Design

Projektanci i architekci

Futurystyczny szyk. Dom w aurze splendoru

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia MIH DESIGN • Stylizacja MAGDALENA HOFMAN MIH DESIGN

2020-06-25
Futurystyczny szyk. Dom w aurze splendoru

Wnętrze tego domu nie należy do przeciętnych. Króluje w nim aura wyjątkowego luksusu, a klasyczny splendor spotyka się z futurystyczną myślą projektową. W efekcie jest i nowocześnie, i szykownie, a do tego przestronnie, jasno oraz komfortowo.

 

Już od progu wystrój domu zdradza swój wysublimowany klimat. Wnętrze jest spójne, choć nie brakuje tu eklektycznych akcentów. Pojawiają się nawiązania do nurtu art déco, kultury pop, sztuki, estetyki glamour, designerskie projekty, a także odwołania do współczesnych trendów oraz rozmaite innowacje. Z tych oryginalnych komponentów powstała niepowtarzalna aranżacja, która zachwyca efektownymi detalami i ogromną kreatywnością.

 

 

MOCNE WEJŚCIE

Do wnętrza prowadzą reprezentacyjny wiatrołap i hol, będące wizytówką domu. Złote akcenty, lustrzane ściany, pikowane aksamitne siedzisko, dodające blasku podświetlone listwy przypodłogowe, a także dominujący deseń marmuru to kwintesencja luksusu, który emanuje tutaj z każdego detalu. Na drodze do kuchni mijamy nowoczesną, przełamującą klasyczny wyraz całości konsolę w biało-czarne pasy, co zapowiada, że w tym projekcie spodziewać się można wielu nieoczywistych rozwiązań.

 

 

WIZJA Z PRZYSZŁOŚCI

Nowocześnie zaaranżowana kuchnia zachwyca innowacyjnością i futurystycznym wzornictwem. Jej centrum stanowi biała wyspa o niespotykanych zaokrąglonych kształtach, przy której stanął rząd designerskich hokerów w złotym kolorze. Ponad nią góruje minimalistyczny okap typu tuba oraz spektakularnie wyglądająca lampa LED w kształcie serpentyny nonszalancko zarzuconej na złoty drążek. Biała, lśniąca zabudowa meblowa kontrastuje z ciemnymi frontami oraz urządzeniami AGD, a ekskluzywne przeszklone, podświetlane gabloty prezentują równie wyszukane naczynia. Całość okrasza deseń marmuru wprowadzonego w aż trzech wariantach kolorystycznych – biały pojawia się na blacie i bryle wyspy, szary wyznacza linię szafek ściennych, a brunatny upiększa wnętrze wiszącej witryny.

 

 

PRZESTRZEŃ URZEKAJĄCA PERFEKCJĄ

Strefa dzienna willi zachwyca z wielu powodów. Po pierwsze urzeka jej metraż, przestronność oraz wielość aneksów służących relaksowi, które mogły się tu zmieścić. Po drugie zachwyt budzi ilość zastosowanych detali. Po trzecie ich wyjątkowy styl czerpiący wiele z artdekowskich idei, ale i nowoczesnego designu. W centrum pokoju dziennego znalazły się welurowe kanapy z niskimi oparciami ustawione w sąsiedztwie panoramicznego kominka oraz kina domowego. Białe szafki komponują się z kolorem ścian – gładkich lub zdobionych fakturą marmuru, deseniem pionowych pasów czy motywem dekoracyjnych kwiatów. W centrum aneksu wypoczynkowego znalazły się okrągłe stoliki – jeden czarno-złoty, a drugi jasny z bryłą zdobioną żłobieniami. Wokół rozmieszczono też kilka stolików przypominających marmurowe bloki czy cokoły pomników. Na jednym z nich stanęła figura przedstawiająca sylwetkę mężczyzny z rozłożonymi rękoma nawiązująca do estetyki art déco i antycznych rzeźb. Z szykownej stylistyki z pierwszej połowy ubiegłego wieku zaczerpnięte są też użyte we wnętrzu konsole, podłużne lustra o zaokrąglonych narożach oraz stojąca lampa przypominająca palmę lub pióropusz. Jako estetyczne kontrapunkty pojawiają się plakaty z postaciami ze współczesnej kultury oraz kultowy fotel bańka. W przestronnym wnętrzu zaplanowane zostały aż dwa aneksy jadalniane. Pierwszy zorganizowano wokół okrągłego blatu, drugi przy obszernym prostokątnym stole, w jasnym wykuszu. Oba stoły wykonane są z ciemnego, bogato użylonego marmuru. Do każdego dobrano równie efektowne krzesła o nowoczesnym designie. Ich złote stelaże idealnie komponują się z oryginalnymi lampami oraz licznymi detalami w tym prestiżowym odcieniu.

