Design

Dekoracje

Designerskie akwarium

Tekst Joanna Aleksandruk • Zdjęcia Mariusz Rosłon Akwa Flora Podwodne Ogrody

2014-05-22
Designerskie akwarium

 

Myślisz czasami o zaaranżowaniu wnętrza z ujętym w tle akwarium? Lub posiadasz już takie, ale chciałbyś przerobić słodkowodne na morskie? Nie wiesz jak się do tego zabrać? Masz koncepcję, ale jeszcze się wahasz? Spójrz. Istnieje wiele różnic pomiędzy akwarium słodkowodnym a morskim. Zasadniczą kwestią jest koszt przygotowania i utrzymania, a także codziennych zadań z tym związanych. W środowisku hobbystów zajmujących się akwarystyką można dowiedzieć się o akwariach towarzyskich, biotopowych, z pielęgnacjami afrykańskimi i akwariach holenderskich... Wybór jest Twój: tradycyjne czy designerskie?

 

Przede wszystkim należy zacząć od kosztów związanych z procesem założenia akwarium. Wartość akwarium słodkowodnego o pojemności około 100 litrów rozpoczyna się od 700 złotych. Nieco inaczej jest z kwestią założenia akwarium morskiego o takiej samej pojemności wody – wartość wzrasta do 3000 bądź 4000 złotych. Należy zwrócić uwagę, iż jest to cena szacunkowa, a ceny poszczególnych elementów i marek znacznie mogą się różnić.

Słonowodne akwarium wymaga dodatkowych zasobów finansowych, które nie są potrzebne przy słodkowodnym. Należy przy tym zwrócić uwagę, że wyposażenia do słonowodnego akwarium nie dostaniemy od ręki w pierwszym lepszym specjalistycznym sklepie. Tutaj należy wykazać się chęcią, pasją i zainteresowaniem. Na początek należy się wyposażyć w dobrej jakości odpieniacz białek i żywe skały. Z punktu widzenia biologicznej filtracji jest to kwestia niezwykle istotna. Ponadto nie trzeba się już martwić o dodatkowy filtr zewnętrzny. Odpieniacz białek usuwa z wody rozpuszczone zanieczyszczenia. Natomiast mechaniczny filtr usuwa większe odpady, ale nie usuwa rozpuszczonych substancji.

 

 

Jeśli mowa o żywych skałach, to krótko ujmując: nie zaleca się zakładania akwarium morskiego bez żywych skał. Są one bardzo korzystne w prawidłowym utrzymaniu akwarium. Filtrują biologicznie wodę, są pokarmem dla niektórych gatunków ryb, a przede wszystkim służą jako doskonała kryjówka dla naszych ryb. Utrzymanie zbiornika słonowodnego w równowadze bez żywej skały może być trudniejsze niż z proporcjonalną ilością skały.

Wbrew pozorom zmiana wody jest nieco łatwiejsza niż w akwariach słodkowodnych. Okresowa wymiana wody stanowi najważniejszą czynność, jaką musimy wykonać. Zrozumiałe, że akwarium słodkowodne wymaga spuszczenia części wody i uzupełnienia braków niechlorowaną wodą z kranu. Różnica jest przy akwarium słonowodnym, gdzie zanim przystąpimy do uzupełnienia wody, trzeba ją przygotować w odpowiednim pojemniku. Następnie można przystąpić do uzupełnienia zbiornika.

Zaskoczeniem jest oferta cenowa rybek, przygotowana przez sklepy akwarystyczne. W większości gatunków koszty wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sztukę. Dodatkowo nieco mniej powszechny jest dostęp do ryb morskich. Wiele mniejszych sklepów nie posiada ani jednej ryby słonowodnej. Zatem kwestię zaopatrzenia się w „mieszkańców” akwarium musimy załatwiać w dość dużych sklepach akwarystycznych.

 

 

Znacznie więcej ryb słonowodnych musi zostać odpowiednio przygotowana do wpuszczenia do głównego akwarium, ponieważ pochodzą bezpośrednio z rafy. Gatunki słodkowodne są hodowane sztucznie, toteż ryby te nie wymagają przygotowania. Na rynku można uzyskać dostęp do specjalnych hodowców, którzy trzymają piękne i zdrowe ryby, jednak ich ceny są droższe. Warto jednak wspierać hodowle, ponieważ zwiększy to zainteresowanie akwarystów słonowodnymi zbiornikami.

Wśród zalet akwariów morskich jest możliwość utrzymywania bezkręgowców. Ciekawostką jest fakt, iż mamy ich nieograniczoną liczbę. W akwarium słonowodnym możemy mieć koralowce, małże, krewetki, rozgwiazdy, a także wiele innych dostępnych stworzeń. W tym wypadku wybór w sklepach zoologicznych znacznie wzrasta.

Gupiki, neonki, bojowniki… Chociaż mamy wiele gatunków rybek, to i tak kolorowych morskich rodzajów jest więcej. Przykładowo zebra soma żółta jest rybą, która swoim nieskazitelnym kolorem zapiera dech w piersiach. Błazenek okoniowy (słynna rybka Nemo), koniki morskie czy skrzydlice również zachwycają artystycznym wyglądem, kolorem i kształtem. Odżywianie rybek, wbrew uprzedzeniom, nie jest rzeczą trudną. Przyzwyczajenie rybek morskich do kupionego pokarmu może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Prawidłowe żywienie jest ważne, gdyż rybka może się stresować, co może doprowadzić do częstego jej chorowania.

 

 

Utrzymanie morskiego akwarium jest kosztowne i trudniejsze niżeli w przypadku zbiornika słodkowodnego. Pielęgnacja z biegiem czasu może stać się nieco mniej wymagająca, a za sprawą żywych skał można na dłużej utrzymać dobry stan wody.

Jeśli masz ambicje i pasję do założenia akwarium morskiego, to nie czekaj. Morskie akwarium jest doskonałym pomysłem na codzienne podziwianie nieskazitelnego błękitu we własnym mieszkaniu. Jest to wyzwanie, które procentuje w designerskiej aranżacji wnętrza i co więcej – pozwala podziwiać egzotyczne, morskie widoki i cudowne stworzenia. Fantastyczne kształty i kolory, rozgwiazdy, gołąbki, kamienie, ukwiały – to wszystko żyje i realizuje nieziemską fabułę z udziałem małych morskich bohaterów.