Design

Wydarzenia

10. Noc z Designem - podsumowanie

Tekst Galeria Wnętrz DOMAR S.A. • Zdjęcia Galeria Wnętrz DOMAR S.A.

2018-06-28
10. Noc z Designem - podsumowanie

Galeria Wnętrz Domar we Wrocławiu już po raz dziesiąty stała się miejscem największego na Dolnym Śląsku wydarzenia w świecie polskiego wzornictwa. Jubileuszowa Noc z Designem to ponad 30 wystaw, warsztaty, pokazy specjalne, debata o kondycji polskiego wzornictwa, a przede wszystkim okazja do przyjrzenia się dorobkowi polskich projektantów na przestrzeni dziesięcioleci. Dyrektorem artystycznym jubileuszowej Nocy z Designem była uznana na świecie polska projektantka Dorota Koziara, która prowadzi własne studio w Mediolanie. Wystawy przygotowane na 10. Noc z Designem będzie można jeszcze przez najbliższy miesiąc oglądać w Galerii Wnętrz Domar.

 

Swoje niezwykłe projekty zaprezentowali między innymi Tomasz Augustyniak, Mowo Studio, Agnieszka Bar, Jadwiga Husarska, Oskar Zięta, Bartek Mejor, pracownia Pawlak&Stawarski, Magdalena Kasprzyca i Szymon Hanczar oraz Tomasz Chołuj. Nie zabrakło także ponadczasowych pracklasyków – Romana Modzelewskiego i Rajmunda Hałasa. Najnowsze projekty autorstwa Alessandro Mendiniego - szezlongi Alex zaprezentowała marka Ecopixel. Jej założyciel, znany projektant Jan Puylaert z Holandii przyjechał z projektami dla marki WET, która jako pierwsza na świecie zaprojektowała i wyprodukowała innowacyjne wanny i umywalki ze światłem ledowym wewnątrz.

 

noc z designem 2018

 

Mimo, że na Noc z Designem z nie dotarł mistrz Alessandro Mendini, którego w Mediolanie zatrzymały ważne sprawy osobiste, dla gości przygotowano specjalną niespodziankę – sfilmowany wywiad Doroty Koziary z Alessandro Mendinim. Była to opowieść o pracy i dorobku mistrza, jego dziełach i inspiracjach.

 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Nocy z Designem, a jednocześnie zaproszeniem do dyskusji na temat kondycji światowego i polskiego designu było hasło: „Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd idziemy”. O tym jak zmieniało się polskie wzornictwo i jak jest ono postrzegane obecnie w perspektywie lokalnej i globalnej Dorota Koziara rozmawiała podczas debaty prowadzonej przez znanego polskiego dziennikarza i krytyka sztuki Łukasza Radwana.

 

10 noc z designem

 

Prezentowana po raz pierwszy wystawa 10 TOP by Koziara była przeglądem najciekawszych - według Doroty Koziary - przykładów polskiego wzornictwa. Na wystawę, którą będzie można oglądać jeszcze do połowy lipca w GW Domar, składają się projekty Tomasza Augustyniaka, Tomka Rygalika, Mowo Studio Moniki Elikowskiej-Opali i Wojciecha Opali, Jadwigi Husarskiej, Studia Pawlak & Stawarski, Agnieszki Bar, Zakładów Ceramicznych Bolesławiec oraz Bartka Mejora. Wśród prac znalazł się także kultowy fotel RM 58 Romana Modzelewskiego i krzesło TYP 200-190Rajmunda Hałasa, które przez dziesięciolecia gościło w polskich domach, a dziś jest odrestaurowywane we współczesnych wersjach.

 

- Wybrałam wszystkie produkty na wystawę w czerni, prowokując tym samym dyskusję na temat ważności koloru czy w ogóle estetyki w projektowaniu i tym samym w najbliższym otoczeniu człowieka. Inną stroną wyboru czerni była chęć pokazania produktów w sposób ascetyczny – taki, który podkreśli ich elegancką formę. Wyjątkami w tym wyborze jest porcelana, wanna i kamionka, które pozostały, ze względu na materiał, w swoim naturalnym kolorze wynikającym z techniki ich produkcji. Dzięki temu wystawa 10 TOP jest pejzażem polskiego designu stworzonym przez różnorodne linie monochromatycznych przedmiotów – mówi Dorota Koziara.

