Wyposażenie

Dodatki

Wzory i motywy zwierzęce w zimowych stylizacjach

Tekst Iwona Mackiewicz-Kozłowska • Zdjęcia shutterstock

2017-12-18
Wzory i motywy zwierzęce w zimowych stylizacjach

Obecność motywów zwierzęcych we współczesnych wnętrzach jest wciąż nasilającym się trendem aranżacyjnym. Niezależnie od pory roku, animalistyczne wzory i motywy są chętnie wykorzystywane do ożywienia przestrzeni mieszkalnej oraz jako oryginalna dekoracja, nadająca wystrojowi drapieżność lub – przeciwnie – subtelność i przytulność. Wykorzystanie motywów faunistycznych to jedna z najwyraźniejszych dominant stylistycznych w sezonie jesienno-zimowym.

 

Wprowadzenie do wnętrza zwierzęcych akcentów to prawdziwe wyzwanie – ważne bowiem, by dekoracja była widoczna, ale nie powodowała wrażenia przesady kompozycyjnej i kiczowatości. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na jeden rodzaj ozdób, np. konkretny deseń naśladujący wzór na sierści dzikiego zwierzęcia, rzucającą się w oczy figurkę przedstawiciela fauny czy wyraziste ozdoby naścienne z animalistycznym motywem. Jak wykorzystać ten niezwykle modny trend w stylizacjach zimowych?

 

motywy zwierzęce wnętrza

 

Wrażenia wizualne i zmysłowe

Przedmioty znajdujące się wnętrzu oddziałują na nas w dwojaki sposób – z jednej strony wpływają na nasze odczucia estetyczne, komponując się z innymi elementami aranżacji. Oprócz aspektu wizualnego, zwracamy również uwagę na wrażenia zmysłowe, dotykowe – szklany, zimny blat stołu kojarzy się z czystością i harmonią, lekkie jak piórko, śliskie, muślinowe zasłony przywołują na myśl wnętrza romantycznych domostw. Z kolei poduszki z obszyciem imitującym futro są miękkie, miłe w dotyku, łączą się jednoznacznie z ciepłem, domową oraz swobodną atmosferą, które pragniemy wykreować w naszych wnętrzach tym bardziej, gdy za oknem mróz i zimowa zawierucha.

 

Puszyste materiały, inspirowane fakturą zwierzęcych futer, są wykorzystywane przede wszystkim do podniesienia komfortu naszego wypoczynku, a także w celu nadania wnętrzu wrażenia przytulności. Miękkich tkanin używa się przede wszystkim jako detalu w przestrzeniach urządzonych w stylu skandynawskim, klasycznym, nowoczesnym, a nawet loftowym. Świetnie sprawdzą się w każdym domowym pomieszczeniu. Jeśli dodatkowo kształt poduszek będzie naśladował sylwetkę zwierzęcia – jeżyka, krówki, kota – z całą pewnością znajdzie to uznanie w oczach dzieci, które chętnie będą eksponowały dekoracyjny element.

 

motywy zwierzęce aranżacja

 

Coraz modniejsze są również tekstylia ozdobione printem z faunistycznym motywem, które stanowią wyrazisty dodatek zarówno na tle gładkich, jak i wzorzystych tkanin. Zimą powinny zagościć na nich zwierzęta kojarzące się z daleką Północą – niedźwiedzie, pingwiny, renifery, wilki. Barwne, zwierzęce nadruki to hit sezonu zimowego – umieszczone na pościeli, z łatwością odmienią oblicze każdego mieszkania.

 

Odważni mogą postawić na totalny, zwierzęcy look, inspirowany stylistyką safari. Zasadniczym elementem takiego wystroju jest obecność animalistycznych motywów – rzeźbionych figurek przedstawiających dzikie zwierzęta oraz tkanin imitujących skory egzotycznych ssaków. Choć kojarzone głownie z latem, wysoką temperaturą i kolorami ziemi, pomieszczenie nawiązujące stylistycznie do afrykańskiej sawanny można skutecznie odmienić na zimę, wzbogacając wystrój tkaninami w stonowanych odcieniach oraz monochromatycznych wzorach, np. utrzymanymi w biało-czarnej kolorystyce materiałami o deseniu imitującym umaszczenie zebry czy białej pantery. Mieszanka klasycyzujących połączeń kolorystycznych oraz drapieżnych akcentów to udany przepis na elegancką aranżację z charakterystycznym pazurem.

 

aranżacje inspirowane zwierzętami

 

Wykorzystując motywy zwierzęce, właściwe dla stylu safari, można również skutecznie ocieplić zimowe wnętrze. Jeśli chcemy nadać pomieszczeniu przytulniejszy wyraz, warto umieścić w nim tekstylia naśladujące fakturą oraz deseniem skory zwierząt sawanny: żyrafy, lwa, geparda. Utrzymane w stonowanych, płowych kolorach ziemi, w niewymuszony, naturalny sposób złagodzą zimny charakter pokoju i przemienią go w prawdziwą oazę, w której z przyjemnością będziemy spędzać wolny czas w trakcie długich, zimowych wieczorów.

 

Faunistyczne detale

O charakterze wnętrza decydują nie tylko tekstylia, ale także zwierzęce detale – plakaty, tapety, figurki. Właśnie fototapety coraz częściej wypierają inne sposoby dekoracji ścian w naszym domu. Zdjęcie przedstawicieli fauny na całej ścianie? To doskonały pomysł, jeśli dysponujesz przestronnym, nowoczesnym wnętrzem. W innym przypadku fototapeta może okazać się zbyt przytłaczającym dekorem, który – zamiast zdobić – zmieni pomieszczenie w przerysowaną, kiczowatą przestrzeń.

 

Motywy zwierzęce na ścianach można wykreować, używając w tym celu kolorowych naklejek naściennych. Takie rozwiązanie najlepiej prezentuje się w pokojach dziecięcych, bowiem to właśnie najmłodsi lubią otaczać się kolorami i motywami zwierząt. Tego typu ozdoba ociepli i ożywi wnętrze, a gdy znudzi się dziecku, z łatwością można zastąpić ją inną naklejką.

printy zwierzęce

 

Wyjątkowo dekoracyjnym detalem są również figurki, które mogą być wykonane z drewna, kamienia, wikliny, papier mâché, gipsu, modeliny, gumy, porcelany. Przedstawiające zwierzęta rzeźby są dostępne w rozmiarach mini, midi i maksi – w zależności od wielkości, mogą pełnić rolę atrakcyjnego elementu aranżacyjnego lub dyskretnego dekoru. Pięknie będą wyglądać w każdym pomieszczeniu, zwłaszcza salonie. Z całą pewnością spodobają się również dzieciom, którym posłużą jako zabawka w długie, mroźne wieczory.

 

Wybierając rzeźbione motywy zwierzęce, warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Porcelanowa doniczka-słoń, drewniany stojak na ubrania, którego wieszaki stylizowane są na jelenie rogi czy lampka o podstawie w kształcie rzeźbionej sowy – to przykłady praktycznego wykorzystania motywów zwierzęcych, jakie z pewnością ożywią wnętrze. Ciepłe mieszkanie, ozdobione miękkimi materiałami w zwierzęcy wzór to prosty sposób, by w środku zimy wprowadzić do swojego mieszkania podmuch egzotyki.