Design

Trendy

Królestwo drewna. Meble w stylu retro

Tekst TYTUS TUSIŃSKI • Zdjęcia GRUPA JPS

2020-05-08
Królestwo drewna. Meble w stylu retro

Meble utrzymane w stylu retro, dzięki dobremu projektowi i wykonaniu z uniwersalnego materiału, jakim jest drewno, charakteryzują się ponadczasowością. Świetnie sprawdzają się zarówno jako samodzielna aranżacja, jak i dodatek do współczesnego wnętrza.

 

Styl retro jest trudny do zdefiniowania. W tym pojęciu mieszczą się zarówno smukłe meble nawiązujące do stylistyki lat 50. i 60. ubiegłego wieku, jak i wyposażenie stylizowane na epokę baroku, a nawet niektóre sprzęty będące przedstawicielami stylu skandynawskiego.

 

ZAMYSŁ STYLU RETRO

Niezależnie od tego, jaka interpretacja stylu przemawia do nas najbardziej, dobrze zaaranżowana, spójna kompozycja będzie doskonałym przepisem na stworzenie oryginalnego, niezwykle klimatycznego wnętrza. Efekty dekoratorskich starań prezentują się gustownie i elegancko. To osiągnięcie najbardziej udaje się w przypadku zastosowania stołów, stolików oraz szafek rodem z lat 50. posiadających liczne zdobienia albo prostszą formę nawiązującą delikatnie do stylu skandynawskiego.

 

MEBLE SKANDYNAWSKIE A STYL RETRO

Oba nurty projektowania i urządzania wnętrza mają ze sobą wiele wspólnego. Trend skandynawski może zostać z powodzeniem dopełniony umeblowaniem retro wykonanym z jasnego drewna. Świetnie sprawdzą się tutaj również klasyczne meble z niewielkimi, rozszerzającymi się ku dołowi nogami, często projektowane z myślą o obydwu stylach jednocześnie. Jasne barwy, a także wrażenie domowego ciepła, jakie wnosi ze sobą drewno, sprawiają, że styl retro i wnętrze w konwencji skandynawskiej świetnie się dopełniają oraz pozwalają na stworzenie aranżacji, w której oba porządki płynnie się przenikają.

 

 

LOFT A STYL RETRO

Niezwykłą popularnością cieszy się ostatnio trend wyposażania loftowego wnętrza w meble retro. Jest to bardzo efektowne, kontrastowe połączenie. Surowość i chłód zostają wówczas przełamane domowym ciepłem drewnianych mebli. Gołe ściany z cegieł lub betonu i odsłonięte rury instalacji są świetną, ale też nieoczywistą oprawą dla stylowego, klasycznego, eleganckiego umeblowania.

Taką aranżację pokochają wielbiciele zaskakującego wystroju.

 

RETRO W EKLEKTYCZNYM WNĘTRZU

Cechą retro jest łatwość, z jaką można wkomponować jego elementy w inne konwencje. Eklektyczne wnętrza nie są tu wyjątkiem. Szafki i komody z jasnego drewna, a także krzesła lub inne mniejsze meble idealnie wpasują się w gust wielbicieli niekonwencjonalnych aranżacji. Ważne jest, aby pilnować spójności pod względem zastosowanych wybarwień i faktur przedmiotów. Dzięki temu całość, pomimo że stanowi połączenie różnych koncepcji, będzie harmonijna i nie sprawi wrażenia chaosu.

 

 

RUSTYKALNE WNĘTRZE A STYL RETRO

Meble retro są na tyle fenomenalne, że poradzą sobie nawet w środowisku sielskiego wnętrza. Świetnie odnajdą się tutaj proste, niezdobione stoliki i konsole z fakturą drewna, na niedużych nogach. Sprawdzą się także modne w czasach PRL-u szafki kuchenne, takie jak białe kredensy z przeszklonymi drzwiczkami w górnej części.

 

CZAR PRL-U

Szczególną odmianę opisywanego stylu, jaką możemy zaobserwować w Polsce, stanowią aranżacje tworzone z wykorzystaniem mebli pamiętających poprzednią epokę. Ten trend zyskuje popularność dzięki łatwej dostępności takiego umeblowania. W internetowych serwisach ogłoszeniowych i na targach staroci można nabyć nieco wysłużone przedmioty w atrakcyjnej cenie. Po stosunkowo prostym odnowieniu, najczęściej polegającym na wyczyszczeniu, zabezpieczeniu i polakierowaniu, nasz nabytek zyskuje drugą młodość. Zabytki PRL-u tworzą ciekawe kompozycje ze współczesnymi meblami. Sprawia to, że całość nie przytłacza zanadto prostą formą. Najczęściej spotykane wyroby meblowe to kredensy, stoły na wysoki połysk, fotele o prostych, drewnianych podłokietnikach i stoliki kawowe z nogami podkutymi blachą.

 

 

SPÓJNE MIESZKANIE W STYLU RETRO

Jeżeli nie chcemy kontrastowych zestawień, całość wnętrza powinna być utrzymana w stylu retro. W tym celu ściany malujemy pastelową farbą lub wyklejamy soczystymi, wzorzystymi tapetami. Dobrym materiałem na podłogę okaże się parkiet lub panele podłogowe. Można pokusić się też o zastosowanie płytek, ale trzeba pamiętać, aby wyróżniały się ciepłą kolorystyką.

 

RETRO CZY VINTAGE?

Kiedy wybieramy styl, w którym zamierzamy urządzić nowe mieszkanie, możemy zadawać sobie pytanie: czym różni się retro od vintage? Są to pojęcia podobne, potocznie uważane nawet za tożsame. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że vintage może obejmować dowolną epokę, niekoniecznie lata 50. i 60. czy okres baroku. Może to być również dwudziestolecie międzywojenne, lata 70., 90. i każdy dowolny etap dziejów, jaki tylko nam się zamarzy.