 

noc z designem wrocław 2018

 

Swoimi osiągnięciami pochwaliły się także polskie uczelnie artystyczne. Po wielkim międzynarodowym sukcesie wystawy zbiorowej Polish Design Tomorrow is Today w Mediolanie, której Art Dyrektorem była również Dorota Koziara, prezentowanej w ramach Salone del Mobile w Mediolanie w 2017, polskie uczelnie zaprezentowały swoje najnowsze osiągnięcia we Wrocławiu. Wśród z nich znalazły się: wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

Oskar Zięta zaprezentował wystawę „PLOPP – 4.0 Alfabet projektowania Oskara Zięty”. Jest ona realizowanaw dziesiątą rocznice przyznania tzw. „Oskara designu” czyli nagrody RedDot, za projekt PLOPPA. Jej celem jest promocja nie tylko polskiego wzornictwa, lecz również innowacyjnej i unikatowej technologii FIDU, która ma szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle jak i sztuce. Na wystawie główna uwaga została skierowana na PLOPPA – manifest technologii FIDU oraz ikonę, która od 10 lat jest znakiem rozpoznawczym polskiego designu na świecie.

 

noc z designem targi

 

Artysta fotograf Paweł Totoro Adamiec przyjechał do Wrocławia z wystawą fotografii kostiumowej „Królowie Nadbużanscy” z udziałem seniorów i dzieci. Zdjęcia powstały na V i VI Land Art Festiwal w 2015 i w 2016 roku. Jest to opowieść o przemijaniu i wielowymiarowej relacji ludzi z przyrodą. Tytułowi królowie w swej wizualnej oprawie łączą cechy różnych kultur, co jest odwołaniem do etnicznej złożoności Podlasia. Jedna z prac artysty znalazła się na okładce publikacji „Polish Design - New Era” prezentującej najnowsze osiągnięcia polskiego designu na użytek polskich placówek dyplomatycznych w świecie, promując tym samym nowy współczesny design z Polski.

 

Podczas Nocy z Designem po raz kolejny zaprezentowano efekty prac Dobrego Tygodnia Projektanta, programu pod patronatem polskiej marki Kler. Specjalne wystawy przygotowali także najemcy Galerii Wnętrz Domar, w których ofercie często znajdują się wiodące marki w dziedzinie światowego designu takie jak Artemide, Magis, Natuzzi, Slamp i wiele innych.

 

noc z designem ekspozycje

 

Najnowsze kolekcje pokazali także: Elżbieta i Sebastian Pietkiewicz, Tomasz Chołuj i Jerzy Gomółka z Pracoffni. Firma VZOR zaprezentowała kolorowe warianty fotela RM58 Romana Modzelewskiego oraz nieco mniej znane RM57, RM56. Marki Dolnośląskie, specjalnie przygotowały na Noc z Designem wystawę Magdaleny Kasprzycy i Szymona Hanczara oraz prace studentów i wykładowców polskich uczelni artystycznych - Wrocław, Warszawa, Poznań, Szczecin.

 

Goście Nocy z Designem uczestniczyli w licznych warsztatach, między innymi z fotografii, metaloplastyki i florystyki i wielu innych.

 

Imprezę uświetniły pokazy laserowe i muzyka na żywo w wykonaniu włoskiego zespołu Ottavo Richter w składzie Rafaelle Kohler, Domenico Mamone, Luciano Macchia, Alessandro Sicardi, Marco Xeres, Paolo Xeres. Rafaelle Kohler.

 

noc z designem pokaz laserowy

 

- Po raz kolejny pokazaliśmy, że impreza, którą początkowo przygotowywaliśmy z myślą o ekspertach, porywa serca nie tylko artystów i wykładowców uczelni artystycznych, ale wszystkich wrocławian zainteresowanych pięknym wzornictwem. To była wyjątkowa noc z udziałem wyjątkowych gości i z ogromną dawką wiedzy na temat tego, jak powstają niezwykłe projekty mebli i pięknych przedmiotów, z których możemy korzystać na co dzień, przebywać wśród nich w swoich domach i cieszyć się ich urokiem. Każdy mógł na żywo zetknąć z się z projektantami, artystami i pasjonatami sztuki wzornictwa. Jesteśmy dumni z tego, że Noc z Designem na stałe wpisała się w kalendarz kulturalnych wydarzeń Wrocławia. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Nocy z Designem. Do zobaczenia za rok – mówi Jakub Wallner – Dyrektor Galerii Wnętrz Domar.

 

10. Noc z Designem patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Wrocławia, partnerem merytorycznym była Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

 

noc z designem ekspozycje

 

Więcej informacji na stronie:

www.noczdesignem.pl