Design

Trendy

Eco design

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-11-04
Eco design

W ostatnim czasie ekologia na do dobre zadomowiła się w większości sfer naszego życia. Ekologiczne jedzenie, segregacja śmieci, oszczędność wody i energii elektrycznej – te hasła za sprawą różnego rodzaju kampanii społecznych coraz bardziej utrwalają się w naszej świadomości.

 

 

Dbanie o środowisko nie musi jednak istnieć w naszym życiu na zasadzie z góry narzuconych standardów funkcjonowania. Wręcz przeciwnie – może stać się przyjemnością, a nawet inspirować. Z takich właśnie inspiracji wyłonił się popularny ostatnio trend – eco design.

Można określić go mianem stylu, jednak nie stylistyka jest tu kwestią kluczową. Wynika on bowiem ze swego rodzaju filozofii, która skłania człowieka do podejmowania różnego rodzaju kroków mających na celu eliminację z naszego otoczenia przedmiotów i substancji nieprzyjaznych środowisku.

Wnętrza aranżowane w stylu ekologicznym to przede wszystkim naturalne materiały. Często wykorzystywane jest więc drewno – na ogół w formie surowej, niepokrytej farbą. Mile widziany będzie również kamień oraz naturalne tkaniny, jak bawełna czy len. Ze stylem tym doskonale korespondować będą meble z bambusa, rattanu i wikliny. Ich wizualna lekkość doskonale podkreśli naturalność naszego wnętrza.

Podejmując się aranżacji ekologicznego wnętrza, musimy być konsekwentni w doborze materiałów. Znaczna ilość tworzyw sztucznych zniweczy nasze zamierzenia, styl „półekologiczny” całkowicie mija się bowiem z celem.

Dobór naturalnych tkanin jest podstawą, jednak nie wystarczy zakupić kilka drewnianych mebli, by wprowadzić w życie ideę eco designu. Natura to przecież także rośliny, a tych w ekologicznym wnętrzu nigdy za wiele. Dużej ilości żywej zieleni sprzyjać będzie oczywiście obecność wielkoformatowych okien, które wpuszczą do środka odpowiednio dużo światła słonecznego.

Choć wnętrza w stylu ekologicznym są z reguły oszczędnie wyposażone, nie wyklucza to oczywiście możliwości zastosowania ciekawych dodatków. Tworzywo bierze tu wprawdzie górę nad formą, jednak drewniane, ręcznie wykonane rzeźby również bywają naprawdę piękne. Doskonałym, wpasowującym się w koncepcję pomysłem będą również wykonane z papieru klosze na lampki czy żyrandol. Jest to pomysł nie tylko wierny idei, ale w ostatnim czasie również modny.

Ekologia niejedno ma imię – to nie tylko wykorzystanie naturalnych materiałów, ale również wszelkie inne działania ograniczające eksploatację surowców. Jeżeli na strychu zalega nam stara, zniszczona komoda, wykorzystajmy ją! Po odnowieniu (oczywiście unikając pokrywania jej syntetycznymi farbami) będzie mogła rozpocząć swoje drugie życie. Upcycling nieustannie zyskuje na popularności – w Internecie znajdziemy dziesiątki pomysłów na przywrócenie starych mebli do użytku.

Chociaż – jak zostało wcześniej powiedziane – eco design na pierwszym miejscu stawia tworzywo i sposób wykonania, nie zaś wygląd, jego również nie możemy całkowicie zaniedbać. Bliskość z naturą zamanifestujemy również, urządzając wnętrze w odpowiednich barwach. Najlepiej sprawdzą się jasne, stonowane kolory, przywołujące skojarzenia z naturą - roślinna zieleń, biel, odcienie beżu i brązu. W znacznym stopniu kolorystyka wynikać będzie z faktu, iż nasze meble, podłoga czy dodatki wolne są od sztucznych, toksycznych substancji. Ekologicznego ducha mogą natomiast zniszczyć jaskrawe, agresywne kolory. Obecność barwy czerwonej czy pomarańczowej można by usprawiedliwić, wszak są obecne w przyrodzie, jednak w większym stopniu się z nią nie kojarzą. Co więcej, jaskrawe kolory sprawią, że w takim wnętrzu trudno będzie nam się skupić oraz wypocząć po ciężkim dniu.

Styl ekologiczny, choć jego zasady są wyraźne i wymagają konsekwencji w stosowaniu, jest też dość elastyczny. „Ducha natury” z powodzeniem można zaadaptować we wnętrzach rustykalnych lub nawiązujących do stylu skandynawskiego, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się prostota i naturalność.

Niektórzy mogą uznać, że aranżując wnętrze w stylu ekologicznym zmuszeni są pogodzić się z rezygnacją z atrakcyjnego wyglądu przedmiotów na rzecz ich naturalności. Tymczasem to właśnie natura odpowiedzialna jest za największe piękno. My zaś powinniśmy czerpać z niej pełnymi garściami, ponieważ im więcej znajdzie się jej w naszym domu, tym mniej będziemy jej szkodzić.