Wyposażenie

Dodatki

Wyraziste dywany. Przeżytek czy modny dodatek?

Tekst Ewelina Michowska • Zdjęcia CARPETS&MORE www.carpetsandmore.pl

2021-03-15
Wyraziste dywany. Przeżytek czy modny dodatek?

Dywany, które niegdyś były obowiązkowym elementem wystroju wnętrza, na jakiś czas odeszły do lamusa. Zarzucano im zbędne przytłaczanie aranżacji, brak praktyczności oraz silne ukorzenienie w trendach minionych epok. Nawet jeśli znajdowano im miejsce w domu, był to jedynie przestronny salon lub standardowo – korytarz, gdzie pokornie pochłaniały kolejne porcje wniesionego na butach piasku.

 

Rozkochani w minimalizmie sięgaliśmy raczej po jednokolorowe egzemplarze, których zadanie polegało na scaleniu aranżacji. Jednak wraz ze zmianą trendów nadeszła nowa era dywanów, jakie wzorzyste i pełne wyrazu, dumnie rozlokowują się na podłogach, stając się głównym punktem wystroju. Pięknie komponują się z drewnem, metalem, miękkimi tkaninami, cegłą czy nawet betonem. Wykonane z tworzyw najwyższej jakości rozpieszczają zmysły – nie tylko wzroku, ale też dotyku.

 

FOTO: dywan SohoCopper, www.carpetsandmore.pl 

 

TRYUMF W WIELKIM STYLU

Podziwiając coraz bardziej finezyjne modele, śmiało twierdzimy, że mają one wiele praktycznych zastosowań. Ocieplają wnętrze wizualnie, ale też dosłownie, co cenimy szczególnie po przebudzeniu, gdy stopy zamiast chłodnej posadzki napotykają delikatne włosie. Sprawdzają się niemniej w domach zamieszkałych przez dzieci, które uwielbiają zabawę na ich miękkim poszyciu. Idąc o krok dalej, znajdują swoje miejsce nie tylko w salonie, sypialni czy korytarzu, ale też w łazience lub kuchni. W końcu udoskonalona jakość zapewnia łatwiejszą pielęgnację, osiągniętą między innymi za pomocą zwiększonej plamoodporności czy mniejszej podatności na przyleganie cząsteczek kurzu. Połączenie cech na miarę wieku z unikatowym wyrazem pozwala jasno stwierdzić, że dywan znów tryumfuje jako modny dodatek.

 

FOTO: dywan WADISANDS, www.carpetsandmore.pl 

 

ZNANE NA NOWO

Nowoczesne egzemplarze doskonale wpisują się w najbardziej cenione nurty aranżacyjne – minimalizm, scandi, cosagach czy nawet industrializm posiadają szereg cech, sprawiających, że dany model odpowiada potrzebom wnętrza. W zależności od indywidualnych preferencji sięgnąć możemy po dywan o krótkim włosiu, tradycyjnie stworzony na bazie prostokąta, jednobarwny lub też owalny model shaggy o wyrazistym tonie. Jeżeli lubimy wzory, nic nie stoi na przeszkodzie ulokowaniu dodatku ozdobionego interesującym splotem.

 

FOTO: dywan ANTIQUARIAN_HERIZ_AMIRGOLD, www.carpetsandmore.pl 
 

 

Sporym zainteresowaniem cieszą się modele inspirowane minionymi dekadami. Styl vintage bazuje na dekorach znanych dobrze z babcinego domu. Najczęściej prostokątny dywan przyozdobiony jest licznymi, symetrycznymi wzorami, które począwszy od krawędzi, zbiegają się ku środkowi. Dobrze znany deseń chętnie wykorzystuje sprawdzone barwy, zazwyczaj ciepłe odcienie czerwieni, brązu i pomarańczy, uzupełnione o czerń lub bogatą paletę zieleni, szarości czy błękitów. Zdobiony, pasuje do klasycznych mebli wykonanych z drewna oraz parkietu z tego samego tworzywa. Ciekawie prezentuje się też we wnętrzach minimalistycznych, szczególnie, gdy stanowi duet z sofą o wyrazistej, nasyconej barwie, a towarzyszy im subtelny stolik kawowy z litych desek.

W propozycjach tej samej gamy znajdziemy również asymetryczną, nieregularną kratkę, która kontrastując z podstawą dywanu, przyciąga wzrok, wypełniając każdą przestrzeń.

 

FOTO: dywan FAHRENHEIT_POLARVORTEX, www.carpetsandmore.pl 

 

LETNIA ŁĄKA

Niewątpliwym hitem sezonu są kwiatowe motywy, szczególnie, gdy malunki mają dość pokaźne rozmiary. Pożądanego wątku nie mogło zabraknąć również na dywanach. Gama produktów ozdobionych deseniem prosto z łąki jest naprawdę pokaźna i zawiera zarówno stonowane egzemplarze przyozdobione pojedynczą, jednobarwną gałązką, jak też przypominające letni ogród. Wybranie takiego wzoru to doskonały sposób na zatrzymanie słońca we wnętrzu, ożywienie go. Prosty zabieg sprawi, że całe pomieszczenie nabierze zupełnie nowego wyrazu, a najwyższej jakości włosie przyczyni się do polepszenia jakości życia.

 

FOTO: dywan MADMEN_CRACKS_ABYSSBLUE, www.carpetsandmore.pl  

 

W ofercie najlepszych producentów znaleźć można dywany zupełnie odmienne, stanowiące małe dzieła sztuki lub codzienny dodatek. Bogate gamy, w trosce o dobro klienta, zostały pogrupowane tak, aby ułatwić poszukiwania dekoru idealnego. Modernistyczny, klasyczny czy też futurystyczny model powinien odwzorowywać charakter i cechy użytkownika, sprawiając, że dom jest nie tylko miejscem, ale też stanem. Po wytypowaniu odcienia czy wzoru warto przyjrzeć się bliżej parametrom tkanego dodatku, aby w pełni odpowiadał wymaganiom pomieszczenia, w jakim zostanie umieszczony. Najwyższa jakość gwarantuje wieloletnie zadowolenie, a możliwość wyboru przyczynia się do kreowania zacisznych azylów.

 

FOTO: dywan Sari Silk, www.carpetsandmore.pl