudu wyselekcjonujemy optymalny wariant. Tak skomponowana całość będzie stabilna i niezawodna. Poza tym potrzebujemy jeszcze tylko dostępu do kontaktu zapewniającego napięcie 230 V oraz zimnej wody (znajduje się ona w spłuczce), a łączny czas montażu zwykle nie przekracza 30-40 min. – Ponieważ zakup odpowiedniego wariantu deski to bardzo ważna decyzja, jako dystrybutor marki BioBidet, zawsze pomagamy w dobraniu optymalnego wariantu. Często klienci potrzebują podpowiedzi, by mogli dobrać właściwy model do danej miski WC, ale także dostosować deskę myjącą do konkretnego odbiorcy. Inny model BioBidetu zaproponujemy osobie starszej, a inną rodzinie z małymi dziećmi. Zależy nam, by każdy mógł poczuć najwyższy komfort – zauważa Zdzisław Żukowski z firmy BioBidet.

 

 

OSZCZĘDNOŚĆ I EKOLOGIA

Zużycie papieru toaletowego w przeciętnym europejskim gospodarstwie domowym jest stosunkowo wysokie. Wynosi około 80 rolek rocznie. Choć może się wydawać to niezbyt wygórowana liczba, w podobnych szacunkach warto mieć na względzie szerszy aspekt i przyjrzeć się światowym tendencjom. Te nie napawają optymizmem. Okazuje się bowiem, że z powodu masowej wycinki lasów, surowca do wyrobu artykułów papierniczych, także tych o sanitarnym przeznaczeniu, zwyczajnie zaczyna brakować. W rezultacie wzrastają też ceny tych podstawowych produktów osobistej higieny. Wiodące marki już podniosły stawki poszczególnych wyrobów o kilka procent. W obliczu takiej sytuacji rezygnacja z używania papieru toaletowego na rzecz mycia miejsc intymnych wodą wydaje się więc bardziej ekologiczną i opłacalną perspektywą, tym bardziej że nowoczesne modele automatycznych bidetów wyróżniają się niewielkim poborem prądu, który z pewnością nie zrujnuje domowego budżetu. Poza tym zniknie też problem przechowywania mało estetycznych i zabierających sporo miejsca zapasów celulozowych rolek. Poza względami proekologicznymi, zdrowotnymi i ekonomicznymi, rezygnacja z używania papieru toaletowego, wymagająca jedynie doposażenia posiadanej muszli WC w automatyczną deskę myjącą w formie uniwersalnej nakładki, wiąże się z wygodą jej użytkowania. Możliwość każdorazowego umycia intymnych stref ciała ciepłą wodą znacząco poprawia komfort codziennych wizyt w toalecie. Jeszcze więcej satysfakcji daje obsługa urządzenia za pomocą pilota oraz suszenia przyjemnym nadmuchem. Z takim wyposażeniem na dobre pożegnamy się z papierem toaletowym i związanymi z jego używaniem niedogodnościami, ciesząc się wyższym poziomem higieny.