Design

Dekoracje

Niepowtarzalny wdzięk surowości. Lampy z fakturą betonu

Tekst ZESPÓŁ LUMATIX.PL • Zdjęcia ZESPÓŁ LUMATIX.PL

2019-02-18
Niepowtarzalny wdzięk surowości. Lampy z fakturą betonu

Branża oświetlenia dekoracyjnego jest niezwykle bogata w formy i kształty. Projektanci oraz dystrybutorzy prześcigają się w coraz to nowych pomysłach co do faktur oraz materiałów, z których wykonuje się lampy. Konkurencja jest na tyle silna, że nowości bywają kopiowane i powielane przez innych. W takiej sytuacji znaczenie mają detale, zmiana koloru lub delikatne akcenty niewidoczne na pierwszy rzut oka.

 

W obliczu tych faktów tym trudniej jest wytyczyć sobie nowy kierunek rozwoju i wyróżniać się na tle innych, którzy dzięki doświadczeniu, pozyskanemu przez lata rynkowi zbytu, a także stałym odbiorcom dyktują kierunki designu. W swych poszukiwaniach innowacyjnych produktów postawiliśmy na beton architektoniczny i gips. To materiały bardzo proste w odbiorze, o ograniczonej kolorystyce, ale jednocześnie surowe i niepowtarzalne, ponieważ każda lampa posiada indywidualne cechy, zauważalne dopiero z bliska. Beton zazwyczaj wywołuje negatywne skojarzenia, ponieważ przez wiele lat był synonimem smutnej, szarej, zimnej formy bez większego wyrazu. Jednak trendy w architekturze i wyposażeniu wnętrz w ostatnich latach odmieniły jego wizerunek. Moda na nowocześnie urządzone lofty, modernistyczne oraz ascetyczne aranżacje wręcz domaga się detali wykonanych z tego materiału.

 

 

Gips natomiast wydaje się być delikatny i kruchy, jednak dzięki technologi wykonania, gdzie pod dużym ciśnieniem jest wtłaczany do formy, a potem powoli wygrzewany, zmienia swoje właściwości. Dzięki takim zabiegom zyskuje niezwykłą twardość, stając się idealnym tworzywem ozdobnym oraz użytkowym. Jego nieskazitelna biel nadaje lekkość produktowi, który posiada dodatkową istotną cechę, a mianowicie nie blaknie i nie wybarwia się po dłuższym czasie.

 

 

Każdy klosz odlewany jest ręcznie, co powoduje, że elementy otrzymują indywidualny rys – posiadają charakterystyczne, wyróżniające go właściwości. Po wyschnięciu i schłodzeniu formy następuje ręczna obróbka, która w głównej mierze polega na szlifowaniu oraz wyrównaniu krawędzi. Następnie jest też sprawdzany specjalnym sonarem. Urządzenie uwydatnia pęknięcia wewnętrzne i skazy. Dzięki temu mamy pewność, że produkty są najwyższej jakości oraz nie posiadają wad fabrycznych.

 

 

Choć podobne wykonania są już dostępne na rynku przeważnie jako proste tuby o obłych krawędziach, zdecydowaliśmy się na kształty bardziej wymagające, dodatkowo łącząc beton i gips z elementami metalowymi, które zwiększają atrakcyjność kolorystyczną i bardziej podkreślają charakter wnętrz. Biały, matowy gips, oraz beton w dwóch odcieniach (jasnym i ciemnym) doskonale uzupełniają się z polerowanymi dodatkami w kolorze aluminium lub miedzi. Mimo zimnej struktury barwy dodatków ocieplają ogólny wygląd lamp, co daje efekt elegancji i nowoczesności.

 

 

Tak uzyskane oprawy nie eksponują źródeł światła, które nie zawsze są ładne i nowoczesne. Twórcom oryginalnych lamp zależało, żeby odbiorca skupił się na samych formach. Aby te realizacje były ponadczasowe i eleganckie, pierwszeństwo oddaje się nieskomplikowanym kształtom, pasującym do każdego wnętrza, bez względu na jego charakter. Sprawdzą się więc w przypadku biur, domów, jak również budynków publicznych. W ofercie znajduje się wiele modeli zróżnicowanych pod względem kształtu i zastosowania, wykonanych w kilku wersjach: z gipsu, betonu jasnego oraz ciemnego. Bogata paleta wykończeń pozwoli każdemu odbiorcy zachwycić się inną formą, a także znaleźć rozwiązanie idealne dla danego wystroju.