 

 

 

WE WŁOSKIM STYLU

Na górę prowadzą schody spiralne o futurystycznej konstrukcji. Bezpośrednio pod nimi projektantka zaaranżowała zaciszny kącik z eleganckim szezlongiem i złotym stolikiem typu pieniek. Całość dopełnia kaskada lamp molekularnych w stylu modern classic. Na pierwszym piętrze mieści się komfortowa sypialnia utrzymana w konwencji pałacowej z wyraźnymi wpływami stylu włoskiego. Okazało się, że i tutaj marmur, złoto, pikowany aksamit i szkło sprawdziły się doskonale, tworząc wygodną, a przy tym wyjątkowo prestiżową strefę snu. Tuż za masywnym łóżkiem zaprojektowana została garderoba z przeszklonymi frontami. Obok znalazło się lustro – dokładnie takie, jakie zastosowano w aranżacji salonu. Naprzeciw natomiast ulokowano eliptyczną komodę z ukrytym w jej wnętrzu telewizorem, który swoją obecność ujawnia dopiero, gdy automatycznie wysuwa się z komory mebla po włączeniu tej funkcji przez domowników. Przy oknie umieszczono nowoczesną leżankę o asymetrycznej bryle w duecie ze złotym stolikiem w kształcie kielicha. W tej szykownej przestrzeni, dla przełamania, pojawiły się akcenty z przymrużeniem oka, jak portret włoskiej donny usiłującej utrzymać ołówek pod nosem czy lampki nocne o niestandardowych podstawach, bo w formie pistoletu i zapatrzonego w dal królika. Nad tak skomponowaną całością dumnie góruje rozbudowany, choć eterycznie prezentujący się żyrandol z sekwencji dmuchanych kul.

 

 

TRZY OBLICZA ŁAZIENKI

W domu są trzy łazienki. Pierwsza zlokalizowana jest na parterze i przeznaczona dla gości. To pomieszczenie, w którym zdecydowano się na ciemniejszą tonację. Tym razem czerń zdominowała biel, a obok typowego dla całej willi złota i marmuru pojawiło się lastryko w monochromatycznej tonacji. Druga łazienka mieści się na piętrze i również ma służyć przede wszystkim gościom. Tutaj króluje biel przełamana złotymi akcentami. Wyposażenie ograniczono do minimum. Znalazły się tu wyłącznie kabina typu walk-in, umywalka na postumencie ustawiona przy charakterystycznym dla stylistyki całego domu podłużnym pionowym lustrze, a także podwieszana toaleta. Bardzo kobiecy charakter wyróżnia łazienkę główną, przylegającą do sypialni. Jej wnętrze to kombinacja szykownego marmuru, złota, szkła i podświetleń, które wyczarowują magiczną aurę. Lustro nad subtelnie zaokrągloną szafką z dwiema umywalkami oraz toaletką wyznacza te trzy strefy za pomocą łukowań układających się w arkadę – motyw typowy dla inspirującego się architekturą nurtu art déco. W łazience wyznaczono kabinę prysznicową, tym razem zamkniętą, a także aneks kąpielowy z okrągłą wanną, przy której stanął złoty stolik na akcesoria toaletowe, a nad nią zawisł obraz przedstawiający kobietę z zasłaniającym twarz kwiatem. Tak wykreowany salon kąpielowy budzi zachwyt, podobnie jak aranżacja całego domu, gdzie aura splendoru przenika się z futurystycznym szykiem.