Wyposażenie

Sprzęt

Zbiór kuchennych doskonałości, czyli kuchnia w wydaniu De Luxe

Tekst KRYSTIAN WAWRZYCZEK SPECJALISTA Z ZAKRESU ŻYWIENIA • Zdjęcia WWW.PRESTIŻOWAKUCHNIA.PL

2019-08-29
Zbiór kuchennych doskonałości, czyli kuchnia w wydaniu De Luxe

Fantastyczne jest, że współczesną kuchnię udaje się wyposażyć w prawdziwie gwiazdorską obsadę. Dzięki otwartości świata i Internetowi można korzystać z kuchennych dobrodziejstw, które jeszcze kilkanaście czy nawet kilka lat temu nie przyszłyby nam do głowy.

 

MISTRZOWIE W TWOJEJ KUCHNI

Już od 2007 roku specjalizujemy się w wyszukiwaniu wyrobów takich producentów, których doświadczenie i pomysłowość sięgają czasem nawet kilku stuleci. Wystarczy wspomnieć trzy francuskie firmy. Peugeot, producent znanych młynków do soli i pieprzu, istnieje od 1812 roku. Jego pierwsze młynki pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku, samochody wiele później.

 

 

Revol jest jeszcze starszy, bo powstał w 1768 roku. Jego porcelanowe naczynia doceniają najsłynniejsze restauracje świata i wybitni kucharze. De Buyer, specjalista od niezwykle luksusowych naczyń z miedzi, czaruje nimi świat już od 1830 roku. Wielu podobnych mistrzów gościmy w naszych sklepach. To wszystko marki, koncerny czy rodzinne, niewielkie manufaktury z olbrzymią tradycją. Odmieniły kulinarne życie milionów ludzi na całym świecie. One kreują obowiązujące w branży trendy. Zmieniają naturę tego, co wydawałoby się już niezmienne. Np. Revol stworzył porcelanowe naczynia, które, co imponujące, działają również na płycie indukcyjnej.

 

 

NIC NIE JEST NIEMOŻLIWE I ZBYT TRUDNE

Wielu producentów zdaje się przekraczać granice ludzkich możliwości. Jeśli czegoś się nie da, oni tego dokonają. Ciągle prą do przodu, choć pozornie wydawałoby się, że długowieczna tradycja prowokuje, by trzymać się zawsze bezpiecznych rozwiązań. Tu jest inaczej. Jeśli da się stworzyć garnki, które pozwalają gotować niemal bez wody, oni to zrobią lub już dawno zrobili. Specjalizuje się w tym na przykład rodzinna firma Demeyere, słynny mistrz stali. Wystarczy wspomnieć linie naczyń John Pawson czy Atlantis, w których można gotować opłukane warzywa tylko w tej ilości wody, która została na nich po myciu.

 

 

DRUGA STRONA MEDALU – BYĆ MOŻE JESZCZE BARDZIEJ MISTRZOWSKA

Z jednej strony mamy do czynienia z prawdziwymi sławami świata kuchennych technologii, inżynierii kulinarnej, zastępami ludzi, którzy latami pracują na prestiż danej marki. W sklepach internetowych znajdziemy również prawdziwe unikaty tworzone przez jednego czasem człowieka. Najdoskonalszym przykładem niech będą japońskie ręcznie kute noże. Mistrzowie Takeshi Saji, Sirou Kamo, Hideo Kitaoka, Katsushige Anryu czy Yoshimi Kato to ludzie w swojej profesji niezastąpieni. To oni są marką, a marka nimi. Kiedy taki wirtuoz tradycyjnego, japońskiego kowalstwa umiera, bardzo dużo czasu mija, nim pojawi się w kuźni godny następca. Kiedy bierzesz do ręki kuty niemal z myślą o Tobie nóż, czujesz, że zaklęto w nim duszę i niezwykły talent człowieka, który swojej misji poświęcił całe życie. Japońscy mistrzowie doskonalą swoje umiejętności często przez 5, 6, 7 dekad. I ciągle zakładają, że do prawdziwego mistrzostwa im daleko. Tu z kolei mamy do czynienia z arcydziełami ludzkich rąk, efektem niezwykłego talentu, pracy oraz trudnego do pojęcia poświęcenia.

 

 

POTĘGA KORPORACJI KONTRA PASJA POSZCZEGÓLNEGO CZŁOWIEKA

Nasz artykuł powstał po to, by pokazać, jak specyficzna jest branża luksusowego kuchennego sprzętu. Z jednej strony mamy tu do czynienia z koncernami budującymi własne fabryki w całym świecie i zaopatrującymi większość krajów na Ziemi, a z drugiej – widzimy kunszt i pasję ludzi, którzy spędzili całe życie w tak skromnie, wręcz spartańsko wyposażonej kuźni, siedząc w kucki wiele godzin dziennie. Ale oni też stali się legendą w swojej dziedzinie. Również są znani oraz cenieni na całym świecie. Co specyficzne, często bywają otaczani prawdziwym kultem czy poważaniem bardziej niż nawet najbogatsze korporacje. Współczesna kuchnia jest piękna i intrygująca nie tylko z racji wyjątkowych mebli. Staje się prawdziwą świątynią celebrytów smaków, technologii, które zmieniają gotowanie w prawdziwą sztukę. Jeśli świadomie wybierać najlepsze naczynia, noże, patelnie, akcesoria oraz dodatki do kuchni, można przeobrazić ją w prawdziwie doskonałą przestrzeń.