Wyposażenie

Sprzęt

Zdrowy klimat i oryginalne wzornictwo. Designerskie urządzenia poprawiające jakość powietrza

Tekst Elwira Domanowska • Zdjęcia STADLER FORM WWW.STADLER-FORM.PL

2020-10-27
Zdrowy klimat i oryginalne wzornictwo. Designerskie urządzenia poprawiające jakość powietrza

Aurę komfortu podczas przebywania we wnętrzach buduje nie tylko efektowna aranżacja. Wpływają na nią także cechy, których nie możemy zobaczyć, ale za to możemy poczuć, tak jak świeże powietrze czy optymalna temperatura. Mikroklimat pomieszczenia przekłada się na nasze samopoczucie i zdrowie, a jeśli w jego kształtowaniu udział biorą designerskie urządzenia, poza sprzyjającą atmosferą, zyskać można także oryginalne wyposażenie, które będziemy chcieli eksponować.

 

Cały świat martwi się dziś doniesieniami o złym stanie środowiska, zanieczyszczeniu powietrza i smogu. Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, że z równie groźnymi dla zdrowia czynnikami stykamy się również w domowych warunkach. Często parametry powietrza, jakim oddychamy w mieszkaniach, bywają nawet gorsze niż tego na zewnątrz. Poważną bolączką jest duże stężenie zanieczyszczeń, niedobór tlenu, nieodpowiednia temperatura, a także za duża lub za niska wilgotność względna. Jednocześnie nie są to problemy, których nie można rozwiązać. Z pomocą przychodzą urządzenia poprawiające jakość powietrza w pomieszczeniach.

 

GŁĘBOKI WDECH BEZ OBAW

W powietrzu, którym oddychamy, obecne są nie tylko życiodajny tlen i inne gazy, ale także liczne zanieczyszczenia. Są to przede wszystkim nieprzyjemne zapachy, lotne związki organiczne (LZO), formaldehyd, ozon, roztocza, kurz, dym papierosowy, bakterie i wirusy, sierść zwierząt, pyłki oraz zarodniki pleśni. Narażenie na kontakt z tymi czynnikami prowadzi do groźnych schorzeń i problemów zdrowotnych, takich jak: astma, podrażnienie gardła, nosa i oczu, choroby układu oddechowego, rak płuc, choroby serca czy problemy z płodnością. Warto więc zadbać o poprawę jakości powietrza w domu, niwelując stężenie zanieczyszczeń. Specjalistami w tej dziedzinie są oczyszczacze powietrza – urządzenia, które za pomocą wymiennych filtrów (HEPA, elektrostatycznych lub węglowych) wychwytują niepożądane substancje i skutecznie je neutralizują. Silnik zapewnia cyrkulację powietrza, a tym samym wydajność czyszczenia. Warto wziąć pod uwagę także obecność funkcji automatycznego regulowania tempa wymiany powietrza. Im większa prędkość oczyszczacza powietrza, tym więcej razy powietrze będzie wymienione w ciągu godziny. Najlepiej jednak, gdy urządzenie pracuje ciągle. Dzięki temu powietrze nieustannie krąży, stale zyskując na świeżości. O skuteczności oczyszczacza świadczy wysoki współczynnik dostarczania czystego powietrza CADR (Clean Air Delivery Rate), na jego podstawie szacowana jest maksymalna powierzchnia pomieszczenia, w którym oczyszczacz będzie skutecznie filtrował powietrze. Dodatkowym atutem niektórych modeli jest funkcja aromatyzera, który pozwala wypełnić przestrzeń przyjemnym zapachem. Dzięki wskaźnikowi jakości powietrza, możemy natomiast na bieżąco kontrolować parametry domowego mikroklimatu.

Sam wygląd oczyszczaczy również bywa bardzo atrakcyjny, szczególnie w przypadku designerskich urządzeń. Ażurowana obudowa, nowoczesna bryła oraz neutralna kolorystyka pozwalają wkomponować urządzenia w dowolną aranżację.

 

FOTO: OCZYSZCZACZ POWIETRZA ROGER, STADLER FORM

 

OSUSZACZ CZY NAWILŻACZ?

Dobremu samopoczuciu nie sprzyja ani suche, ani zbyt wilgotne powietrze. Optymalne warunki stwarza powietrze zawierające pomiędzy 40 a 60% pary wodnej. Do określenia tego parametru niezbędny jest higrometr cyfrowy, dzięki któremu można samodzielnie zmierzyć wilgotność względną w danym pomieszczeniu. Wyniki pomiaru jednoznacznie wskażą jakiego urządzenia będziemy potrzebować – nawilżacza, który nasyci powietrze cząsteczkami wody, czy osuszacza, wychwytującego wilgoć.

