Design

Dekoracje

Mozaika

Tekst Agnieszka Brodacka-Hordejuk

2015-11-03
Mozaika

Mozaika to szczególny typ techniki zdobniczej o długiej, wielowiekowej historii. Stanowi niezwykle ozdobny, unikalny, ale również ekskluzywny akcent. Ze względu na możliwość dowolnego kreowania kompozycji z niewielkich elementów, można osiągnąć oryginalny, niepowtarzalny efekt, który niejednokrotnie zasługuje na miano dzieła sztuki.

 

Mozaika stanowi rodzaj dekoracji tworzonej w wyniku łączenia ze sobą drobnych różnokolorowych fragmentów, najczęściej ceramicznych bądź szklanych, w taki sposób, by stworzyły one określony wzór lub obraz. Ornament powstaje po przytwierdzeniu poszczególnych elementów do podłoża za pomocą różnego rodzaju spoiwa, na przykład zaprawy, kleju czy żywicy.

 

mozaika płytki

 

 

Technika zdobienia mozaiką budowli i wnętrz znana była już w starożytności. Pierwsze ornamenty tego typu wykonywano w Grecji około V wieku p. n. e. z kamieni rzecznych o gładkiej powierzchni. Kolorystyka ornamentu zależała od znalezionego materiału. Najczęściej były to barwy naturalne, takie jak: biel, żółć, brąz, czasem czerwień. Mozaika ewoluowała na przestrzeni wieków i epok, a jej twórcy sukcesywnie udoskonalali metodę tworzenia tej dekoracji. Stopniowo zaczęto wykorzystywać do tego celu coraz szlachetniejsze materiały, takie jak marmur, drogocenne kamienie, a nawet złoto. Płytkom i kostkom nadawano także coraz bardziej regularne kształty, co pozytywnie wpływało nie tylko na jakość mozaiki, ale także na wygląd ogólny kompozycji.

 

Dekorowanie płaszczyzn za pomocą mozaiki kojarzone jest głownie z architekturą i sztuką sakralną. To jeden z najpopularniejszych i najefektowniejszych sposobów zdobienia posadzek, ścian oraz elementów wyposażenia kościołów, ale równie często korzystali z niej także fundatorzy pałaców. Obecnie, mozaika pojawia się zarówno w przestrzeni użyteczności publicznej, jak i prywatnych domach czy mieszkaniach. Nadaje ona każdemu lokum wrażenia luksusu oraz ozdobnego charakteru.

stój z mozaikowym blatem

 

 

Obok funkcji dekoracyjnej, równie istotną cechą mozaiki jest jej praktyczność. To ozdoba doskonale nadająca się do wykańczania dużych powierzchni: zaczynając od ściany i podłogi, poprzez meble, kończąc na dodatkach oraz niewielkich bibelotach. Drobne akcenty udekorowane mozaiką będą gustownym i niebanalnym dodatkiem do wystroju. Przykładem mogą być chociażby misternie zdobione szkatułki o nieco orientalnym charakterze.

 

We wnętrzach najczęściej spotykanym rodzajem jest mozaika ceramiczna, która znajduje zastosowanie szczególnie w pomieszczeniach typu łazienka i kuchnia, ze względu na dużą odporność na wilgotność. Daje ona nieograniczone możliwości kompozycyjne. Mozaika może służyć jako metoda wykańczania całego wnętrza albo stanowić niewielki dekor. Idealnym miejscem na jej umieszczenie jest przestrzeń nad kuchennym blatem, natomiast w łazience można zastosować ją na ścianie nad umywalką, ozdobić nią brodzik, obudowę wanny, wnękę przeznaczoną na kabinę prysznicową. Najczęściej tworzą je niewielkie kwadratowe przytwierdzonych do siatki, ułatwiającej montaż. Jednak, jeżeli zależy nam na unikalnym, indywidualnym wzorze, będziemy musieli zaprojektować go i wykonać samodzielnie lub korzystając z pomocy fachowca. Im drobniejsze fragmenty, tym dokładniej można będzie odwzorować obraz bądź ornament.

 

mozaika łazienka

 

 

Pomieszczenia, takie jak salon czy sypialnia również można z powodzeniem dekorować mozaiką. Do ozdabiania ścian najlepsze będą szklane mozaiki. Atrakcyjnie prezentują się zwłaszcza te, które wykonane są na wzór luksferów, a więc wmontowane w ściankę działową lub tworzące rozetę. Przechodzące przez półprzezroczyste, wielobarwne płytki szkła światło spotęguje niesamowity efekt i nada wnętrzu charakteru. Mozaiki wykonywane są także z kamienia naturalnego (marmuru, trawertynu, kwarcu, łupków, otoczaków), metalowych blaszek (z aluminium, miedzi, brązu), drewna (z rożnych gatunków drewna, jako wykończenie ścian i podłóg), kamieni półszlachetnych. Te ostatnie charakteryzuje najwyższy stopień unikatowości, ponieważ tego typu mozaiki tworzone są ręcznie.

 

Oryginalny i interesujący rezultat pozwalają osiągnąć mozaiki wykonywane z elementów o nieregularnym kształcie, innym niż typowe, powszechnie stosowane kwadratowe płytki. Ciekawie prezentować się będą również fragmenty o rożnych fakturach połączone w jedną całość. Współczesnym trendem jest tworzenie asymetrycznych ornamentów bądź układanie przy pomocy tej techniki wizerunków kultowych postaci czy motywów. W tworzeniu mozaiki wykorzystuje się obecnie nowoczesne wzornictwo oraz kolorystykę, a także najnowsze technologie obróbki poszczególnych płytek. Jednak najbardziej intrygujący efekt dają mozaiki zaprojektowanie zgodnie z indywidualnym poczuciem smaku.

 

mozaika w łazience

 

 

Mozaika to dekoracja o charakterze ponadczasowym, o czym świadczy jej ogromna popularność we współczesnych czasach. Stanowi ona sprawdzony sposób na to, by nasze otoczenie zyskało stylowy elitarny klimat, zachwycało i zapewniało atrakcyjny efekt wizualny. Dzięki zastosowaniu mozaiki we wnętrzu możemy sprawić, aby mieszkanie swoją stylistyką nawiązywało do pełnych splendoru pałacowych komnat.