Design

Trendy

Dobry design na co dzień. Trendy i prognozy

Tekst /Rozmawiała: AGNIESZKA BRODACKA-HORDEJUK • Zdjęcia STREFA DESIGN BY EMPIK WWW.EMPIK.COM/DESIGN

2021-08-23
Dobry design na co dzień. Trendy i prognozy

Design przedmiotów, którymi się otaczamy i z których korzystamy każdego dnia, ma znaczący wpływ na nasz komfort oraz poczucie estetyki. Przedmioty użytkowe coraz częściej kupujemy z większą świadomością, przywiązując wagę do detali. Na jakie produkty warto zwrócić uwagę, podpowiada Agnieszka Strzałkowska, Project Manager Strefy Design by Empik.

 

 

Trendy wnętrzarskie zmieniają się dość dynamicznie. Często są naturalną odpowiedzią na bieżącą sytuację społeczną. Jak obecne realia wpłynęły na design i jakie główne tendencje wyróżniają się w tym roku?

– Tegoroczne trendy zostały zdominowane przez sytuację, z którą zmierzył się cały świat. Ma to odwzorowanie w projektowaniu, aranżowaniu, remontowaniu i dekorowaniu mieszkań, domów czy wybranych pokoi. Trendy są także odzwierciedleniem naszych podstawowych potrzeb, a w tym sezonie są to: poczucie bezpieczeństwa, powrót do natury, oryginalność, relaks czy optymizm. Widać to także w palecie barw – w 2021 roku najmodniejszymi okazały się spokojne, ciepłe kolory symbolizujące moc Ziemi, odcienie na pograniczu brązu i beżu, ochra, żółty w surowszym wydaniu, stonowane szarości i zielenie. Zapewniają one kolorystyczną równowagę we wnętrzach. Dzięki nim dom staje się miejscem regeneracji i odnowy, gdzie króluje ciepła atmosfera. Aranżacje w tych odcieniach są często oszczędne, czerpiące inspiracje z natury i wysmakowane. Podsumowując, w tym sezonie stawiamy przede wszystkim na pragmatyzm i przytulność, ale również oryginalność.

 


FOTO: IN WOOD WE TRUST

 

 

Po jakie modne elementy warto sięgnąć, aby osiągnąć taki efekt?

– Projektanci, dekoratorzy oraz trendsetterzy prześcigają się w poszukiwaniu nowych rozwiązań w aranżacji wnętrz i inspirują do zmian w domowej przestrzeni. Powrót do natury to zdecydowanie motyw przewodni roku. Tworzą go: ciepłe barwy, wyraziste materiały oraz drewniane meble, miękkie tekstylia, modne dekoracje w postaci koszy, lnianych poduszek, bawełnianych pledów czy ultramodnej trawy pampasowej. Miksujemy ze sobą naturalne materiały oraz faktury, które wpisują się w nurt ekologiczny. Czerpiemy garściami od Matki Ziemi i sięgamy po naturalne surowce: drewno, rattan, wiklinę, bambus, kamień, bawełnę, len. Prognozujemy, że w kolejnych sezonach nadal modne będą wnętrza aranżowane w duchu ekologii oraz bliskości ze światem fauny i flory.

 

 

FOTO:BLOOMINGVILLE

 

 

Który styl wnętrzarski można zatem uznać obecnie za wiodącą estetykę? Czym się on wyróżnia?

– Naturalną konsekwencją obecnych trendów stał się popularny w tym roku styl Japandi, czyli miks nowoczesnego japońskiego i skandynawskiego minimalizmu. Połączenie tych dwóch stylów zaowocowało stworzeniem aranżacji oszczędnej i funkcjonalnej, ale jednocześnie przytulnej. Japandi cechuje się łagodną paletą barw opartą na szarości, beżu i łagodnej zieleni, niewielką liczbą przedmiotów i prostotą kształtów. Do tego stylu pasują także rośliny i naturalne materiały. Czyste, jasne przestrzenie, wyposażone w niezbędną liczbę mebli i dodatków, sprawiają, że wnętrza „oddychają” i nabierają lekkości, a jednocześnie uspokajają i nie przytłaczają.

