Wyposażenie

Meble

Współczesne wzornictwo mebli do strefy jadalnianej

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2018-05-30
Współczesne wzornictwo mebli do strefy jadalnianej

Jadalnia pojawia się we współczesnych domach w rozmaitej formie – może ona funkcjonować jako odrębne pomieszczenie, stanowić wydzielony aneks bądź przyjąć postać integralnej części przestrzeni dziennej. Rozmaicie ulokowane pokoje jadalniane łączy jedno – każda ich odsłona zapewnia domownikom warunki do spożywania posiłków, organizowania rodzinnych uczt oraz podejmowania gości. Podpowiadamy jak sprawić, by przestrzeń ta stała się miejscem, które będziemy dumnie prezentować odwiedzającym i z przyjemnością zasiadać do codziennych czy odświętnych obiadów.

 

Kompletując garnitur meblowy, mający zawitać do poszczególnych pomieszczeń, nasz wybór pada często na wyposażenie, które już na pierwszy rzut oka można określić jako funkcjonalne. Względy estetyczne nierzadko schodzą w tym przypadku na dalszy plan, tymczasem – jak potwierdzają eksperci – potencjał mebli kryje się nie tylko w ich praktyczności, ale także estetyce. Dopiero połączenie obu tych walorów gwarantuje prawdziwy sukces aranżacyjny oraz zadowolenie domowników z wybranych sprzętów. Zasada ta sprawdza się także w kwestii urządzania jadalni – wnętrza nad wyraz wymagającego. Wszak tutaj w znacznej części toczy się codzienne życie i rozgrywają się istotne rodzinne wydarzenia.

 

meble do jadalni

 

MEBEL Z POTENCJAŁEM

Podstawą każdej jadalni jest solidny, stabilny, dobrze dobrany, ale i efektownie prezentujący się stół. O ile jeszcze do niedawna w naszych mieszkaniach niepodzielnie rządziły standardowe, drewniane modele o prostej formie, mające zapewnić przede wszystkim funkcjonalność, o tyle obecnie do jadalnianej przestrzeni coraz częściej wkraczają meble o bardziej finezyjnych kształtach i bryle o większym stopniu skomplikowania, wykonane z rozmaitych surowców. Chociaż zdawać by się mogło, że tradycyjny domowy sprzęt, jakim jest stół, stanowi jeden z najbardziej banalnych elementów wyposażenia mieszkania, to jednak kryje w sobie ogromny potencjał. Wszak to on stanowi kanwę jadalnianej stylizacji, na której osnuwa się kolejne wątki – krzesła, komody, witryny, tekstylia, dodatki i dekoracje.

 

TRADYCYJNIE I Z KLASĄ

Zacznijmy od klasyki – ulubionej estetyki amatorów pięknych, wyrafinowanych mebli hołdujących tradycji. Harmonia i ład kojarzone z tym stylem sprawiają, że część osób aranżujących wnętrze jadalni postrzega ten nurt jako stale aktualny, będący bezpiecznym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdej sytuacji. W istocie klasyczne stoły charakteryzuje ponadczasowość i uniwersalność. Zaokrąglona linia blatu wykonanego zazwyczaj z drewna – nierzadko surowego, z wyraźnym rysunkiem słojów – w połączeniu z toczonymi, ozdobnymi nogami gwarantuje elegancki, wyrafinowany wyraz, który zachwyci niejednego miłośnika dobrego wzornictwa. Stylizowane na meble z minionych epok stoły staną się impulsem do wyprawienia uczty w iście królewskim stylu.

 

modernistyczne meble do jadalni

 

W charakter klasycznych wnętrz znakomicie wpisze się także okrągły mebel, który pomieści większą liczbę osób niż kwadratowa czy prostokątna wersja. Jego forma nawiązywać będzie do modernistycznych mieszkań, w jakich owalny stół stanowił obowiązkowy element aneksu jadalnianego, ulokowanego w salonie.

 

STÓŁ W WERSJI MODERN

Krzty nowoczesności każdemu wnętrzu dodadzą stoły o nowatorskiej formie, których innowacyjność przejawia się chociażby w materiale zastosowanym do ich produkcji. Odpowiednio obrobiony blat z marmuru, szkła, egzotycznego drewna, tworzywa sztucznego czy stali może śmiało konkurować urodą z niejednym dziełem sztuki. Przezierne surowce pozwalają formować się w cienkie tafle, jakie sprawiają wrażenie delikatnych i lekkich, natomiast kamienne czy drewniane powierzchnie będą stanowiły zdecydowany akcent, twardo osadzony w aranżacyjnej kompozycji. Nie mniej ciekawym elementem współczesnych stołów są nogi, które niejednokrotnie odbiegają od konwencji. Nietypową składową mebla będą więc aluminiowe ramy, na których osadzono zgrabny blat, krzyżaki z polerowanej stali, moduły typu trójnóg, podstawy wykonane ze stalowych drutów uformowanych w estetyczny kształt, drewnianych walców bądź wzmocnionych metalem wąskich słupków. Wśród nowoczesnych modeli nie brakuje także wariacji na temat klasycznych stołów – wymyślne, rzeźbione nogi to detal, jaki doskonale spisuje się w parze z surowym, minimalistycznym blatem.

 

nowoczesne meble do jadalni

 

ZASIĄŚĆ DO… WZORNICZEJ UCZTY

Czym byłaby jadalnia bez dobrze dobranych krzeseł? Najpewniej pomieszczeniem na kształt lokali oferujących posiłki w konwencji tzw. „szwedzkiego stołu”. Znaczna większość z nas nie wyobraża sobie jednak sytuacji, w której byłaby zmuszona do spożywania obiadu na stojąco, stąd obecność wygodnych siedzisk w pokoju jadalnianym zdaje się obowiązkowa. W kwestii doboru krzeseł nie ogranicza nas nic poza własnym gustem i wyobraźnią. Niezależnie czy wybierzemy wyprofilowane, plastikowe siedziska w odważnych kolorach, czy zdecydujemy się na klasyczny szyk kryjący się pod postacią drewna uformowanego w eleganckie siedzenie, z pewnością stworzymy atrakcyjną stylizację. Mieszkańców loftowych apartamentów zachwycą meble o metalicznym połysku lub srebrnych obiciach, z kolei rozwiązaniem zarezerwowanym głównie dla miłośników naturalnych wykończeń są drewniane gięte krzesła lub modele zdobione okleiną. We wnętrzach w stylu skandynawskim, prowansalskim czy romantycznym odnajdą się komplety siedzisk z ażurowymi oparciami z litego drewna – najlepiej w jasnych, pastelowych odcieniach. Dodadzą one jadalni uroku i stworzą bezpretensjonalny, lekki klimat.

 

czerwone krzesła do jadalni

 

Poza stołem i korespondującym z jego charakterem zestawem krzeseł, w kompletnie zaaranżowanej jadalni nie powinno zabraknąć komody na stołowe tekstylia oraz dodatki, a także witryny eksponującej ulubioną porcelanę czy odświętny serwis. W dziedzinie jadalnianych mebli skrzyniowych również panuje różnorodność. Możemy wybierać pomiędzy modelami ściśle wpisującymi się w dany nurt wnętrzarski bądź zwrócić się ku estetyce łączącej rozmaite wpływy. Wówczas staniemy się właścicielami szykownej, kojarzonej ze stylem gabinetowym dębowej gabloty lub modernistycznej komody, zdobionej szklanymi gałkami w modnych kolorach fluo. To do nas, jako osób kreujących własne otoczenie, należy ostateczny wybór wyposażenia użytkowanego lokum.