Design

Dekoracje

Materiał rzeźbiony historią. Stara cegła w nowym wydaniu

Tekst ŁUCJA LEWANDOWSKA • Zdjęcia WWW.E-CEGLA.PL

2019-08-13
Materiał rzeźbiony historią. Stara cegła w nowym wydaniu

Niegdyś cegła była podstawowym budulcem konstrukcji o funkcji mieszkalnej, gospodarskiej, reprezentacyjnej czy sakralnej. Gdy świetność budowli przemija, jedynym rozwiązaniem w wielu przypadkach jest rozbiórka. Coraz częściej jednak leciwy surowiec zyskuje nowe życie, stając się efektowną okładziną ścian współczesnych mieszkań – materiałem rzeźbionym historią. Taki cel postawiła też sobie firma E-CEGŁA.

 

Styl industrialny, rustykalny, skandynawski, a nawet nowoczesny – wnętrza zaaranżowane w każdej z tych estetyk wiele zyskują dzięki urozmaiceniu ich fakturą cegły. Zamiast imitacji warto zdać się na najszlachetniejszą z opcji – kompozycję z płytek ciętych z autentycznych bloczków, jakie dawniej tworzyły mury dworku, folwarcznych zabudowań czy podupadłych już kamienic. W ten sposób stara materia zamiast zamienić się w hałdy nikomu niepotrzebnego gruzu, otrzymuje kolejną szansę na to, by zachwycać jako element architektury. Tym razem jednak jej zadanie jest nieco odmienne – ma przede wszystkim zdobić pomieszczenia jako wykończenie z duszą i charakterem.

 

 

DEKORY Z SENTYMENTEM

Trudno nie zgodzić się z tym, że długa historia, która niejednokrotnie widoczna jest na licach pozyskiwanych z rozbiórek płytek, nadaje temu produktowi niebywałą wartość. Jedni dostrzegają w nim walor sentymentalny, inni – estetyczny. Bez względu na powód, z jakiego wybieramy ten typ okładziny, możemy być dumni ze swojej decyzji. Tak niepowtarzalnych faktur i odcieni nie zaoferuje nam żadna inna współczesna materia. Cegły przez lata były przecież wystawione na odciskające na nich piętno warunki atmosferyczne. Czasem smagały je strumienie deszczu, innym razem ogrzewały promienie słońca. Ząb czasu nie zawsze był dla nich łaskawy, pozostawiając na powierzchni bloczków rozmaite skazy, pęknięcia, rysy i ubytki. Dziś te mankamenty postrzegamy jako zalety, a samą ideę ponownego wykorzystania wiekowego budulca jako wyraz swoistego hołdu naszej tradycji. Wszystkie oferowane przez firmę E-CEGŁA kolekcje pochodzą z XIX i początku XX stulecia.

 

 

SELEKCJA W SŁUŻBIE JAKOŚCI

Niedoskonałość pochodzących z tzw. odzysku ceglanych kafelków w zakresie ich wybarwienia czy ciągłości struktury nie oznacza ich niskiej jakości. Materiał podlega wieloetapowemu procesowi ręcznego sortowania, którego celem jest wyselekcjonowanie wyłącznie najlepszych bloczków. Działania te rozpoczynają się już podczas rozbiórki budynku. Następnie weryfikacja powtarzana jest w magazynach producenckich, by do odbiorców mogły trafić wyłącznie produkty najwyższej klasy, jakie będą mogły zamienić się w zjawiskowy dekor ulokowany w dowolnej przestrzeni.

 

 

PIĘKNY ORYGINAŁ

Ciepły, przyjemny rdzawo-pomarańczowy odcień, czasem pokryty wapiennym nalotem, to główny wyróżnik cegły z przeszłością. Jej kolorystyka bywa jednak bardziej różnorodna, a czasem także dość oryginalna. Wśród najefektowniejszych kolekcji dostępnych w ofercie firmy E-CEGŁA znajdziemy te wybarwione na jasne, miodowe czy beżowe tony. Swoistym rarytasem dla miłośników efektownych wykończeń będą wersje bardzo mocno wypieczone – w brunatnej, a nawet czarnej tonacji. Ponieważ sprawiają wrażenie przydymionych, poleca się je do aranżacji winniczek czy wędzarni. Również dostępne formaty płytek cechują się urozmaiconymi parametrami. W zależności od wybranej serii, mogą być krótsze, dłuższe, dość grube lub cieńsze. Dzięki temu, sięgając po ten typ okładziny, możemy kreować dowolne rezultaty aranżacyjne i dobrać rozwiązanie idealne do własnych preferencji czy potrzeb danego wnętrza.

 

 

CEGŁA W UŻYCIU

Gdzie najlepiej odnajdzie się kompozycja z ceglanych lic? W zasadzie nie ma w tym względzie specjalnych wytycznych, a ograniczeniem jest zwykle fantazja inwestora lub aranżującego wnętrze projektanta. Ten charakterystyczny dekor należy do tak wyrazistych, że warto go zastosować chociażby w części reprezentacyjnej domu, np. aranżując za jego pomocą jedną ze ścian salonu. W sypialni płytki w przyjemnym kolorze ocieplą wygląd ściany za wezgłowiem łóżka, a w holu wyznaczą trasę wiodącą do poszczególnych pomieszczeń. Nie należy też obawiać się ulokowania cegły w kuchni czy łazience, a więc strefach narażonych na podwyższony poziom wilgoci i kontakt z bieżącą wodą. W przypadku tych przestrzeni wystarczy odpowiednia impregnacja powierzchni. Podobnie warto postąpić, gdy cegiełka znajduje się w aneksie z kominkiem. To gwarantuje jej trwałość i piękną prezencję przez długie lata.

 

 

Zapraszamy do naszego studio GOLD VINTAGE w siedzibie firmy E-CEGŁA.

 

***

Treść sponsorowana