Właśnie dlatego obydwa nurty tworzące styl Japandi tak dobrze ze sobą współgrają: zarówno styl japoński, jak i scandi są oparte na chęci stworzenia wnętrza przytulnego, a jednocześnie bardzo prostego.

 


FOTO: BAZYLIA

 

 

Jakie jeszcze wzornicze tendencje można zaobserwować w dziedzinie dodatków?

– Wszystko, o czym wspomniałam wcześniej, jest związane z powrotem do korzeni, a co za tym idzie do autentycznego rzemieślnictwa, sztuki ręcznego wytwarzania pięknych przedmiotów oraz wspierania lokalnych producentów. Z tego wyrasta kolejny ważny trend, jeden z moich osobistych faworytów, czyli wielki powrót ceramiki. I mimo że mogliśmy go zaobserwować już jakiś czas temu, to w przyszłych sezonach pojawi się w nieco odmienionym, nowoczesnym wydaniu: skandynawskim, minimalistycznym i właśnie ręcznie tworzonym. Piękna ceramika to element filozofii celebrowania życia oraz radości z małych momentów.

 

FOTO: HK LIVING

 

 

Naturalne aranżacje są piękne i przytulne, ale nie każdy musi być ich entuzjastą. Czy wśród obecnych trendów można znaleźć dla nich jakąś alternatywę?

– Trendem stojącym w kontrze do rutyny i szarej codzienności jest maksymalizm. To propozycja dla indywidualistów, którzy nie boją się zmian. Z tym nurtem idealnie współgrają wyraziste kolory, mocne rudości, czerwienie, ochra, musztardowy żółty. Odpowiednio łączone, mocne barwy mogą stać się harmonijnym i finezyjnym rozwiązaniem dla modnych wnętrz sypialni i salonów, aranżowanych w duchu eklektyzmu.

 

FOTO: DEKORIA

 

 

Czy na koniec mogłaby Pani podpowiedzieć naszym czytelnikom, jak za pomocą aktualnych trendów dokonać efektownej metamorfozy wnętrza?

– Szybka i łatwa metamorfoza jest możliwa za sprawą modnych w tym sezonie dodatków, takich jak plakaty czy autorskie grafiki od rodzimych artystów niezależnych. Bardzo popularne są obecnie ścienne galerie, w których można połączyć kilka grafik w tej samej temperaturze barwowej czy trendzie. Motywy przewodnie to: abstrakcyjne kształty, czarno-białe reprodukcje, fotografie ikon popkultury, plakaty botaniczne i te związane z topografią znanych miejsc.

 

 

FOTO: HOG STUDIO

 

 

W designerskim wnętrzu na półkach czy parapetach pojawią się wazony i doniczki o geometrycznych kształtach, z kolorowego szkła czy ceramiki w modnych odcieniach; często oryginalne z popularnym teraz motywem twarzy. Wygodną sofę dopełnią natomiast poduszki i koce dekoracyjne w odważnych kolorach, printach kwiatowych lub te plecione w stylu boho.

 

 

FOTO: MADAME SOLZ I HOME DESIGN

 

 

Warto wzbogacić wystrój o welurowy puf. To naprawdę praktyczny mebel, który dodatkowo pełni rolę niestandardowej ozdoby. Można postawić na nim tacę dekoracyjną ze świecami zapachowymi dostosowanymi do sezonu.

 

Pomysły na dekoracje kuchni są nieograniczone. Praktyczną ozdobą może być półka ścienna z zastawą, dzięki której uzyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie i prezentację pięknej, ręcznie robionej, unikatowej ceramiki.

 

Podstawową zasadą dekoracji kuchennego blatu jest ustawienie na nim przedmiotów, z których korzystamy najczęściej. Może to być ekspres do kawy, elegancki robot kuchenny lub drewniana deska do krojenia. Genialnym dopełnieniem dekoracji są doniczki i kwietniki z kwiatami jadalnymi lub ziołami.

 

Bogaty wybór wyselekcjonowanych, designerskich produktów zarówno od uznanych, niezależnych polskich projektantów, jak i cenionych międzynarodowych marek, zebraliśmy w naszej Strefie Design by Empik, w której nie brakuje modnych dodatków.