Dla zachowania odpowiedniego klimatu, nowoczesne nawilżacze również wyposażane są w higrostat, dzięki czemu mogą działać bardzo precyzyjnie, tak jak model w technologii ultradźwiękowej. Nawilżacze wydmuchują parę w postaci mgiełki – w zależności od trybu – ciepłej lub zimnej, o różnych zakresach wilgotności. W trybie automatycznym urządzenie samo dostosowuje poziom wyjściowy, a wskaźniki poziomu wody informują, kiedy należy uzupełnić zbiornik wodą. Dozownik zapachów pozwala wzbogacić powietrze o ulubiony aromat.

Najzdrowszą i najbardziej naturalną technologią nawilżania jest ewaporacja. Nawilżacze ewaporacyjne są niezwykle energooszczędne, bo dla zdrowego klimatu w pomieszczeniu powinny pracować bez przerwy. Antybakteryjne filtry dają natomiast pewność, że nawilżone powietrze jest higienicznie czyste, a urządzenia z funkcją oczyszczania powietrza nie tylko zwiększą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, ale też zadbają o jego jakość.

 

FOTO: NAWILŻACZ POWIETRZA EVA, STADLER FORM

 

Odwrotne zadanie spełniają osuszacze powietrza – skutecznie rozprawiają się z nadmiarem wilgoci, a tym samym zapobiegają rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Dehumizator wychwytuje wodę z powietrza i gromadzi ją w zbiorniku o pojemności kilku litrów. W niektórych modelach można ją odprowadzać automatycznie, po podłączeniu dedykowanego przewodu.

Profesjonalne urządzenia oferują wydajność osuszania nawet do 20 litrów na dobę, przy niskim poborze prądu. Określony czas pracy osuszacza można ustawić za pomocą timera.

Warto szukać urządzeń nawilżających i osuszaczy o takich funkcjach i parametrach, ale też niebanalnym designie. Nawilżacz w formie kostki czy futurystycznej zaokrąglonej bryły albo elegancki osuszacz o opływowych kształtach klepsydry mogą być jednocześnie stylową ozdobą wnętrza.

 

FOTO: RODZINA NAWILŻACZY POWIETRZA OSKAR, STADLER FORM

 

CIEPŁO-ZIMNO

Dla pełnego komfortu przebywania we wnętrzach potrzeba jeszcze optymalnej temperatury. W celu zapewnienia idealnych warunków termicznych latem, gdy często doskwierają nam upały, warto sięgnąć po przenośny wentylator, który można ulokować w dowolnym miejscu i w miarę potrzeb zmieniać jego lokalizację. W przestrzeniach o ograniczonym metrażu dobrze sprawdza się smukły wentylator kolumnowy, który swoim designem przypomina bardziej element kina domowego albo współczesną rzeźbę niż tradycyjny wentylator. Bliższe klasycznej wizji urządzenia są modele owalne, które wcale nie muszą wyglądać monotonnie. Przykładem jest chociażby wentylator w obudowie z bambusa czy w kształcie litery „Q” o industrialnym wyglądzie. Pod nieoczywistą powierzchownością kryje się technologia, która wprowadza do wnętrz przyjemny powiew chłodnego powietrza w gorące dni. W wentylatorach z regulacją prędkości cyrkulacja powietrza może być ustawiona w różnych zakresach – od lekkiej bryzy do odświeżającej wichury, a sterować nimi można za pomocą wbudowanego panelu lub pilota.

 

FOTO: WENTYLATOR OTTO, STADLER FORM

 

Podobne zalety mają nowoczesne termowentylatory, czyli urządzenia typu 2w1, które w zależności od wybranego programu, chłodzą lub grzeją, dostosowując temperaturę do indywidualnych preferencji. Praktyczną funkcją jest opcja ogrzewania powietrza tylko do danego poziomu, który później jest już tylko podtrzymywany. W grzejnikach wykorzystywane są różne rodzaje technologii: PTC grzejniki ceramiczne, termowentylatory, grzejniki kwarcowe, grzejniki olejowe lub promienniki podczerwieni. Zróżnicowana jest także wydajność poszczególnych modeli. Im więcej energii mają produkować, tym ich moc powinna być wyższa.

Najczęściej termoregulatorów używa się jako uzupełnienia systemu ogrzewania. Dzięki nim przyjemniejsze staje się też przebywanie w pomieszczeniach w okresach przejściowych: wiosną i jesienią. Podobnie jak pozostałe urządzenia poprawiające jakość powietrza, wpływają na komfort i dobre samopoczucie domowników, a ich bryły wpisują się we współczesne wzornicze trendy.

 

FOTO: WENTYLATOR KOLUMNOWY PETER