Design

Wydarzenia

Nówka Sztuka. Targi z myślą o młodych twórcach

Tekst Elwira Domanowska • Zdjęcia Nówka Sztuka

2019-01-08
Nówka Sztuka. Targi z myślą o młodych twórcach

Sztuka to pojęcie wcale niełatwe do zdefiniowania, a przede wszystkim ogromnie pojemne. O tym, jak wiele twarzy może mieć artystyczny projekt, przekonali się uczestnicy wydarzenia ze świata designu, które na początku grudnia zelektryzowało środowisko miłośników wzornictwa i estetyki. Mowa o krakowskich targach Nówka Sztuka – inicjatywie powołanej do życia z myślą o młodych twórcach.

 

Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na dialog ze sztuką niż Kraków, nazywany artystyczną stolicą Polski? To tutaj, od 1 do 2 grudnia 2018 w Hotelu Cracovia, Muzeum Narodowym oraz Bunkrze Sztuki Galerii Sztuki Współczesnej odbywały się spotkania autorów z odbiorcami. W takich okolicznościach obok siebie pojawiły się plakaty, grafiki, rzeźby, malarstwo oraz przedmioty użytkowe, a wszystko kreatywne, oryginalne i wprost z pracowni młodych artystów. Prezentowane projekty można było obejrzeć, dotknąć oraz oczywiście kupić.

 

 

Priorytetem targów była promocja młodych twórców. – Co roku w Krakowie pojawia się rzesza absolwentów uczelni artystycznych i projektowych. Ich talent to potencjał naszego miasta, nie tylko w sferze kultury. Z jednej strony chcemy im stworzyć możliwość debiutu i skonfrontowania swojego dorobku z odbiorcami spoza ich własnego środowiska, szkoły, galerii i branżowych mediów społecznościowych. Z drugiej, Nówka Sztuka to okazja, aby zakupić prace wprost od twórców, bez pośredników – wyjaśniają organizatorzy.

 

 

Targi twórczości młodych artystów i designerów to pomysł, którego celem jest wzbudzenie zainteresowania pracami oraz zdolnościami autorów szeroko pojętej sztuki wizualnej. Jest to wydarzenie dla profesjonalistów, kolekcjonerów oraz przedstawicieli galerii poszukujących nowych talentów, jak również skierowane do mieszkańców miasta. Bezpośredni kontakt z twórcą ma zmniejszyć dystans z odbiorcą, stworzyć możliwość przyjrzenia się i zrozumienia nowych trendów oraz w konsekwencji – przekonać, dlaczego warto zainwestować w sztukę.

 

 

Sama możliwość prezentacji prac czy nawiązania kontaktów to jeszcze nie wszystkie zalety uczestnictwa w targach młodych artystów i designerów. Podczas wydarzenia uhonorowano jednego z wystawców nagrodą ufundowaną przez prezydenta Krakowa. Gratyfikację w wysokości 10 tys. złotych na rozwój kariery artystycznej jury przyznało Grupie Brzuch – trzyosobowemu kolektywowi w składzie: Anna Kubik, Betina Bożek, Weronika Stencel. To grupa artystyczna powołana w 2017 roku w Krakowie, w ramach której powstają projekty książek ilustracyjnych, wykonane ręcznie albumy z kolażami, grafikami lub zdjęciami. Wydawane są również eksperymentalne teksty, łączone z ilustracją, a także – regularnie – absurdalny miesięcznik o nazwie „Gazeta, która Musi się Ukazać”. Celem Grupy Brzuch jest zaprezentowanie przewrotnych, często surrealistycznych, nieoczywistych treści w trwałej formie, których doświadcza się na papierze.

 

 

Bilans pierwszej edycji imprezy zakończył się sukcesem. Event cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W ciągu dwóch dni ekspozycję odwiedziło ok. 5-6 tys. osób. W związku z tym organizatorzy zapowiadają chęć podtrzymania idei i już planują kolejną odsłonę targów. Życzymy więc pomysłodawcom, jak również wystawcom, następnych udanych eventów. Być może Nówka Sztuka wkrótce stanie się cyklicznym wydarzeniem, które na stałe wpisze się w kalendarz krakowskich spotkań z designem lub, podobnie jak otwarta w tym samym czasie Strefa Debiutów, na stałe zagości na mapie Forum Designu, nieustannie przyczyniając się do wdrażania projektów do produkcji.