Design

Dekoracje

Naturalna harmonia. Design inspirowany Japonią

Tekst Łucja Lewandowska • Zdjęcia AMBERIOUS WWW.AMBERIOUS.COM • Stylizacja /PROJEKTY: JOANNA RAJCH

2021-08-13
Naturalna harmonia. Design inspirowany Japonią

Kultura japońska słynie na cały świat jako zorientowana na prostotę, naturę i tradycję. Związane z nią wzornictwo również przejawia te cechy. Sztuka aranżacji z Dalekiego Wschodu stała się obecnie jednym z popularniejszych źródeł inspiracji. Dowodem jest m.in. moda na styl japandi. Subtelne akcenty zachwycające naturalną harmonią i wprowadzają do aranżacji wyjątkową aurę spokoju.

 

 

Autorka projektów wnętrz i ceramiki JOANNA RAJCH, AMBERIOUS, FOTO: BARBARA DYK

 

 

Kwintesencją inspirowanych sztuką japońską ozdób i przedmiotów użytkowych są projekty ręcznie wyrabiane, powstające z ekologicznych surowców. Aby oddać charakter stylu rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni, twórcy odwołują się też do tradycyjnych technik. Wykonane z pasją i ogromną dbałością o każdy detal dekoracje stają się wyjątkowym dopełnieniem nowoczesnych wnętrz.

 

 

CERAMICZNE KREACJE

Nieodzownym elementem sztuki japońskiej jest ceramika. Przepiękne misy, dzbanki oraz czarki od wieków wyrabiane są ręcznymi, tradycyjnymi metodami. Współcześni artyści również sięgają po te techniki w swojej pracy twórczej. Ciekawe efekty pozwala uzyskać metoda kurinuki, czyli rzeźbienie z jednej bryły gliny. Naczynia powstające w tym procesie są wyjątkowe i niepowtarzalne. Zachwycają rustykalnym wyrazem. Mogą być tworzone na kole lub odlewane.

 

 

 FOTO: KOMPLET PATER, JOANNA RAJCH

 

 FOTO: CZARKI, JOANNA RAJCH

 

 

Unikalny wygląd ceramice inspirowanej Japonią zapewnia też ręczne malowanie i zdobienie, np. przez odciskanie w ich powierzchni wzorów. Popularnymi motywami są szczególnie te roślinne, przedstawiające np. charakterystyczne liście miłorzębu japońskiego (Gingko Biloba) czy lilii wodnej albo kwiaty orchidei. Ponadczasowa, tworzona zgodnie z dawnym rzemiosłem ceramika doskonale współgra z drewnem – kolejnym wyróżnikiem japońskiej estetyki. Do współczesnych projektów trafia ono w jasnej, ciepłej odsłonie albo w wersji opalanej jako wykończone dekoracyjną techniką shou sugi ban.

 

 

 FOTO: TALERZE, JOANNA RAJCH

 

FOTO: TALERZE, JOANNA RAJCH

 

 

TOTALNE PROJEKTY

Inspiracje sztuką japońską poza detalami mogą obejmować też kompletny projekt wnętrza albo aranżację ogrodu. W nawiązaniu do głównych założeń stylu, w tym przypadku dba się o wrażenie przestrzeni, nieprzeładowanie wnętrza, efekt harmonii i przytulności. Służą temu jasne barwy, duża ilość drewna, a także nawiązań do innych elementów natury. Stąd we wnętrzach aranżowanych w japońskim stylu często pojawia się motyw kamieni i roślin. Są one wprowadzane na różne sposoby, np. szczególnie w strefach dedykowanych wypoczynkowi. Preferowane są proste formy i lekkie bryły, a także duże przeszklenia, dzięki którym można czuć stały kontakt z naturą, a najlepszym otoczeniem dla wnętrza urządzonego w stylu rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni jest ogród japoński. W tej przestrzeni poza charakterystycznymi ścieżkami z kamieni, drzewkami bonsai i wodnymi kaskadami nie może zabraknąć też artystycznych kreacji, np. instalacji z kamienia. Wszytko ma służyć kształtowaniu aury naturalnej harmonii.

 

 

 FOTO: JOANNA RAJCH, RZEŹBA

 

FOTO: JANUSZ KRZESZOWSKI